Sobota, 13 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Szef BBN: bulwersujące zatrzymanie żołnierzy za strzały ostrzegawcze z powodu braku przepisów

Data publikacji: 06 czerwca 2024 r. 09:10
Ostatnia aktualizacja: 06 czerwca 2024 r. 15:22
Szef BBN: bulwersujące zatrzymanie żołnierzy za strzały ostrzegawcze z powodu braku przepisów
Fot. PAP/Marcin Obara  

Szef BBN Jacek Siewiera podkreślił, że do bulwersującego zatrzymania żołnierzy za strzały ostrzegawcze na granicy z Białorusią doszło z powodu braku przepisów regulujących zasady użycia broni przez Wojsko Polskie. Wskazał, że regulacje są proponowane w prezydenckim projekcie ustawy.

Siewiera zaapelował o poparcie projektu podczas prac w Sejmie przez wszystkie siły polityczne.

Onet napisał w środę wieczorem o żołnierzach, którym po strzałach ostrzegawczych w stronę ludzi forsujących granicę polsko-białoruską postawiono zarzuty. Według portalu, gdy migranci przekroczyli granicę, a strzały w powietrze ich nie powstrzymały, żołnierze 1. Warszawskiej Brygady Pancernej zaczęli w obronie koniecznej strzelać w ziemię, niektóre z wystrzelonych łącznie 43 pocisków trafiły rykoszetem w płot. "Migranci w końcu się wycofują. Kiedy sytuacja jest już opanowana, do akcji wkracza Straż Graniczna. Jej funkcjonariusze nie dziękują jednak żołnierzom za wyparcie migrantów, lecz zawiadamiają Żandarmerię Wojskową" – relacjonuje portal.

Siewiera podczas briefingu w Warszawie, przed wylotem prezydenta Andrzeja Dudy na uroczystości do Normandii, zaznaczył, że do tej bulwersującej sytuacji doszło ze względu na "brak właściwego oprzyrządowania Wojska Polskiego w zakresie przepisów", które były proponowane w projekcie ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa, wniesionej przez prezydenta do Sejmu po raz pierwszy w sierpniu 2023 i ponownie wniesionej w ostatnich miesiącach.

Jak wskazał, prezydencki projekt reguluje zasady użycia broni przez wojsko „nie na podstawie przepisów policyjnych czy Straży Granicznej, nie tylko z wykorzystaniem broni 9 mm, ale broni etatowej właściwej dla Wojska Polskiego”.

Siewiera podkreślił, że musiało dojść do takiej patologii, jak zatrzymanie żołnierzy za strzały ostrzegawcze, żeby okazało się, że ustawa wnoszona przez Zwierzchnika Sił Zbrojnych ma fundamentalne znaczenia dla funkcjonowania państwa i sił zbrojnych.

W środę 12 czerwca ma się odbyć pierwsze czytanie projektu ustawy w Sejmie. Szef BBN zaapelował o procedowanie ustawy z pełnym poparciem sił politycznych.

Siewiera stwierdził też, że zespół prokuratorów powołany do zbadania sprawy działa w granicach i na podstawie prawa. "Jeśli polskie prawo nie reguluje kwestii obecności żołnierzy z ich etatowym uzbrojeniem, wykorzystaniem tego uzbrojenia, zgodnie z doktryną, łańcuchem dowodzenia przy granicy, to prokuratorzy muszą działać na podstawie prawa" - powiedział.

Pytany, czy szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz powinien się podać do dymisji po tym incydencie, Siewiera podkreślił, że minister obrony narodowej brał czynny udział w przygotowaniu nowej wersji projektu ustawy. Dodał, że w projekcie ustawy w ramach współpracy między MON a Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych zostaną wprowadzone odpowiednie poprawki.

"Dziś kluczową sprawą jest, by te poprawki dotyczące wykorzystania broni, środków przymusu bezpośredniego i uzbrojenia WP dotyczyły sytuacji, w których dochodzi do bezpośredniego zamachu na życie i zdrowie żołnierzy, zamachu bezpośredniego na infrastrukturę i urządzenia ważne z punktu widzenia sił zbrojnych. Gdy dochodzi do zagrożenia instalacji wojskowych, kwestie użycia broni, gdy dochodzi do pościgu lub niepodporządkowania się wezwaniom do porzucenia broni przez osoby nielegalnie przekraczające granice. Te warunki były uregulowane w projekcie w 2023 r., a dziś zostaną wniesione przez ministra obrony narodowej po pierwszym czytaniu, albo przez inicjatora projektu. Natomiast dużo lepszym ruchem będzie, jeśli będzie to wspólne działanie strony rządowej i Zwierzchnika Sił Zbrojnych z inicjatywy Zwierzchnika Sił Zbrojonych" - ocenił Siewiera.

 

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Niebywały skandal!
2024-06-06 14:59:17
Zatrzymanie przez cenzora mojego wpisu o pochodzeniu Bodnara (sprawdźcie sobie w Wikipedii) i o utworzeniu przez niego zespołu prokuratorów do ścigania żołnierzy i pograniczników, którzy odsyłają bandziorów granicznych tam skąd przyszli, to też skandal! Działania te po oddaniu sprzętu wojskowego, aresztowaniu żołnierzy strzegących granicy świadczą o dalszym, postępującym demontażu państwa. Ludzie obudźcie się! 9 czerwca Konfederacja!
PiS
2024-06-06 13:53:15
miał swoje 8 lat na poprawienie wielu przepisów prawa - nie zrobił nic, albo "pod siebie". Zarazem nie popieram użalania się nad niedolą (pewnie biednej) ale agresywnej trzody ludzkiej innej narodowości, którzy stali się marionetkami w rękach faszystowskiej Białorusi i Rosji. Trudno. Najważniejsze jest bezpieczeństwo państwa po tej stronie granicy, nie po tamtej.
Niebywały skandal!
2024-06-06 13:20:21
Przekaz jaki skierowali likwidatorzy Polski do żołnierzy jest taki: nie brońcie kraju bronią, bo was pozamykamy! Jeszcze gorszy jest przekaz do bandziorów granicznych: atakujcie bezkarnie polskich żołnierzy i pograniczników oni nic wam nie zrobią, bo za użycie broni ich pozamykają! Nie dziwi zatem wzrost agresji na granicy. Jak można było do tego dopuścić?! To się qurwa w głowie nie mieści!! ( czerwca nie głosuję na lamusów z TD czy KO. Głosuję na Konfederację, jedynych murem za polskim mundurem
Anna
2024-06-06 13:15:03
To oburzające i haniebne !! Nie można przejść obojętnie wobec tego co się wydarzyło. Żołnierz broni Narodu Polskiego w chwili kiedy mamy permanentne ataki, narażają swoje życie a tu takie znieważenie i hańba.Czy zdajecie sobie sprawę (Wy rządzący) że to godzi w morale żołnierzy? Powodzenia w rekrutacji do wojska..ciekawe się zapowiada...:( To się nie mieści w głowie Jestem za naszymi żołnierzami.
Edek
2024-06-06 13:05:04
Polska za rzadow tyfuska i koalicji 13 grudnia została sprowadzona na samo dno.To panstwo z min. obrony ktory ma spakowany plecak.Jak można bronić państwa i granicy nie mając do tego narzedzi , broni.Sluzby mundurowe na granicy staly sie żywymi tarczami.To jakaś paranoja zeby zamykać ludzi którzy z narażeniem życia strzegli naszej granicy.To p oslow trzeba zakuc w kajdany za to ze nie wyposażyli sluzb w prawo.To sa skutki nagonki miłośników bezowych na mundurowych.Murem za Polskim mundurem.
Niebywały skandal!
2024-06-06 12:49:25
Całe haniebne zdarzenie z aresztowaniem w Polsce polskich żołnierza za obronę Polski (to się qurwa w głowie nie mieści!!!) miało miejsce na przełomie marca i kwietnia. ONI to ukrywali przed nami przez wiele tygodni!! A potem na tym samym odcinku granicy bandzior bezkarnie ugodził żołnierza nożem i ten wciąż walczy o życie. Na prawników dla aresztowanych zrzucali się koledzy z jednostki! Kosiniak-Kamysz, Bodnar do dymisji! Natychmiast! A my w niedzielę do urn. Na Konfederację!
Niebywały skandal!
2024-06-06 12:27:43
Klęczniki niemiecko-ukraińsko- usraelskie oddały gratis cały sprzęt wojskowy armii obcego państwa pełnego wrogich nam historycznie i obecnie obywateli, a teraz aresztują żołnierzy za obronę nas, Polski i swojego życia!!! To się qurwa w głowie nie mieści!!! Oni celowo rozkładają nasze państwo krok po kroku! Tylko Konfederacja zadeklarowała pomoc żołnierzom i powiedziała: działajcie, a jak trzeba to strzelajcie! 9 czerwca wybór dla Polaków jasny!
Żołnierz
2024-06-06 12:27:39
Żołnierz ranny w ub. tygodniu na granicy z Białorusią został przewieziony ze szpitala w Hajnówce do Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie , poinformował wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Według niego stan żołnierza jest cały czas bardzo ciężki.
Do ppor rez.LWP
2024-06-06 12:12:50
Nie chciałeś , a byłeś w wojsku , i co się tobie takiego stało , podziękuj samemu jaruzelskiemu , za wydłużenie służby wojskowej , o ten czas stanu wojennego , ja go nienawidzę za brak mojego ulubionego Teleranka i do wojska poszedłem według poboru na 2 lata , po czym wyszedłem i nie narzekam , tamtego czasu, bo też nie chciałem być w wojsku . Kiedy podejmowałem się , zawsze pytali o książeczkę wojskową , czy teraz pytają ?
Kłamcy Tuska
2024-06-06 12:08:03
już odwracają kota ogonem ! Winni są żołnierze , bo dalej strzelali ...(?). Mieli czekać , aż białoruskie służby zaczną strzelać ? Jeszcze trochę , to nie będzie chętnych do straży ( bo im PIS prezenty dawał ) , do Policji ( bo użył bezpodstawnie paralizatora ) , do wojska ( bo miał karabin i go użył , bo uznał , że wróg " wtargnął " i nie czekał ,aż udusi go gołą ręką ) . Józef Grzyb , Kurdej Szatan, Ochójska , Holland... , na granicę i w deszczu , w słońcu i mrozie do pilnowania ładu !
Do klemens
2024-06-06 12:03:53
Usprawiedliwiasz łukaszenkę , putina , za to co zrobili dla swoich celów , na naszej zielonej granicy Polski i Białorusi , i nie jest to prowokacja według ciebie . POlaczku klemens wybraliście KO13grudnia aby , oddała nas w ręce Niemca i Ruska wybierając Tuska zapewne masz Uśmiech na twarzy za swój wybór tzn POwiedz jak będziesz bronił swoją rodzinę jeżeli ją posiadasz i siebie przed atakami migrantów w roku 2026 ?
Do Tak tylko
2024-06-06 11:56:58
Opanujcie się piszesz , tak wygląda wasza Uśmiechnięta POlska pod rządami KO13grudnia tzn Nic nie mogę Tusk , pakt migracyjny się zbliża w 2026 , mimo cichego odsyłania migrantów przez Niemcy , pomyśl , napisz jak mamy bronić swoich rodzin , siebie jak nasi żołnierze na granicy mając broń , nic nie mogą , po za tym aby oberwać nożem i zostać odesłanym w stanie zagrażającym zdrowie i życie . Myśl !
DoProkurator Ziobry
2024-06-06 11:51:18
POtwierdziłeś swój wpis o tym jaki to był prokurator i od kogo , jesteś tego pewny , czy piszesz aby podbóżyć , żeby huczało i było głośno , jak tak od czasu przejęcia przez KO13grudnia Neowładzy nie ma już nic co się nazywa prokuratura itd . Myśl !
Prokurator Ziobry
2024-06-06 11:21:51
Zatrzymania dokonał ziobrowy prokurator.
Do OLO
2024-06-06 11:16:08
Zatrzymanie żołnierzy oddających strzały alarmowe w kierunku atakujących migrantów jest nie do przyjęcia , napisał zaś Kosiniak-Kamysz późnym wieczorem na X , czy trzeba więcej pisać o nieudolności Tygryska , który sam mówił , zlikwidować Wojska Obrony Terytorialnej . Łzy same się cisną na taką aberrację Kosiniaka Kamysza , co zrobili z POlski ci z KO13grudnia przy przyzwoleniu POlaczków !
ppor rez.LWP
2024-06-06 11:08:38
O ile pamiętam to każdy pracodawca, w tym również wojsko polskie ma obowiązek pouczyć pracownika (żołnierza) przyjmowanego do pracy (służby )o ryzyku zawodowym i zagrożeniach wynikających z podejmowanej pracy. O ile też wiem, to w Polsce do wojska idzie się dobrowolnie (a czasami po znajomości), a nie z poboru i przechodzi się jakieś testy psychologiczne. Ja, wcielony na siłę po dziennych studiach cywilnych stalem w stanie wojennym pod stocznią gdańską choć wcale nie chciałem być w wojsku.
klemens
2024-06-06 10:51:55
jeśli nie ma stanu wojennego , to miejsce żołnierzy jest w koszarach lub na poligonie . Od ochrony granicy jest Straż Graniczna . Strzelanie w kierunku terytorium obcego państwa poprzez granicę jest niebezpieczną prowokacją .
Edmund
2024-06-06 10:47:48
Czyli jest jak myślałem.Ci nibyżołnierze z ochrony pogranicza,których to byle bosonogi obdartus może bezkarnie dżgać nożem,pozazdrościli prawdziwym żołnierzom ich zdecydowania i najzwyczajniej na nich nakablowali.Nigdy bym się tego nie spodziewał
bez komentarza
2024-06-06 10:41:21
Szacunek Panie Jacku Siewiera - Szefie BBN !!!
Agnieszko! Franku!
2024-06-06 10:24:38
Czemu Agnieszka Holland nie kręci filmu o tym jak za premiera Tuska się traktuje uchodźców? Czemu Franciszek Sterczewski nie przyniósł dla nich reklamówki? Gdzie są celebryci? Niech wezmą tych ludzi do domu. Jak tak można? Doszli do koryta i już można uchodźców źle traktować? Dlaczego pani Kurdej nie płacze na antenie?
Tak tylko
2024-06-06 10:22:53
Opanujcie się pisowskie trole !!! Kto nie zna historii ten będzie powtarzał ją w koło. Zastanówcie się nad tym.
1,2,3
2024-06-06 10:01:58
no i się "jebło" ! Wylało się mleczko panie Tusku kłamczuszku , Szymeczku uśmiechnięta mordko , Kamyszku ,Ty nasz tygrysku ! Powierzono Wam Rząd Polski , a Wy ze swoimi standardami nie jesteście godni zarządzać miejskim szaletem ! Wasza ślepa , głupia nienawiść do PIS-u , Wasza niezrozumiała zemsta za afery , których jak się okaże z czasem są dęte i warte " głupiego śledzia w restauracji kupionego na kartę" ( dawne czasy Pitery ) zasłania Wam ISTOTĘ PAŃSTWA ! Durnie jesteście i tyle !
On
2024-06-06 09:44:09
Jak żołnierz na granicy nie może użyć broni aby nas chronić, to po kiego diabła pilnując granicy trzyma przy sobie broń? Czy ma to tylko wyglądać jak w teatrze? Słowo żołnierz już wyjaśnia, że taka osoba ma prawo użyć broni gdy broni terytorium swojej Ojczyzny. Na granice wysłać Kosiniaka, bo ma już spakowany plecak, zobaczymy jaki to będzie bohater.
OLO
2024-06-06 09:41:58
Naczele MON pocieszny ''TYGRYSEK'' z ZSL,ktory jest tylko marionetka sterowana przez ryzego, Strach sie bac,
uśmieęhnieta polska
2024-06-06 09:31:54
No i pokazał się ten "uśmiech" w pełnej krasie, za wzorowe pełnienie obowiązków, obronę granic - do paki. A dzikusy z dzidami - zapraszamy. W niedzielę nie zmarnujcie głosu ludzie, myślcie i głową i sercem a nie tym co kończy wam plecy.
Ta wladza
2024-06-06 09:27:45
kompromituje sie na kazdym kroku.
"Wdzięczność"
2024-06-06 09:14:33
Stare powiedzenie - pomóż komuś, a zrobisz sobie wroga...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA