Wtorek, 16 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Żeglarstwo. Regaty o Puchar Gryfa Pomorskiego zainaugurowano w Świnoujściu

Data publikacji: 07 czerwca 2024 r. 21:22
Ostatnia aktualizacja: 07 czerwca 2024 r. 21:42
Żeglarstwo. Regaty o Puchar Gryfa Pomorskiego zainaugurowano w Świnoujściu
 

XXXV Międzynarodowe Regaty o Puchar Gryfa Pomorskiego zainaugurowano w czwartek (6 czerwca) w Świnoujściu. W ceremonii otwarcia wzięła udział Prezydent Miasta Świnoujście Joanna Agatowska wraz z wiceprezydentem Romanem Kucierskim.

Polski Związek Żeglarski przyznał prawo w tym roku do organizacji Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski załóg dwuosobowych. Do rywalizacji w zawodach przystąpiło 27 załóg, które rywalizują na trasie o długości około 300 mil morskich, obejmującej m.in. Arkonę, Falsterborev, Christianso i ponownie Świnoujście. Zawody potrwają do niedzieli (9 czerwca).

Międzynarodowe Regaty o Puchar Gryfa Pomorskiego wróciły na Bałtyk dwa lata temu.

Historia tych regat sięga 1958 roku, kiedy to po raz pierwszy odbyły się Międzynarodowe Regaty o Puchar Gryfa Pomorskiego. Były to zawody w różnych klasach żeglarskich, które przyciągały uczestników z różnych krajów, m.in. Czechosłowacji, Danii, NRD, RFN, Polski, Szwecji, Węgier, ZSRR i innych. Wówczas startowało około 300 jachtów, a rywalizacja toczyła się na wodach Bałtyku, Zatoki Pomorskiej i Zalewu Szczecińskiego. Pomysłodawcą tych regat był Kazimierz Haska (1912-1976), kapitan żeglugi wielkiej i artysta rzeźbiarz. To on stworzył prestiżowy Puchar Gryfa Pomorskiego, który był główną nagrodą dla zwycięskiej załogi, oraz projektował plakaty reklamujące regaty.

Ł.T

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA