Sobota, 13 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Od 1 czerwca dzięki zastrzeżeniu numeru PESEL można uniknąć wyłudzenia kredytu

Data publikacji: 01 czerwca 2024 r. 13:01
Ostatnia aktualizacja: 03 czerwca 2024 r. 12:23
Od 1 czerwca dzięki zastrzeżeniu numeru PESEL można uniknąć wyłudzenia kredytu
Fot. PAP/Marcin Obara  

Od 1 czerwca, jeżeli ktoś zaciągnie kredyt na zastrzeżony PESEL, to obywatel, którego numer został wykorzystany, nie będzie musiał spłacać zobowiązania. Wszystkie instytucje finansowe, zanim udzielą komuś pożyczki czy podpiszą umowę, będą musiały sprawdzać Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL.

Numer PESEL w aplikacji mObywatel można było zastrzec od 17 listopada 2023 r. Umożliwiała to ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości. Chodzi m.in. o walkę z wyłudzaniem pieniędzy poprzez zaciąganie np. kredytu na inną osobę bez jej wiedzy i zgody.

Od 1 czerwca 2024 r. – zgodnie z ustawą o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości – banki, instytucje kredytowe lub notariusze przed zawarciem umowy lub podjęciem czynności będą musiały sprawdzać w rejestrze, czy PESEL osoby, która np. chce wziąć kredyty lub zrobić wpis do księgi wieczystej, został zastrzeżony.

Jeśli mimo zastrzeżenia numeru PESEL np. udzielą pożyczki, osoba poszkodowana, której dane skradziono, nie będzie musiała spłacać zadłużenia.

Zastrzeżony numer PESEL nie wpływa na sprawy urzędowe (np. wzięcie ślubu, zameldowanie się czy wyrobienie dokumentów), sprawy zdrowotne (np. wizyty u lekarza, pobyt w szpitalu czy wykupienie recepty), udział w wyborach, ważność dokumentów (np. dowodu osobistego, paszportu czy prawa jazdy), korzystanie z profilu zaufanego, podróżowanie (np. przekraczanie granicy, podróże lotnicze czy kupowanie biletów lotniczych), wykonywanie czynności służbowych (np. podpisywanie umów w pracy), korzystanie z usług poczty (Poczta Polska może ubiegać się o dostęp do weryfikacji zastrzeżenia w rejestrze, ale nie ma takiego obowiązku ustawowego).

Zastrzeżenie można w każdej chwili cofnąć w aplikacji i serwisie mObywatel lub w urzędzie gminy. Zmiana automatycznie pojawi się w rejestrze.

Cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL można bezterminowo – wtedy PESEL pozostanie niezastrzeżony do czasu ponownego zastrzeżenia lub wyznaczonego czasu automatycznego ponownego zastrzeżenia.

Przerwa między ponowną zmianą statusu zastrzeżenia wynosi 30 minut. Oznacza to, że można w każdej chwili zastrzec PESEL lub cofnąć zastrzeżenie, ale już kolejna zmiana statusu zastrzeżenia może nastąpić dopiero po 30 minutach.

Zastrzeżenie numeru PESEL należy cofnąć, gdy planuje się np. podpisać umowę z firmami i instytucjami finansowymi, w tym bankami i instytucjami kredytowymi (np. umowę o kredyt, pożyczkę, zakup z płatnością ratalną czy leasing), notariuszami (np. umowę o kupnie lub sprzedaży nieruchomości), operatorami telekomunikacyjnymi (np. gdy chce się otrzymać kopię swojej karty SIM).

Od 1 czerwca, jeżeli obywatel zgłosi utratę dowodu osobistego jednocześnie automatycznie zostanie zastrzeżony jego numer PESEL. Nie wpłynie to jednak na wyrobienie nowego dowodu osobistego.

Zastrzeżenie PESEL nie zostanie automatycznie cofnięte, gdy uzyskamy nowy dowód osobisty. Jeśli chcemy je cofnąć, to musimy zrobić to elektronicznie w aplikacji, serwisie mObywatel lub stacjonarnie w dowolnym urzędzie gminy.

Z usługi można skorzystać bezpłatne. Do tej pory z możliwości zastrzeżenia PESEL-u skorzystało ponad 2,7 mln osób w Polsce.

Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce szacuje, że do rejestru zastrzeżeń numerów PESEL może wpływać około 10 mln zapytań dziennie.

"W przypadku podmiotów z rynku finansowego zapytania do rejestru będzie trzeba składać nie tylko w procesie udzielania kredytu bądź pożyczki, ale również zakładając rachunek bankowy, rozpoczynając świadczenie usługi płatniczej, a nawet wypłacając gotówkę z rachunku bankowego, jeśli pojedyncza lub kolejna transakcja powoduje, że suma wypłat gotówkowych w danym dniu we wszystkich placówkach danego podmiotu przekracza trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę (czyli od 1 lipca 2024 – 12 900 zł)" – powiedział prezes Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce Marcin Czugan.

Ocenił, że nawet krótkotrwała niedostępność systemu może spowodować komplikacje.

"Niedostępność dłuższa niż 15 minut spowoduje konieczność wykonania dalszych czynności weryfikacyjnych klienta" – zwrócił uwagę Czugan. To – jak dodał, będzie wymagało od klientów cierpliwości.

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

klemens
2024-06-03 12:21:09
dlaczego nie wprowadzono zasady , że PESEL jest zastrzeżony domyślnie . W razie potrzeby obatel podejmie decyzję o cofnięciu zastrzeżenia .
@ na PO_czątku
2024-06-02 19:44:52
Wielokrotnie POKOnani cierpią na nieuleczalną chorobę zwaną pisofobią. Jej objawy to non stop zaciśnięte pięści, 8 gwiazdek, hipokryzja, język POgardy i poniżanie innych, mających inne poglądy oraz inne spojrzenie na świat, rzeczywistość, wyznanie i Ojczyznę.
FIGO
2024-06-02 10:16:16
Bank zatrudnia tylko ludzi ! Czy są uczciwi ? Może ? Jak znajdzie się kanalia , to umożliwi przekręt i Twoja kasa idzie się bujać ! Kto poszkodowany ? Ten co zaufał instytucji !Tyle w temacie ! Ewangelicznie : nie gromadźcie dóbr na ziemi, gdzie mól i rdza niszczy , gromadź skarby w Niebie ! Indyk myślał o niedzieli, a w sobotę łeb ucięli ! . Ma sens nauka Stepfena Coveya o zależności i współzależności .Głębszy jej sens tkwi w nauce o nierozpakowanych prezentach: Daru Boskiego Serca i Duszy!
@@Niezwykłe
2024-06-02 00:00:02
Niezwykłe jest to że robi się zaletę z wady - że patologię zamiast wyleczyć w prosty sposób (instytucja finansowa powinny zadbać o pieniądze własne i powierzone zamiast przerzucać koszty ryzyka na bogu ducha winnych ludzi). Jeśli pożyczkodawca podejmuje ryzykowne decyzje biznesowe to niech sam ponosi koszty z tym związane.
@Niezwykłe
2024-06-01 21:05:16
Jakie niezwykłe? To normalka w złodziejskim państwie, które tak funkcjonuje od 1990 roku. Wymyślanie bzdurnych przepisów i uchwalanie tysięcy paragrafów to jedna z metod terroryzowania obywateli. Niezadługo trzeba będzie zastrzec numer butów, żeby ktoś nie podszył się pod ciebie.
do "w końca"
2024-06-01 20:25:59
Pyta się PO_rąbamy; Dlaczego Prawi i Sprawiedliwi tego nie dokonali przez 8 lat??. ..."..prawo umożliwiające zastrzeganie PESEL to dzieło PiS (ustawa z 7 lipca 2023) .."
Niezwykłe
2024-06-01 17:53:05
Niezwykłe jest to że po pierwsze prawo umożliwiające zastrzeganie PESEL to dzieło PiS (ustawa z 7 lipca 2023) a po drugie że taka ustawa jest konieczna - nie rozumiem dlaczego jakiekolwiek instytucje finansowe udzielające pożyczek nie dbają o pieniądze (własne i powierzone) i udzielają pożyczek/kredytów bez weryfikacji tożsamości a później próbują niezgodnie z prawem obciążać przypadkowe osoby długami z którymi te osoby nie mają nic wspólnego (art. 286 k.k.) . Takie coś możliwe tylko w Polin.
jesienią 2010
2024-06-01 16:04:02
Specjalny zespół w MSW, zajmujący się projektem twierdził, że koszt wprowadzenia nowych dowodów to ok. 400 mln zł. Okazało się, że to za duża kwota. Rząd próbował więc wycofać się z wprowadzenia elektronicznych dowodów tożsamości i przedłużyć przetarg, a następnie zawiesić proces na kilka lat. Dodatkowo projekty PL.ID oraz PESEL 2 pochłonęły od 100 do 230 mln zł z unijnych funduszy, a efektów nie było widać.
na PO_czątku
2024-06-01 15:25:52
Prawi i Sprawiedliwi nie kumali iż Polacy muszą mieć także PIESEL.
W końcu
2024-06-01 14:17:52
Dlaczego Prawi i Sprawiedliwi tego nie dokonali przez 8 lat??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA