Piątek, 24 maja 2024 r. 
REKLAMA

Z udziałem szczecińskich genetyków. Najnowsze wyniki badań nad rakiem piersi

Data publikacji: 01 marca 2024 r. 18:22
Ostatnia aktualizacja: 02 marca 2024 r. 08:11
Z udziałem szczecińskich genetyków. Najnowsze wyniki badań nad rakiem piersi
Prof. Jan Lubiński. Fot. Ryszard Pakieser  

Badania kontrolne za pomocą rezonansu piersi, a śmiertelność z powodu raka piersi u kobiet ze zmianami w sekwencji BRCA1 i BRCA2. Pod takim tytułem Journal of American Medical Association, wiodące międzynarodowe czasopismo medyczne, wydrukowało wczoraj artykuł grona naukowców, umieszczając na początku nazwisko szczecińskiego genetyka prof. Jana Lubińskiego.

Publikacja jest podsumowaniem największego z dotychczasowych badań prospektywnych nad znaczeniem  rezonansu piersi dla nosicielek BRCA1 i BRCA2. Wykazano, że po blisko 10 latach, jakie minęły od rekrutacji do badania, ryzyko zgonu z powodu raka u nosicielek BRCA1 zmniejszyło się prawie pięciokrotnie. W tych badaniach wzięło udział 2488 kobiet z 59 ośrodków z 11 krajów, a wiodącą  rolę odegrali polscy badacze z  Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego - prof. Cezary Cybulski, prof. Jacek Gronwald, dr hab.Tomasz Huzarski, dr Klaudia Stempa -  z prof. Janem Lubińskim na czele, który jest pierwszym autorem publikacji. Koordynatorem projektu był prof. Steven Narod  z Uniwersytetu w Toronto, który od wielu lat współpracuje ze szczecińskimi genetykami.

(eb)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Logika
2024-03-02 07:23:39
U kobiet które nie mają Mammografii czy Rezonansu piersi wykrywalność raka piersi jest mniejsza to chyba logiczne bez publikacji Prof.Lubińskiego.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA