Piątek, 17 maja 2024 r. 
REKLAMA

Porozumienie w poszukiwaniu nowych kadr dla energetyki wiatrowej

Data publikacji: 04 marca 2024 r. 14:09
Ostatnia aktualizacja: 04 marca 2024 r. 19:09
Porozumienie w poszukiwaniu nowych kadr dla energetyki wiatrowej
4 marca w TME podpisano porozumienie o współpracy na rzecz popularyzacji wśród uczniów szczecińskich szkół wiedzy z zakresu morskiej energetyki wiatrowej. Fot. Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej  

Rośnie zapotrzebowanie na rynku pracy w sektorze energetyki wiatrowej, stąd uruchomienie w szczecińskich szkołach ponadpodstawowych projektu edukacyjnego, który otwiera przed uczniami perspektywy pracy w nowej branży, jaką jest offshore. Pierwszą umowę z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej podpisała w poniedziałek dyrektor Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych im. Maksymiliana Tytusa Hubera w Szczecinie.

Nie tylko młodzież z Technikum Mechaniczno-Energetycznego, ale również uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej będą mogli uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez ekspertów morskiej energetyki wiatrowej. Wszystko po to, by z czasem znaleźli zatrudnienie w najdynamiczniej rozwijającym się sektorze. 

Kluczowym filarem polskiej energetyki będzie wkrótce morska energetyka wiatrowa. Potencjał energetyczny polskiej części Morza Bałtyckiego uznawany jest za jeden z największych w Europie. Dane wskazują, że sektory onshore i offshore wind do 2040 r. mogą zagwarantować niemal 200 tysięcy nowych miejsc pracy oraz ponad 450 mld zł wartości dodanej dla polskiej gospodarki. Wszystko wskazuje na to, że województwo zachodniopomorskie stanie się liderem branży w regionie Morza Bałtyckiego. Na terenach portowych powstają bowiem dwie fabryki łopat i gondol duńskiej firmy Vestas oraz trzecia fabryka wież, masztów i fundamentów hiszpańskiej firmy Windar.

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej wspólnie z miastem Szczecin już podejmują działania mające na celu szkolenie kadr dla tego sektora. W poniedziałek, 4 marca w TME podpisano porozumienie o współpracy na rzecz popularyzacji wśród uczniów szczecińskich szkół wiedzy z zakresu morskiej energetyki wiatrowej. Ważną rolę w procesie edukacji kadr dla offshoru odgrywać będzie także Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej, miejska spółka, która jest łącznikiem i koordynatorem pomiędzy gminą, szkołami, a PSEW.

W ramach projektu w wybranych szkołach zapowiadane są warsztaty prowadzone przez ekspertów sektora morskiej energetyki wiatrowej oraz wizyty studyjne w firmach z branży offshore. Warsztaty będą prowadzone przez ekspertów i specjalistów. Młodzież będzie miała również okazję odbyć praktyki w firmach specjalizujących się w energetyce wiatrowej.

(kel)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Najdroższy prąd
2024-03-04 18:08:27
jaki do tej pory wymyślono. Degradacja morza, mielenie ptaków. Trwałe wyłączenie z innej działalności (np. rybołówstwo). Po okresie eksploatacyjnym konstrukcje zostaną porzucone w morzu. Tymczasem świat nie stoi w miejscu. Azja bazując na taniej energii z węgla rozwija swój przemysł podczas gdy my pod przywództwem brukselskich ekoświrów kroczymy w kierunku Średniowiecza. Ciemno, zimno, głucho, drogo. Szaleństwo, którego cenę zaczniecie zaledwie smakować jak po wyborach znikną tarcze na energię.
Wiatr, co rozgoni
2024-03-04 16:16:59
Przydałby się wiatr, aby przewietrzyć urząd miasta.
kwiczol
2024-03-04 16:11:01
Ekoswiry,komuchy w eurokolchozie doprowadza,ze bedziemy siedziec w domach przy swieczkach,Wybory do jewrosajuza to ostatnia szansa na pogonienie tego towarzystwa,Pytanie czy zwycieza Poaacy czy ''radosna usmiechnieta Polska''
Psycholog
2024-03-04 14:36:05
Na początek powinni tam zatrudniać psychologów.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA