Niedziela, 21 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Gawłowski: jest projekt ustawy ws. objęcia całej Puszczy Białowieskiej ochroną w formie parku narodowego

Data publikacji: 14 lutego 2024 r. 12:57
Ostatnia aktualizacja: 18 lutego 2024 r. 20:43
Gawłowski: jest projekt ustawy ws. objęcia całej Puszczy Białowieskiej ochroną w formie parku narodowego
Fot. PAP/Wojciech Pacewicz  

Powstał projekt ustawy, która przewiduje objęcie całej Puszczy Białowieskiej ochroną w formie parku narodowego - poinformował senator Stanisław Gawłowski, przewodniczący senackiej komisji klimatu i środowiska.

Chodzi o projekt pod nazwą: "O obiekcie Światowego Dziedzictwa UNESCO Puszcza Białowieska". Powstał we współpracy z Pracownią na Rzecz Wszystkich Istot, innymi organizacjami, naukowcami, prawnikami.

Początek debaty

- To jest projekt ustawy, w którym staraliśmy się zawrzeć cały szereg (interesów - PAP) bardzo istotnych z punktu widzenia zarówno społeczności lokalnej, samorządów terytorialnych, ludzi, przedsiębiorców tam działających, ale też celów związanych z ochroną przyrody, ochroną tego obszaru, zawrzeć interesy, które dotyczą leśników tam pracujących - powiedział Gawłowski. Dodał, że chodzi też o rozwój regionu, ale też wypełnienie zobowiązań ochrony puszczy wobec UNESCO.

Gawłowski zaznaczył, że projekt ten to początek debaty na temat ochrony Puszczy Białowieskiej jako wyjątkowego miejsca o unikalnych walorach przyrodniczych w skali świata. - Uważamy, że trzeba tak naprawdę rozpocząć poważną dyskusję, bez emocji, zostawmy emocje za drzwiami, spróbujmy ze sobą porozmawiać w polskim Senacie, w jaki sposób należy zapewnić ochronę temu nadzwyczaj cennemu obszarowi nie tylko dla Polski - powiedział na komisji Gawłowski.

Wyjaśnił, że prace nad projektem trwały trzy lata. Dokument ma być opublikowany, aby zainteresowani mogli się z nim zapoznać - dodał. Projekt przekazano także ministerstwu klimatu i środowiska - na komisji byli wiceministrowie Mikołaj Dorożała i Urszula Zielińska.

- Ten projekt uwzględnia zarówno rentę przyrodniczą dla samorządów tam znajdujących się, zabezpiecza dostęp ludności tam mieszkającej do surowca jakim jest drewno, ale jednocześnie likwiduje możliwość przemysłowego wykorzystania tego obszaru w takim wymiarze lasów gospodarczych (Lasów Państwowych - PAP), jednocześnie nadaje taką samą formę ochrony dla całego obszaru ok. 60 tys. ha Puszczy Białowieskiej, jak dla parku narodowego - poinformował Gawłowski.

Renta przyrodnicza

Mecenas Karolina Kuszlewicz, która na komisji mówiła o projekcie ustawy, poinformowała, że odzwierciedla on myślenie o Puszczy Białowieskiej jako całości ekosystemowej, żeby "nie była tylko lasem", a puszczą, gdzie chroni się naturalne procesy, różnorodność biologiczną, ale i wartości kulturowe, które są wartością w skali świata, co jest spójne z konwencją UNESCO.

Powiedziała, że projekt zakłada, że Puszcza Białowieska "ma stać się instytucją", miałaby mieć dyrektora wybieranego w konkursie na kadencje, Radę Naukową ale też opiniodawczo-doradczą Radę Samorządowo-Społeczną, w której uczestniczyliby samorządowcy, organizacje pozarządowe, organizacje turystyczne. Tak jak w parku narodowym działałaby także służba takiego obiektu, straż. Pieniądze na finansowanie obiektu miałyby pochodzić z Funduszu Leśnego.

Kuszlewicz wskazała także na rentę przyrodniczą, nazywaną też białowieską. Miałoby to być 150 proc. podatku leśnego z danego terenu, które dostawałyby samorządy. Miałyby także otrzymywać 50 proc. pieniędzy z udostępniania puszczy turystom.

Kuszlewicz podkreśliła, że ustawa miałaby eliminować wszystkie możliwości "manipulowania" w sprawach puszczy.

Samorządowcy zaniepokojeni

Obecni na senackiej komisji lokalni samorządowcy z powiatu hajnowskiego podkreślili, że nikt dotąd z nimi ani z mieszkańcami nie konsultował, nie omawiał projektu ustawy w sprawie puszczy. Mówili o tym m.in. wójt gminy Hajnówka Lucyna Smoktunowicz i radny sejmiku województwa podlaskiego Mikołaj Janowski. Starosta hajnowski Andrzej Skiepko zarzucał brak uwzględniania w toczącej się dyskusji o ochronie puszczy kwestii mieszkańców regionu.

Burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak zaznaczył, że regionowi puszczańskiemu potrzebny jest rozwój. Przypomniał, że jest przygotowany zintegrowany plan tego rozwoju przyjęty przez samorządy, który zakłada inwestycje rzędu 2,6 mld zł. Ocenił, że taki plan rozwoju powinien być elementem ustawy o puszczy. Proponowane kwoty z renty przyrodniczej ocenił jako "grosze".

Puszcza Białowieska nie jest zarządzana przez jeden podmiot. Ok. 10 tys. ha najcenniejszych obszarów chroni Białowieski Park Narodowy, pozostała część to lasy gospodarcze, gdzie działają trzy nadleśnictwa Lasów Państwowych: Białowieża, Browsk i Hajnówka. Puszcza to - jak przypominali na komisji naukowcy - ostatni las pierwotny w Europie, unikalny obiekt w skali świata.

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

pytam
2024-02-18 20:35:39
Kiedy wyrok za swoja ''dzialanosc''panie Gawlowski,Czy dalej sedzia z tych kodziarskich protestow?
do Olek
2024-02-18 20:28:29
Zapewne KOledzy z politycznych "elyt" będą mieli teraz gdzie polować i bigos pewnie powróci w puszczy knieje.
@ do Opinia
2024-02-18 20:15:36
A teraz pisofobie, przyszedł Kaczor Donald i będziesz meble i drewno kupował z Niemiec i Białorusi, a korniki drukarze będą chrupać nasze drzewo po drzewie. Smacznego :)))
@ @Edek
2024-02-18 15:07:05
Do osiągnięcia celów Fit for 55 Polska musi wydać 1,2 biliona (!) złotych, więc nie dziw się, że wszelkie przychody państwa giną w czarnej dziurze ekoświryzmu. Wkrótce przyjdą i po twoje osobiste pieniądze, to lepiej to poczujesz w portfelu (m.in. motoryzacja, ETS od ogrzewania domu, przymusowe remonty).
@Edek
2024-02-18 11:57:48
No widać po 8 latach , jak żeśmy się wzbogacili na wycince lasów przez twoich idoli...i jeszcze sobie kampanię wyborczą z tego sfinansowali...brawo ty i tumaneria z PISu rodem.
Edek
2024-02-17 14:42:50
Cala Polska bedzie skansenem i parkiem narodowym bo tak chcą lewacy,zieloni i inna zaraza UE i nasi sąsiedzi z Niemiec.Czas z tym skończyć i rozgonić to cale towarzystwo na cztery wiatry. Ta chora ideologia zielonego ladu i innych tego typu przedsięwzięć lansowana przez tych oszolomow wprowadzi nas do grobu. Europa odpowiada za 8% światowej emisji CO2 a reszta świata ma to gleboko gdzieś. Inne państwa sie rozwijają a my będziemy sie cofać. Jeszcze armia ma być zielona i proekologiczna wariactwo
Mam zaufanie
2024-02-14 20:57:23
jak cholera do wrót sztormowych. Jak cholera...
Nie można pozwolić
2024-02-14 15:31:53
Polakom na bogacenie się, na gospodarowanie. Jest park narodowy 10 000ha? Jest! Ale to mało trzeba zrobić "las pierwotny" jeszcze z 50 000ha. Po co Polacy mają to dobro eksploatować? A jak było w Niemczech? Las pierwotny Hambach, pod którym leżał węgiel...był i go wycięto. Niemcy mogą. Volksdeutche pilnują, żeby Polska nie podążała gospodarczym śladem Niemiec. To samo planują z Doliną Dolnej Odry.
Bory Tucholskie
2024-02-14 15:31:40
Ostatnio jechałem eską w okolicach Goleniowa. Zastanawiałem się czemu ten las wygląda jak plantacja kukurydzy? Bioróżnorodność ograniczona do jednego gatunku drewna a leśnik tylko biega z miarą i czeka kiedy będzie można wyciąć.Powinni wywalić na zbity pysk tych wszystkich leśników i zostawić naturę w spokoju.
Olek
2024-02-14 14:48:05
Wraca stare. Nikt z ludźmi się nie liczy. Taki stan będzie postępował w całej Polsce.
do Opinia
2024-02-14 14:35:39
Dlatego większość społeczeństwa zasadziła Kaczelnikowi kopa w kuper i komuna w wydaniu PIS się skończyła :)))
Opinia
2024-02-14 13:50:46
A po co konsultować z lokalnymi samorządowcami i mieszkańcami - za komuny nikt się nikogo nie pytał.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA