Czwartek, 23 maja 2024 r. 
REKLAMA

Konrad Wojtyła laureatem Lubuskiego Wawrzyna Literackiego za tom "Scherzofrenia"

Data publikacji: 03 marca 2024 r. 13:54
Ostatnia aktualizacja: 04 marca 2024 r. 17:14
Konrad Wojtyła laureatem Lubuskiego Wawrzyna Literackiego za tom "Scherzofrenia"
Konrad Wojtyła z nagrodą. Fot. archiwum autora  

Szczeciński poeta i dyrektor Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności Uniwersytetu Szczecińskiego Konrad Wojtyła został laureatem ważnej pisarskiej nagrody, Lubuskiego Wawrzyna Literackiego. Doceniono jego tom wierszy zatytułowany „Scherzofrenia”.

Konrad Wojtyła wygrał w kategorii poezja. Jego książka konkurowała z tomem „Już czas” Konrada Krakowiaka oraz „Owadem w sieci” Marcina Ziomkowskiego.

– Ze wszystkich seksownych tematów najseksowniejsza jest śmierć - mówił Konrad Wojtyła w rozmowie o swojej książce dla "Kuriera Szczecińskiego". - Dotykamy tu kwestii fundamentalnej i problematycznej zarazem. Z jednej strony potrzeby wyrażenia tego co niewyrażalne, z drugiej zaś przekonania, że język jako narzędzie, którym dysponujemy, daje nam określone możliwości, by temu wyzwaniu sprostać. Prześladuje mnie ten temat od początku, a im bardziej wkracza w moją biografię, tym bardziej jest bezczelny w swoim nieopisaniu. Język ewoluuje. Zmienia się w kolejnych książkach. Z premedytacją przekreślam to, co napisałem wcześniej, zachowując jednak jakiś własny paradygmat powrotu. Rozpad, zaplanowana rozwałka, rozczłonkowanie języka, ostre przerzutnie czy archaizmy, które skrzą się w girlandach wielopiętrowych metafor, mają dialogować z sytuacją graniczną albo być jej ofiarą. W gruncie rzeczy język jest ułomny, kaleki, strasznie ubogi. Nie wystarcza nam go, by „powiedział wszystko, co pomyśli głowa”. Nowy język jest tu paradoksalnie zwrotem ku podstawowemu słownikowi pojęć i znaczeń. Trochę to oczywiście wszystko łamię, kaleczę, neologizuję. Są tu raczej ballady i czarne sielanki, incydentalnie skoczne pogo w nicość.

To już drugi Lubuski Wawrzyn Literacki w karierze Konrada Wojtyły. Pierwszy raz wygrał ten konkurs w 2010 roku. 

Uroczysta gala, podczas którego ogłoszono laureatów we wszystkich kategoriach, odbyła się w sobotę się w sali im. Janusza Koniusza w zielonogórskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida. Lubuski Wawrzyn Literacki przyznawany jest od 1995 roku.©℗ 

(as)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Alicjo
2024-03-05 18:04:49
Mistrzem to był w robieniu z siebie wała i czyni to nadal w radiowęźle uniwersyteckim.
Wawrzyniec
2024-03-04 16:49:51
Teraz będzie tego Wawrzyna zanudzał swoją "poezją". Laureat wawrzynu - oksymoron w samej rzeczy.
Alicjo,
2024-03-04 15:35:02
ale tę słabość znakomicie wykorzystał do wylansowania siebie.W tym był mistrzem.
Alicja
2024-03-04 11:34:51
Był słabym dziennikarzem. Dobrze, że już nie pracuje w Radio Szczecin.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA