Środa, 11 września 2024 r. 
REKLAMA

Chcieli ukraść 16 worków mchu z lasu w Nadleśnictwie Skwierzyna

Data publikacji: 28 października 2020 r. 22:20
Ostatnia aktualizacja: 30 października 2020 r. 19:52
Chcieli ukraść 16 worków mchu z lasu w Nadleśnictwie Skwierzyna
 

W trakcie jednego z patroli Straż Leśna z Nadleśnictwa Skwierzyna podległemu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie natknęła się na 16 wielkich worków, które po brzegi zostały wypełnione mchem.

- Po przyjrzeniu się okolicy, strażnicy doszli do wniosku, że mech ten został zebrany bezpośrednio w miejscu znalezienia worków. Dlatego też rozpoczęto poszukiwania zbieraczy mchu. Po krótkiej chwili namierzono dwie osoby, które wykonywały nielegalny zbiór. Sprawcy zostali zobligowani do naprawienia szkody oraz ukarani mandatami karnymi – mówi Maciej Hałuszczak z Nadleśnictwa Skwierzyna.

Od kilku lat mech znajduje szerokie zastosowanie we florystyce. Wykorzystywany jest m.in.: w popularnych ostatnimi czasy lasach w słoiku, w kompozycjach kwiatowych, zielonych ścianach czy dachach. Zgodnie z prawem nie może on być jednak pozyskiwany z lasów. A zwłaszcza na masową skalę. W tym przypadku Straż Leśna miała do czynienia ze zorganizowaną grupą, która pozyskiwała mech na potrzeby wykonywania świątecznych stroików. Gotowe produkty miały trafić m. in. na zagraniczny rynek.

Jak oceniają leśnicy, takie działanie przynosi dużo szkody dla przyrody i ekosystemu leśnego. Zielone poduszki mchów nie tylko pełnią ważną funkcję w retencjonowaniu wody i zabezpieczaniu gleby leśnej przed erozją, ale są też domem i środowiskiem życia dla wielu organizmów. Pozyskiwany w tym przypadku gatunek mchu dodatkowo podlega częściowej ochronie gatunkowej.

Oprac. (k)

Fot. K. Sławiński (Nadleśnictwo Skwierzyna)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

OchronaLasu
2020-10-30 19:51:20
Gdyby nie leśnicy i ich odpowiedzialna gospodarka prowadzona od lat, lasy byłyby dzisiaj zdewastowane. Nowe nasadzenia czyli wymiana pokoleń przynosi same korzyści a przede wszystkim to właśnie nowe pokolenia produkują największą ilość tlenu. Stare drzewa nieporównywalnie mniej akumulują CO2 i nie rosną w takim tempie jak młode nasadzenia. Zatem wymiana pokoleń jest konieczna o pierwsze aby chronić środowisko a po drugie sptostać zapotrzebowaniu naszej ogromnej populaccji i naszym potrzebom na drewno. Jeśli komuś to nie odpowiada to niech Państwo nie kupują drewnianych mebli, zabawek dla dzieci z drewna, nie budują domów z konstrukcji drewnianych a wycinka się zmniejszy.
OchronaLasu
2020-10-30 19:49:29
Proszę się zastanowić, jak wyglądałby dzisiejszy świat gdyby każdy miał prawo do zabierania wszystkiego co nam sié spodoba z lasu , ogródka sąsiada, czy innej własności ?! Takie pomysły jak poniżej w komentarzach doprowadziłyby do anarchii. Są zatem państwo za kradzieżą? W głowie się nie mieści.
wixipo
2020-10-30 10:26:27
A co robią Leśnicy talerzując i kultywatorując lasy nie mówiąc o totalnym zrębie masakrującym lasy- a przecież istnieje metoda pozysku drewna - wyrębowa- bezzrębowa. Tym zbieraczom mchu należało dać nagrodę działają na rzecz odnowy poszycia lasu - do szkół leśnicy
Rex
2020-10-29 22:50:11
No straszna zbrodnia! Kilkanaście worków mchu ktoś sobie pozbierał! Dramat na skalę europejską :)
katek54
2020-10-29 16:01:26
I jest afera szara strefa daje sobie rade a mandaty zadowolona wladza tylko czy oni juz leża chyba pojechali do innego nadlesnictwa
Lasy Państwowe
2020-10-29 13:08:53
A może leśnicy uderzą się najpierw w własne piersi. Technologia zrębów zupełnych i ponowne nasadzenia to dalej w tym kraju metody archaiczne. Do niedawna wypalano pozostałości pozrębowe na miejscu. Po takim gospodarczym pozyskaniu materiału, często na palety i makulaturę, pozostaje pustynia. Giną nie tylko mchy,porosty,jagodziny itd. ale cała mikroflora i fauna.
A wystarczyłoby
2020-10-29 12:17:46
uzgodnić z Nadleśnictwem i RDOŚ powierzchnię przed zrębem zupełnym, na której za chwilę i tak wszystko na kilku ha będzie wywrócone do góry nogami a mieliby 200 worków z mchem, który i tak poszedłby do piachu...
nxx
2020-10-29 10:33:57
może sprawcy na mchu jadać zamierzali
Radzą sobie coraz gorzej.
2020-10-29 02:59:30
Radzą sobie same, ale coraz gorzej, bo ludzi jest coraz więcej i coraz bardziej niszczą ekosystem. Patrz : wypalanie lasów deszczowych w Brazylii, znikanie wielu gatunków roślin i zwierząt.
A może radzą sobie same?
2020-10-28 23:56:40
Kiedyś się mchem paliło, uszczelniało domostwa... jak te lasy dotrwały do dzisiejszych ekologicznych czasów bez ekoloochrony to ja nie wiem...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA