Wtorek, 16 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Tajemnice obozu dla kobiet w Chojnie. IPN prezentuje "Marsz śmierci" [FILM]

Data publikacji: 03 czerwca 2024 r. 09:56
Ostatnia aktualizacja: 06 czerwca 2024 r. 18:08
Tajemnice obozu dla kobiet w Chojnie. IPN prezentuje "Marsz śmierci"
Jedno z najbardziej znanych zdjęć z obozu dla kobiet w Ravensbrück.  

Szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej opublikował film "Marsz śmierci" o filii obozu Ravensbrück w Königsberg in Neumark - czyli w dzisiejszej Chojnie na Pomorzu Zachodnim. Dokument stworzył Przemysława Kaweński, przy współpracy burmistrza gminy Chojna Barbary Raweckiej i IPN-u. 

Obóz dla kobiet w Ravensbrück znajdował się około 80 km od Berlina. Więźniarki nie tylko pracowały tam ponad siły, nie tylko były dręczone i zabijane - poddawano je także zbrodniczym eksperymentom pseudomedycznym, polegającym między innymi na łamaniu kości czy wstrzykiwaniu bakterii, co wiele z nich doprowadziło do kalectwa. O ile w ogóle przeżyły. 

- Kiedy czytałem o niektórych zdarzeniach, chociażby o tym, co robiono z dziećmi, to miałem momenty, że musiałem zrobić sobie przerwę, wstać od komputera, odejść od stołu, bo jest to temat bardzo trudny - przyznaje w filmie dr Zbigniew Stanuch ze szczecińskiego IPN-u.

Podobóz w dzisiejszej Chojnie powstał w roku 1944. Istniał blisko 6 miesięcy (od sierpnia 1944 roku do lutego 1945 roku). Więzione były tam kobiety różnych narodowości, między innymi Polki, Francuzki czy Rosjanki i Niemki. Kobiety narodowości polskiej to między innymi uczestniczki Powstania Warszawskiego. 

- Te kobiety nie pojawiły się tutaj przypadkowo, bo trzeba rozumieć, co się w 1944 roku działo. Brakowało rąk do pracy. To po pierwsze. Po drugie: alianci byli już niedaleko, robili zmasowane ataki lotnicze - na Szczecin, na Berlin. Pojawiły się naloty dywanowe. W związku z tym była potrzeba większej obrony przeciwlotniczej. Lotnisko w Chojnie było za małe, trzeba je było rozbudować. A ponieważ nie było rąk pracy, pojawił się pomysł, aby przyciągnąć kobiety z Ravensbrück i zrobić filię obozu - mówi Dorota Dobak - Kadrzyńska ze Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego "Terra Incognita" w Chojnie. 

Prokurator IPN-u Krzysztof Bukowski dodaje: - Kobiety były zmuszane do katorżniczej pracy, która powodowała, że były osłabione, chorowały, umierały, a jak były słabe i nie nadawały się do pracy, to były dobijane. Tu nie było krematoriów, więc były po prostu rozstrzeliwane. 

Gdy do filii w dzisiejszej Chojnie zaczęła zbliżać się Armia Czerwona, niemieccy naziści zorganizowali marsz śmierci - do głównego obozu w Ravensbrück. Podczas tego marszu wiele kobiet rozstrzelano.

Film dostępny jest na stronie szczecińskiego IPN-u. ©℗

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Zbigniew
2024-06-06 18:08:18
Zacietrzewionym germanofilom takim jak ty przypominam że Szczecin po wojnie wyglądał jak jedna wielka ruina i tylko dzięki POLAKOM jest dziś tak piękny.
Zbigniew
2024-06-04 16:29:57
Zacietrzewionym germanofobom przypominam, że gdyby nie ci źli Niemcy, to Szczecin nie wyglądałby dziś tak pięknie jak wygląda.
@Prawnuki
2024-06-04 08:42:32
Warto by również mieszkańcy Szczecina znali historię swojego miasta, np, że w 1121 r. zbrodniarz wojenny Bolesław Krzywousty w ramach tzw "chrystianizacji" napadł na nasze miasto i wymordował jego mieszkańców.
olo
2024-06-03 21:46:32
Tuba propagandowa targowicy TVN,niemieckie portale z Onetem na czele wmawiaja Polakom,ze te straszne rzeczy robili nazisci a nie Niemcy,Pranie mozgu mlodziezy zrobia teraz szkoly ,ktore znalazly sie pod zarzadem skrajnej lewizny,
do "zaraz"-a
2024-06-03 20:06:01
Chojna przed wojną nazywała się Königsberg, dla odróżnienia od Königsberg (Królewiec) miała pełną nazwę Königsberg in der Neumark.
Ale zaraz
2024-06-03 16:30:00
Czy Chojna przed wojną nie była czasem niemieckim miastem?
Prawnuki
2024-06-03 11:53:19
Warto by podczas wizyt w Szczecinie na zaproszenia lokalnych inicjatyw ten film ogładali także prawnuki i potomkowie Quistorpa czy Meyera i inni goście. Warto poznawać złożoną historię miasta i regionu. Także warto by obejrzeli ci co rozpamiętują Bismarcka

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA