Wtorek, 16 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Znane szczecinianki we wspomnieniach. Prezentacje i wernisaż

Data publikacji: 07 czerwca 2024 r. 13:56
Ostatnia aktualizacja: 07 czerwca 2024 r. 14:03
Znane szczecinianki we wspomnieniach. Prezentacje i wernisaż
W piątek w Przełomach o wielkich szczeciniankach opowiedzą ich krewni. Na zdjęciu - Danuta Szyksznian-Ossowska. Fot. MNS-CDP  

Centrum Dialogu Przełomy przy pl. Solidarności zaprasza na wieczór wspomnień poświęcony Danucie Szyksznian-Ossowskiej w 99 rocznicę urodzin. Spotkaniu towarzyszyć będzie mini wystawa prac córki łączniczki AK, Ewy Siudowskiej. A jego tematem będą niezwykłe kobiety – szczecinianki, które swoim zaangażowaniem i działalnością wpłynęły na rozwój kulturalny i społeczny Szczecina. 

Wydarzenie odbędzie się 7 czerwca (piątek) o godzinie 18. Podczas spotkania bliskie osoby zaprezentują sylwetki tych wyjątkowych kobiet, opowiadając o ich życiu, osiągnięciach oraz wpływie, jaki miały na społeczność lokalną. Danuta Szyksznian zostanie przedstawiona przez córkę Ewę Siudowską. O Krystynie Łyczywek opowie córka Ewa. O Amelii Koryckiej opowie natomiast jej krewny Michał Kotwica, uczeń 13 Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie.

Będzie to niepowtarzalna okazja, aby poznać historie kobiet, które swoją pracą i pasją przyczyniły się do kształtowania tożsamości Szczecina. Danuta Szyksznian podczas wojny służyła jako łączniczka Armii Krajowej, a w 1944 roku została aresztowana przez NKWD i skazana na 10 lat łagrów. Krystyna Łyczywek podczas drugiej wojny światowej działała w Szarych Szeregach i Armii Krajowej, uczestniczyła w powstaniu warszawskim jako współredaktorka pisma „W walce” oraz łączniczka, a w 1945 roku przeniosła się do Szczecina. Amelia Korycka - strzelczyni i sanitariuszka w powstaniu warszawskim, po wojnie przeniosła się do Szczecina, gdzie ukończyła studia medyczne i pracowała jako nauczycielka akademicka w klinice pediatrycznej od 1953 do 1994 roku.

(K)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Nadzieja
2024-06-07 19:44:22
Kobiety nadal są piękne i mądre to dla was mężczyzn się oszpecają bo za takimi się oglądacie A sami z siebie jesteście szpetni napakowani w siłowniach i pijący trunki i inne płyny bez umiaru wstyd panowie krytykować współczesne kobiety bo to one są głową i szyją waszych rodzin
Macie rację poniżej
2024-06-07 18:37:22
Obecnie degeneracji ulega nie tylko uroda kobiet, ale też język. Kto to jest "strzelczyni"? Bo pani Amelia Korycka była strzelcem i sanitariuszką. Jak nie wierzycie to się jej zapytajcie w Niebie.
Szczecinian
2024-06-07 16:14:06
Jakie piękne kobiety były w tamtych czasach. Naturalne, radość odbijała się na ich twarzach. A teraz wszystkie napompowane, po botoksie nie mogą się normalnie uśmiechnąć, usta po nastrzykiwaniach jak u glonojadów, no i te rzesy, jak przyklejone szczotki . Dobrze, że zachowały się zdjęcia pań z tamtych lat, miło oglądać.
Dziadek
2024-06-07 15:37:04
Piękne kobiety,piękne charaktery i duszę.Dzięki Nim Polska przetrwała w sercach Polaków.Patrzą na nas z Nieba i wstawiają się za nami i za naszą Ojczyzną.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA