Czwartek, 23 maja 2024 r. 
REKLAMA

Studenci PUM zaniepokojeni o swoje prawa wyborcze

Data publikacji: 02 marca 2024 r. 07:23
Ostatnia aktualizacja: 06 marca 2024 r. 12:34
Studenci PUM zaniepokojeni o swoje prawa wyborcze
Fot. Anna Gniazdowska  

Nasze prawa wyborcze mogą być zagrożone – alarmuje część studentów Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie na kilkanaście dni przed ogłoszeniem kandydatów na nowego rektora uczelni. Wystosowali list do władz PUM w tej sprawie. Rektor odpowiada, że nic złego się nie dzieje, i powołuje się na ekspertyzy prawne.

Rektora wybierają elektorzy. W tym elektorzy studenci. Problemem, według części studentów, jest zmiana w regulaminie dotycząca trybu ich wyboru do grona elektorów. Autorzy listu uważają, że ci kandydaci powinni być zgłaszani przez wszystkich kształcących się na PUM, a nie tylko przez parlament studentów uczelni.

Oto kluczowy fragment listu: „Paragraf 62 ustęp 1 regulaminu Parlamentu Studentów stanowi o tym, że PS PUM wybiera studentów w wyborach tajnych do Uczelnianego Kolegium Rektorów. W związku z powyższym pragniemy wyrazić naszą obawę co do zgodności tego zapisu z zapisami dokumentu nadrzędnego – statutu uczelni. Czy paragraf 62 ustęp 1 Regulaminu PS nie stanowi ograniczenia czynnego prawa wyborczego, który przysługuje studentom, co zawarte jest w paragrafie 57 ustęp 1 Statutu? Co więcej, zgodnie z zapisem statutu paragraf 59 „wyboru dokonuje się w wyborach równych, bezpośrednich, tajnych”, czemu przeczy parafrag uniemożliwiający studentom wybranie swoich przedstawicieli do Uczelnianego Kolegium Elektorów, ponieważ to PS jest odpowiedzialny za ich wybór, a nie ogół studentów”.

List miał trafić mi.in. do rektora PUM prof. Bogusława Machalińskiego oraz prof. Elżbiety Kalisińskiej z Uczelnianej Komisji Wyborczej. Jak informują inicjatorzy petycji, podpisało się pod nią 500 osób.

Znamy stanowisko rektora PUM w tej sprawie. Przede wszystkim rektor podkreśla, że „nie jest organem wyborczym” i „nie może wpływać na organy wyborcze”. Dodaje też, że parlament Studentów PUM jest samorządny i władny samodzielnie, bez zewnętrznych wpływów, ustalić zasady i tryb wyboru elektorów. Rektor może jedynie wskazać naruszenia prawa, które mogą wywołać „kontestowanie lub wzruszenie wyniku wyborów”.

To jednak, zdaniem rektora, nie jest tego rodzaju sytuacja. W oświadczeniu przeczytamy: „Tryb wyborów przyjęty przez samorząd studencki PUM nie może być uznany za naruszenie prawa (Rektor uzyskał w tym zakresie dwie niezależnie ekspertyzy / opinie prawne). Podobny sposób wyboru elektorów przyjęły najpoważniejsze uczelnie w Polsce (m.in. Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagieloński)”.

Autorami tych ekspertyz są profesorowie Hubert Izdebski oraz Adam Niewiadomski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Pomorski Uniwersytet Medyczny 7 marca ogłosi listę kandydatów na rektora, a 12 kwietnia dokona ostatecznego wyboru. Obecny rektor prof. Bogusław Machaliński nie może kandydować, bo kończy drugą kadencję. ©℗

Alan SASINOWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Andrzej
2024-03-07 08:04:56
Przecież wiadomo, że chodzi o władzę i strach przed utratą wpływu. Studenci mają daleko gdzieś te wybory. Widzą Rektora dwa razy w życiu ( na rozpoczęciu i na absolutorium - często nawet nie wiedzą kto nim jest. Parlament Studentów wybierają wszyscy studenci i to PS reprezentuje ich interesy a nie wszyscy studenci. Teraz zbierają podpisy (ciekawe kto z podpisanych wie pod czym się podpisał) a jutro będą udawać, że to nieporozumienie. Chodzi o to aby wyeliminować konkurenta i tyle.
Waldek
2024-03-07 06:18:41
Słuchaj „co za łeb” … skoro wiesz jak było na radzie, to super :))))). A teraz siusiu, paciorek i do nauki! oczywiście, jak się otrząśniesz
Co za łeb
2024-03-06 20:41:36
Waldek, weź Ty pijany nie pisz komentarzy bo wstyd rodzinie przynosisz i będąc trzeźwym a co dopiero jak wychylisz. Na radzie było ostre kolesiostwo Twoich ziomali a teraz szczekacie na innych XD
Waldek
2024-03-06 11:38:05
Bełkot i wycie „parlamentu” studentow PUM. Rada Uczelni ośmieliła się sprzeciwić właśnie niedemokratycznym zmianom parlamentu, który teraz demokracją sobie buzię wyciera …. Ogarnijcie się koledzy … bo wstyd nam przynosicie!!!
Zakonnik
2024-03-05 13:28:30
Podejrzanie charakterystyczne postacie za tym stoją.
Prawo i porządek
2024-03-03 12:54:20
@Aferowicze <= Życie nie lubi próżni, więc pustka ustępuje praworządności i następuje uporządkowanie chaosu i mętnych ruchów Browna. Nie ważne zatem kto za czym stoi tylko jaką pracę wnosi na rzecz społeczności i jej zorganizowania, a więc praworządności i sprawiedliwości. Najłatwiej jest nic nie robić i udawać że pod lakierem samochodu jest blacha, podczas gdy test śrubokrętem wykazuje rdzę pod lakierem.
Aferowicze
2024-03-02 20:35:26
Nie chce nic mówić ale ci którzy kręcą tą afere to dzieci profesorow mlody Byrski lata z tymi listami jak pies pewnie tata ma obiecany stołek jak się uda hmmm
Żenada
2024-03-02 19:44:55
Podpisy zbierane od zaczepianych przechodniów i na stole w Paszteciku przy barszczyku. Ktoś ma parcie i bardzo chce się dopchać do koryta a nie może i teraz kręci aferę rękami młodych, przykre….
Jakie kilkanaście
2024-03-02 19:41:35
Wybory są chyba w połowie kwietnia, to nie za kilkanaście dni. Poza tym te 500 podpisów to zbierane na kolanie wśród przechodniów i na stole w Paszteciku na zasadzie „podpisze żeby mi dupę przestali zawracać”. Afera z niczego bo ktoś do koryta nie może się dopchać a bardzo by chciał, przykre…
Expertyza logiczna
2024-03-02 12:57:30
JM Rektor ma obowiązek wskazywać wszelkie naruszenia prawa zawartego w Statucie Uczelni, w szczególności te, które mogą wywołać „kontestowanie lub wzruszenie wyniku wyborów”. Jak nie Rektor to kto? Parlament Studentów powinien się zebrać i uporządkować Regulamin Parlamentu Studentów o wykazanie jego podporządkowania prawu zawartemu w Statucie Uczelni. Wszelkie tzw. ekspertyzy prawne nie są źródłem prawa i nie zwalniają Rektora i Uczelnianej Komisji Wyborczej z odpowiedzialności za jego łamanie
Źrodło prawa
2024-03-02 11:55:11
JM Rektor ma obowiązek wskazywać wszelkie naruszenia prawa zawartego w Statucie Uczelni, w szczególności te, które mogą wywołać „kontestowanie lub wzruszenie wyniku wyborów”. Jak nie Rektor to kto? Parlament Studentów powinien się zebrać i uporządkować Regulamin Parlamentu Studentów o wykazanie jego podporządkowania prawu zawartemu w Statucie Uczelni. Wszelkie tzw. ekspertyzy prawne nie są źródłem prawa i nie zwalniają Rektora i Uczelnianej Komisji Wyborczej z odpowiedzialności za jego łamanie
Prawo
2024-03-02 10:49:30
Prawo, tak jak my je rozumiemy, mówił Tusk , nie przeszkadzało wam 15 .10 . 23 wybory , referendum , bo teraz możecie pisać studenci PUM zażalenie do pana BOGA tyle tylko możecie , nie myśleliście wtedy , to nie musicie i teraz , czekajcie co wam zgotuje KO 13 grudnia w doborze Rektora !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA