Piątek, 24 maja 2024 r. 
REKLAMA

Barwnik w sieci ciepłowniczej w Szczecinie. Nie pij, gdy popłynie z kranu!

Data publikacji: 04 marca 2024 r. 11:50
Ostatnia aktualizacja: 04 marca 2024 r. 21:13
Barwnik w sieci ciepłowniczej w Szczecinie. Nie pij, gdy popłynie z kranu!
Fot. Sylwia Dudek  

W poniedziałek 4 marca Szczecińska Energetyka Cieplna rozpoczęła akcję barwienia wody w sieci ciepłowniczej na zielono. Jest to jedyny sposób na wykrycie nieszczelności wymienników służących do wytwarzania ciepłej wody - pozwala na lokalizację miejsc przecieków w sieci ciepłowniczej. Barwnik rozprowadza się w sieci przez około cztery doby, a gdy z kranu popłynie zielona ciecz, nie wolno jej pić ani używać do innych celów spożywczych!

- Widocznym efektem ewentualnych nieszczelności infrastruktury ciepłowniczej może być jasnozielony kolor wody w instalacji ciepłej wody użytkowej - informuje Danuta Misztal, rzecznik prasowy SEC. - Do barwienia wody wykorzystywana jest Fluoresceina RM 20 proc., środek powszechnie stosowany w ciepłownictwie do detekcji wycieków, ale także w diagnostyce medycznej.

SEC na zastosowanie tego barwnika posiada zgodę  Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Szczecinie i zapewnia, że środek barwiący jest bezpieczny zarówno dla ludzi i zwierząt, jak i środowiska naturalnego.

Co prawda SEC stwierdza, że zabarwianie wody nie wpływa na pracę urządzeń wodociągowych, to jednak  w przypadku, gdy jasnozielona woda popłynie z kranu, jest to sygnał, że nie wolno jej używać do celów spożywczych. Trzeba ów fakt zgłosić pod nr 993 lub skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta pod nr tel.  91 450 99 99.

(kel)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Fachowiec 2050.
2024-03-04 20:57:06
W szczecinie wszystkie spółdzielnie mieszkaniowe prezesi kręcą lody na Czynszach podnoszone ceny nie adekwatne dużo jest mieszkańców nie zadowolonych z działalności zarządów spółdzielni jak spółdzielnia znana wspólny dom co tam się wyprawia kręcą lody na skale przemysłową to sa oszuści i złodzieje np; nowe podzielniki ciepła nabijają ciepło z otoczenia przy zimnym grzejniku a teraz pracownicy SM i mieszkańcy wtajemniczeni ciągną wode na lewo z CO przez wstawione lewe zawory.tego i więcej.......
jasne
2024-03-04 19:29:28
jakby było bezpieczne to by można było używać
Jeszcze raz
2024-03-04 12:47:07
Mam zapłacić za wodę bez większej wartości użytkowej jak za pełnowartościowy produkt? A co w sytuacji mieszkań bez zaworów zwrotnych antyskażeniowych przedlicznikowych w których instalacjach występuje przepływ zwrotny? Tam skażona woda może pojawić się w wszystkich kranach, a instalacja jest w gestii administratora nieruchomości.I co wtedy?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA