Wtorek, 16 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Okuliści z Pomorzan w prestiżowym gremium

Data publikacji: 29 maja 2024 r. 09:51
Ostatnia aktualizacja: 29 maja 2024 r. 09:51
Okuliści z Pomorzan w prestiżowym gremium
 Na zdjęciach - dr Ewelina Lachowicz i dr Wojciech Gosławski, okuliści II Kliniki Okulistyki USK-2, egzaminatorzy EBOD.  

Absolwent medycyny po odbyciu rezydentury w dziedzinie okulistyki i zdaniu egzaminu specjalizacyjnego jest specjalistą okulistyki. Krok dalej są okuliści mający tytuł FEBO. A jeszcze większym docenieniem ich wiedzy jest zasiadanie w międzynarodowym środowisku oceniających EBOD - Europejski Egzamin Specjalizacyjny z Okulistyki. Należy do nich obecnie tylko kilku Polaków. Wśród nich - dr Ewelina Lachowicz i dr Wojciech Gosławski – okuliści z II Kliniki Okulistyki szpitala na Pomorzanach.

EBOD (ang. European Board of Ophthalmology Diploma) to Europejski Egzamin Specjalizacyjny z Okulistyki. Został opracowany w celu poświadczenia specjalistycznej i zaawansowanej wiedzy z zakresu wszystkich działów okulistyki. Na egzaminatorów EBOD kandydatów powołuje Europejski Zarząd Okulistyki (EBO) i Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO). Pod uwagę brane jest wieloletnie doświadczenie w zawodzie, wiedza i doskonała znajomość języka angielskiego, a także umiejętności dydaktyczne i szczególne osiągnięcia naukowe.

Do grona tego od lat należy dr n. med. Wojciech Gosławski, a w tym roku po raz pierwszy w roli egzaminatora zasiadła dr n. med. Ewelina Lachowicz. Oboje pracują na co dzień w II Klinice Okulistyki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie. Wcześniej w gronie egzaminatorów EBOD byli także: prof. Anna Machalińska, lekarz kierujący I Kliniką Okulistyki oraz prof. Wojciech Lubiński, lekarz kierujący II Kliniką Okulistyki USK-2 (pierwszy delegat narodowy PTO na  egzaminatora EBOD z Polski) – oboje posiadają także tytuł FEBO.

- Nominacja na egzaminatora EBOD to dla mnie duże wyróżnienie, ale jednocześnie ogromna odpowiedzialność - mówi dr n. med. Ewelina Lachowicz. – Następny egzamin odbędzie się jesienią w Berlinie. Życzę wszystkim zdającym powodzenia i samych sukcesów zawodowych – dodaje okulistka-egzaminatorka.

EBOD to prestiżowy i trudny egzamin przeznaczony dla lekarzy specjalizujących się w okulistyce. Natomiast tytuł FEBO (członek Europejskiej Rady Okulistycznej) wyróżnia medyków jako potencjalnych liderów w tej dziedzinie medycyny, posiadających doskonałe przygotowanie i świadczących usługi o wysokich standardach medycznych. Egzamin EBOD odbywa się dwa razy w roku. W tym roku odbył się Paryżu, na początku maja stacjonarnie, po długiej przerwie spowodowanej pandemią. Składa się z testu zbudowanego z pytań wielokrotnego wyboru oraz analizy przypadków klinicznych. Do tegorocznego egzaminu dopuszczono 328 osób z 25 krajów Europy, a tytuł uzyskało 277 z nich. Dr Wojciech Gosławski był pierwszym Polakiem, który zdał ten egzamin i otrzymał tytuł certyfikowanego specjalisty w 2009 roku.

Uznanie EBOD za równoważny z całością Państwowego Egzaminu Specjalistycznego w dziedzinie okulistyki przyczyniło się do ujednolicenia wykształcenia lekarzy specjalizujących się w tym obszarze ze standardami przyjętymi w Unii Europejskiej. (K)

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA