Czwartek, 23 maja 2024 r. 
REKLAMA

2 mld zł od Europejskiego Banku Inwestycyjnego na inwestycje w dystrybucję w Grupie Enea

Data publikacji: 29 stycznia 2024 r. 12:12
Ostatnia aktualizacja: 29 stycznia 2024 r. 12:12
2 mld zł od Europejskiego Banku Inwestycyjnego na inwestycje w dystrybucję w Grupie Enea
Enea sfinalizowała transakcję z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, pozyskując łącznie 2 mld zł kredytu na inwestycje w obszarze dystrybucji. Na zdjęciu Teresa Czerwińska (EBI) i Paweł Majewski (Enea) prezentują podpisaną umowę.  

Enea sfinalizowała transakcję z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI), pozyskując łącznie 2 mld zł kredytu na inwestycje w obszarze dystrybucji. Umowa kredytu inwestycyjnego, której pierwsza transza w wysokości 1 mld zł została przyznana spółce pod koniec 2023 r., przewiduje finansowanie rozwoju i modernizacji sieci dystrybucyjnej Enei Operator. Inwestycje zwiększą niezawodność oraz bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej, będą wspierać odpowiedzialną transformację energetyczną Grupy Enea i rozwój odnawialnych źródeł energii w północno‑zachodniej Polsce.

Zgodnie z założeniami Strategii Rozwoju, Grupa Enea aktywnie uczestniczy w procesie transformacji polskiego sektora elektroenergetycznego, konsekwentnie realizując projekty, których celem jest zeroemisyjność oraz wspierająca ten cel rozbudowa i dostosowanie infrastruktury dystrybucyjnej do dynamicznie rozwijającej się energetyki rozproszonej.

Konsekwentnie inwestujemy miliardy złotych na rozbudowę naszego portfela zeroemisyjnych źródeł wytwarzania energii, które w przyszłości mają zapewnić tanią i bezpieczną dla środowiska energię elektryczną. To proces wymagający nie tylko czasu, ale i ogromnych środków przeznaczonych właśnie na modernizację sieci dystrybucyjnej, która jest fundamentem dalszego rozwoju OZE. Odpowiedzialna transformacja Grupy Enea opiera się na tych dwóch filarach – wyjaśnia Paweł Majewski, prezes Enea S.A. – Pozyskane od EBI finansowanie zostanie przeznaczone na modernizację i budowę sieci energetycznych średniego i niskiego napięcia, podłączenie do sieci nowych klientów i nowych mocy wytwórczych OZE czy instalację inteligentnych liczników – dodaje Paweł Majewski.

Współfinansowane przez EBI inwestycje w zakresie rozwoju i modernizacji sieci dystrybucyjnej Grupy Enea obejmą lata 2023–2025 i będą realizowane w północno-zachodniej Polsce, w województwach: wielkopolskim, zachodniopomorskim, lubuskim i kujawsko-pomorskim.

Europejski Bank Inwestycyjny niezmiennie angażuje się w realizację programu RePowerEU, którego celem jest zmniejszenie uzależnienia od importu energii i transformacja europejskiego sektora energetycznego w stronę zrównoważonego rozwoju. Wsparcie finansowe udzielone Enei jest niezbędne dla przyspieszenia transformacji i dekarbonizacji polskiego sektora energetycznego, który ma jakże istotny wpływ na rozwój gospodarczy kraju – podkreśla Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI.

Pozyskanie kapitału finansowego na inwestycje w obszarze dystrybucji przyczyni się do utrzymania wysokiej jakości usług oraz pozwoli na zwiększenie potencjału sieci Enei Operator do przyłączania nowych OZE i ich integrację z siecią. Na koniec 2022 r. do sieci Enei Operator przyłączonych było ponad 151 tys. OZE o łącznej mocy ponad 4,3 GW. Tylko w trzech kwartałach 2023 r. do systemu dystrybucyjnego w północno-zachodniej Polsce firma przyłączyła ponad 18 tys. nowych zielonych źródeł, a ich moc przekroczyła 1,1 GW.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Tusk za 500mld
2024-02-08 13:53:00
Jak przyznała pani minister hoojniekluska koszty transformacji energetycznej Polski do wydatek tylko do 2030 roku ponad 500 mld zł - tutaj dostajemy KREDYT na 2mld- ten KREDYT będziecie spłacać wy, wasze dzieci i ich dzieci i dzieci ich dzieci chyba że będzie wojna wtedy się to wyzeruje.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA