Czwartek, 23 maja 2024 r. 
REKLAMA

Kilkanaście osób potrąconych przez samochód na placu Rodła [GALERIA, FILM] (akt. 8)

Data publikacji: 01 marca 2024 r. 15:29
Ostatnia aktualizacja: 04 marca 2024 r. 21:13
Kilkanaście  osób potrąconych przez samochód na placu Rodła
Fot. Ryszard Pakieser  

Samochód osobowy wjechał w grupę ludzi na placu Rodła w Szczecinie. Poszkodowanych zostało kilkanaście osób, w tym sześcioro dzieci. Dwie osoby są w stanie krytycznym, ale określanym jako  stabilny. Kolejne trzy osoby zostały ranne w al. Wyzwolenia, gdzie sprawca uciekając uderzył w inne samochody.

Do zdarzenia doszło w piątek po godzinie 15. Na pl. Rodła poszkodowanych zostało w sumie 15 osób, w tym szóstka dzieci, ale jak informują służby żadne z nich nie jest w stanie krytycznym. Kolejne trzy osoby zostały ranne w al. Wyzwolenia.

Potrącenie na pl. Rodła i wypadek w al. Wyzwolenia

- Mężczyzna kierujący osobowym fordem focusem z nieznanych jeszcze przyczyn wjechał w grupę osób oczekujących na tramwaj na przystanku. Są różne wersje jeżeli chodzi o liczbę osób poszkodowanych. Na ten moment mamy informację o 19 osobach, które ucierpiały - mówił mł. asp. Paweł Pankau z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie. - Mężczyzna odjechał z miejsca zdarzenia w innym kierunku. Tam spowodował kolizję z trzema innymi pojazdami. Ucierpiały podróżujące nimi osoby.

Podobną wersję wydarzeń przedstawił wcześniej mł. bryg. dr Tomasz Kubiak, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie.

- Odbyło się to przez wjazd samochodu na chodnik przez torowisko tramwajowe i stąd tak duża liczba poszkodowanych osób na pl. Rodła. Sprawca po zdarzeniu uciekł z miejsca wypadku, po drodze jeszcze uderzył w trzy samochody, są tam trzy kolejne osoby poszkodowane. Jego samochód został zabezpieczony do oględzin w ciągu al. Wyzwolenia.

Poszkodowani w szczecińskich szpitalach

Osoby poszkodowane zostały przetransportowane do prawie wszystkich szczecińskich szpitali. Pięć z nich przewieziono do szpitala przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie. Dwoje dorosłych i troje dzieci - dwoje nastolatków i 6-letnie dziecko.

- Dorosłe osoby są w stanie ciężkim, dzieci w stanie średnim. Wszyscy są w trakcie diagnostyki - informuje rzeczniczka szpitala Joanna Woźnicka.

Do szpitala na szczecińskich Pomorzanach trafiła jedna poszkodowana kobieta z urazem głowy i kręgosłupa. Jest w stanie stabilnym.

Pięć osób poszkodowanych przebywa w 109 Szpitalu Wojskowym. Większość z nich ma urazy ortopedyczne.

Do szpitala "Zdroje" trafiło troje poszkodowanych.

- To dwóch chłopców i jedna dziewczyna, wszyscy w nastoletnim wieku - informuje rzeczniczka Szpitala Magdalena Knop. - Na ten moment specjaliści określają ich stan ogólny jako dobry i umiarkowanie dobry. W jednym przypadku prawdopodobnie doszło do wstrząśnienia mózgu. Obecnie cała trójka przechodzi kolejne badania diagnostyczne. Należy podkreślić, że ich życiu nie zagraża żadne niebezpieczeństwo.

Na miejscu zdarzenia był wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski. - Wszystkie służby działają sprawnie, wszystkie poszkodowane osoby są zaopiekowane i przewiezione do miejsc, gdzie udzielana jest im pomoc. Sytuacja jest dynamiczna. Tych osób zagrożonych czy ciężej rannych może przybywać  - mówił wojewoda. 

Sprawca wypadku zatrzymany

Policja poinformowała, że mężczyzna, który spowodował wypadek, został już zatrzymany. - Trwają z nim czynności. Chciałbym uspokoić, że nie był to żaden akt terrorystyczny. Jest to 33-letni mieszkaniec Szczecina  narodowości polskiej. Jest jeszcze za wcześnie, żeby powiedzieć o jakichkolwiek motywacjach, którymi się on kierował - poinformował mł. asp. Paweł Pankau.

Niedługo potem policja poinformowała, że sprawca wypadku jechał sam, nie był pod wpływem alkoholu ani środków odurzających.

Trwa ustalanie szczegółowego przebiegu tragicznych wydarzeń. Jak powiedział nam bezpośredni świadek wypadku, czerwony ford fokus jechał z dużą prędkością od pl. Żołnierza przez al. Wyzwolenia w stronę ul. Lubomirskiego. Policja na miejscu na bieżąco rozpytywała świadków zdarzenia. Zabezpieczony został też monitoring.

- Byłem na miejscu. 10 metrów bliżej i też bym tam leżał - opowiedział nam inny świadek wypadku. - Widziałem, jak w powietrzu latali ludzie. Dzwoniłem na numer 112 i później pomagałem w udzielaniu pierwszej pomocy. Całą rękawiczkę mam jeszcze we krwi i do tej pory trzęsą mi się ręce.

Według nieoficjalnych informacji, które podało Radio Zet, sprawca wypadku miał po zatrzymaniu tłumaczyć śledczym, że wydawało mu się, że ktoś go goni i dlatego zaczął uciekać i wjechał w ludzi.

Po wypadku występowały duże utrudnienia w ruchu. Ulica Piłsudskiego była kompletnie zablokowana na odcinku między ul. Matejki a al. Wyzwolenia. Po godz. 17.30 przywrócono ruch na pl. Rodła. Zaczęły też przez niego kursować tramwaje.

Po 3,5 godziny od wypadku ruszyły tramwaje w al. Wyzwolenia. Przystanek Lubomirskiego w stronę centrum wciąż jest jednak nieczynny. Ta nitka al. Wyzwolenia ciągle jest zablokowana - trwają czynności policyjne. Auto sprawcy dramatycznego wypadku zostało już odholowane, podobnie jak dwa inne uszkodzone samochody. Na służby drogowe czekają jeszcze dwa auta.

(gan, sag, kel, k, ip)

Filmy Anna Gniazdowska

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

J.b.
2024-03-04 20:56:19
Cenzura piękna, pomyślcie chwilę- jak zawsze jest jakiś podejrzany to podają np brunon k. itp. W tym wypadku jest inaczej ponieważ imię mówi wszystko typu andrij, a to że ktoś dostał pesel i papiery w zeszłym roku nie zmieni jego pochodzenia.
Christoff
2024-03-04 16:20:27
Jeśli ktoś celowo wjeżdża w ludzi to jak najbardziej jest akt terroru, a nie wypadek drogowy jak podają pismaki..
@33 lata
2024-03-02 10:48:05
Puknij się w ten swój pusty łeb !!!
Adam
2024-03-02 09:12:15
Może to wędkarz?
Gesodia
2024-03-02 08:55:47
GET WELL SOON!! Wszystkim rannym w piątkowym wypadku samochodowym w Szczecinie
Niki
2024-03-02 07:50:52
Psychiatra powinien zglaszac,ze jego pacjent nie powinien prowadzic samochodu i uprawnienia powinny byc czasowo zawieszane lub trwale odbierane.Obowiazkowe badania psychiatryczbe przed zwroceniem prawa jazdy
TO ludzie
2024-03-02 07:31:53
sprawcę zatrzymali zwykli ludzie a nie policja .gdyby nie wypadek pareset metrów dalej toby uciekł. 33 był świadomy tego co robi , nie wierzę w chorobe psychiczną . psychiczny nie próbowałby uciekać.Może miał tylko papiery że się leczy ale był w pełni świadomy tego co robi.Trzeba zweryfikować jego papiery i do zwykłej puszki zamknąć.Powinno sie liczyć bezpieczeństwo ogółu a nie rozważenia nad jednostką z defektami .
WSV
2024-03-02 06:22:00
Zamazali twarz kierowcy, ale nie zdziwiłbym się, gdyby był to Polak. Wszyscy widzieliśmy młodych mężczyzn pędzących ulicami dzień i noc. Nie zwraca się uwagi na innych kierowców lub pieszych stojących zaledwie kilka metrów od nich lub mniej, czekających na przejście przez jezdnię lub spacerujących z dziećmi lub osobami starszymi. Niech lepiej się modli, aby żadna z ofiar jego egoizmu nie umarła. Jeśli ma problemy psychiczne, to co zrobili lekarze z PUM, pozwalając mu zatrzymać prawo jazdy?
Elżbieta Rdzeń
2024-03-02 00:20:40
Podobno sprawca był ścigany przez inny pojazd i to należy wyjaśnić. Wyrazy współczucia dla poszkodowanych i życzę szybkiego powrotu do zdrowia. To, że wymieniony się leczył nie oznacza, że jest powodem katastrofy w Szczecinie z jego udziałem. Dlaczego narusza się dane wrażliwe i kolportuje w eter. Na tym etapie są poszkodowani i sprawca. To podobno jest wyjaśnione. Piszę podobno albowiem zatrzymany po kolizji na Wyzwolenia. Podnoszę ,że specjalistą od zabierania prawa jazdy Kamieniecka. Pozdr.
Robert
2024-03-01 23:54:52
To nie wypadek, to katastrofa w ruchu lądowym.
Anna
2024-03-01 23:35:01
Do tych, którzy pytają o narodowość sprawcy wypadku. A jak by to był Żyd , cyklista z pasem szachowa , to tragedies byłaby inna? Wyrazy współczucia dla ofiar tragedi. I z życzeniami szybkiego powrotu do zdrowia,
lox
2024-03-01 22:13:09
Fajnie, że w tym kraju osoby psychiczne posiadają prawo jazdy i mają dostęp do ciężkich maszyn. Ale co się w sumie dziwić? Ryba psuje się od głowy. Celebryci i politycy jeżdżą na bani, bez przeglądów technicznych, doprowadzają do wypadków i polski wymiar sprawiedliwości przymyka oko, bo neandertalczyki mają "dorobek". To gdzie w tym wszystkim dopiero plebs? Szczęście w nieszczęściu, że bez ofiar śmiertelnych... tym razem!
eryk
2024-03-01 21:09:48
pół dnia trąbili że ukr a teraz nagle że Polak, współczuję poszkodowanym, to straszne
@Zed
2024-03-01 21:05:08
Z Kościoła lepiej nie wychodzić.
stop,stop
2024-03-01 20:23:35
nie doczytałem z jakiego kraju i jakiego pochodzenia był mieszkaniec, czy ma w rodzinie prokuratora, i czy wyjechał już do Dubaju i na Maltę? Proszę się nie śmiać, jeżeli to zaopiekowany psychicznie, może mu nie wyszło, bo szybko jechał i nie zatrzymał się, nie uciekał? Inna opcja, że chciał.
Derek
2024-03-01 20:14:40
W radio mówili,że kierowca od czterech lat leczy się psychiatrycznie
Ania
2024-03-01 20:06:05
To straszne . Mieszkam niedaleko i codziennie tamtędy przechodzę i cala moja rodzina tez . Współczuję bardzo wszystkim poszkodowanym i ich rodzinom . Wracajcie szybko do zdrowia !
Rwka
2024-03-01 19:54:22
„ NIGDY NIE STÓJ PRZED PRZYSTANKIEM/WIATĄ ! ZAWSZE ZA!” - będzie szansa ze cię potrąci jakieś auto jeśli przystanek jest wyspa między jezdniami . … Psychicznie chorym w trakcie leczenia trzeba zatrzymywać prawo jazdy !
@Edek
2024-03-01 19:48:37
👍
@ Zed
2024-03-01 19:47:43
Pomyłka. Jechał piłować.
czy tak było
2024-03-01 19:47:26
są swiadkowie mówili to w telewizji że już wcześniej były takie zachowania .mało tego że były zgłoszenia .Trzeba kogoś niezaleznego od policji do tego by ustalił czy coś takiego było.
@33 lata
2024-03-01 19:46:34
Morda kretynie!
A skąd wiadomo
2024-03-01 19:27:29
Że to nie był akt terrorystyczny? Bo sprawca miał polskie obywatelstwo? Skoro yrwa dopiero ustalanie motywu to na jakiej podstawie policja wyklucza motyw terrorystyczny? To że sprawcą leczył się psychiatrycznie nie oznacza że nie mógł być terrorystą.
Zed
2024-03-01 19:12:49
Kierowca Polak, prosto po wyjściu z kościoła.
Edek
2024-03-01 19:09:01
Czytajac te wpisy to rzygac sie chce.Zamiast współczucia dla poszkodowanych próbujecie na siłę sugerować narodowosc sprawcy . A to takie samo polskie bydle które zgwałciło,zamordowało okradlo Białorusinkę w Warszawie. To polskie bydle lat 33 zmasakrowało 19 osob.Jest to POkolenie wychowane na idei siema,robta co chceta ,a ja mam wywalone.W mieście mozna jechać 50km/h Ale to nie dla takich kto im zabroni i rura. Zycze wszystkim poszkodowanym szybkiego powrotu do zdrowia a sprawcy ciemnej celi
do @Katolik i ...
2024-03-01 18:51:49
Sam wyzywasz ludzi, a oskarżasz innych. Lecz się na łeb poj...bie.
Messel Schmidt
2024-03-01 18:48:49
"Co Twój wpis wnosi do sprawy?" - Co wnosi to wnosi. Piszę tylko, że jak ktoś dalej ufa policji, po tym jak komendant główny zabawił się granatnikiem w swoim pokoju i nie został nawet oskarżony o przemyt i nielegalne posiadanie broni, to ktoś taki sam sobie szkodzi. Ale droga wolna. Chcesz, to uważaj to za insynuacje. Proszę bardzo. Zderzysz się kiedyś z realnym światem i pracą polskiej policji, to może zmusi cię to do pewnych refleksji...
Na bank U
2024-03-01 18:35:48
Na bamk U, ale mowia ze pl… zeby nie bylo zadymy. Jezeli pl to pewnie wyborca PO
@Messel
2024-03-01 18:15:37
Co Twój wpis wnosi do sprawy ? Insynuacje ,że to ... X?
Wacek Rondelek
2024-03-01 18:07:40
Jedyna kara: wieszanie za jaja.
Messel Schmidt
2024-03-01 18:05:19
"Napisali, że Polak." - Papier wszystko przyjmie. Może i Polak, a może i nie - żeby nie doszło do eskalacji. A może też Polak, ale od roku. Tylko że to i tak bez większego znaczenia. Za taką bandyterkę drogową powinno być dożywocie w obozie pracy obojętnie od pochodzenia, narodowości, koloru skóry, itp. Jak ktoś uważa inaczej, to powinien zacząć leczenie swoich nóg.
@Pieszy
2024-03-01 18:00:55
Widocznie ciebie też ktoś poturbował lub potrącił, co widać po twoim wpisie.
M
2024-03-01 18:00:04
Przykro czytać te wszystkie komentarze. Ten cały wysyp hejtu jest tym poszkodowanym oosobom nie potrzebny , nie pomagacie im wylewając na siebie jakieś polityczne pomyje:( Pomódlcie się lepiej za nich i za ich rodziny. Bóg i tak się rozliczy prędzej czy później ze sprawcą tej tragedii.
czytam
2024-03-01 17:50:32
Tyle tych wpisów typu "kto? ". Rozumiem emocje, ale moze by tak trochę współczucia dla poszkodowanych zamiast NIENAWIŚCI?A dlaczego przed przystankiem nie ma BETONOWYCH ZAPÓR . Co roku gina ludzie /zostaja kalekami/ bo tak sa urzadzane przystanki przez kretynów je projektujących. NIGDY NIE STÓJ PRZED PRZYSTANKIEM/WIATĄ ! ZAWSZE ZA!
@kim był sprawca
2024-03-01 17:49:43
- Trwają z nim czynności. Chciałbym uspokoić, że nie był to żaden akt terrorystyczny. Jest to 33-letni mieszkaniec Szczecina  narodowości polskiej. Jest jeszcze za wcześnie, żeby powiedzieć o jakichkolwiek motywacjach, którymi się on kierował - poinformował  mł. asp. Paweł Pankau.
33 lata
2024-03-01 17:44:19
POkolenie róbta co chceta doroało.
Ed
2024-03-01 17:43:39
Napisali, że Polak. Jakby było inaczej to mądrzejsze o tym nie wspominać.
olli
2024-03-01 17:37:18
,, Jest to 33-letni mieszkaniec Szczecina narodowości polskiej. ..sprawca wypadku jechał sam, nie był pod wpływem alkoholu ani środków odurzających.''
Tylko pytam.
2024-03-01 17:25:24
Miejscowy celebryta?
debile
2024-03-01 17:23:03
Czy komentujący mogliby doczytać do końca artykuł i dopiero rwać się do komentowania??? Narodowości polskiej, 33 lata, mieszkaniec Szczecina!
leszy
2024-03-01 17:22:53
"Chciałbym uspokoić, że nie był to żaden akt terrorystyczny." - Jasna sprawa! To była tylko zwykła obcierka na parkingu, jakich w tym mieście są dziesiątki dziennie... CO ZA BZDURA! Właśnie dzięki takim opiniom, jak tego niebieskiego błazna, w tym kraju nigdy nie będzie sprawiedliwości. Zaraz zrobią tu taką kwalifikację, że ten bandyta drogowy będzie znów za kółkiem szybciej, niż jego ofiary opuszczą szpital. Brawo wy! Jeszcze go przeproście i odwieźcie do domu! Dość się przecież najadł stresu.
Fin
2024-03-01 17:22:26
Szkoda czasu na czytanie komentarzy.....
Katolik i złodziej
2024-03-01 17:20:57
Analfabeci z konfy - czytać nie umiecie? To wasz kumpel - polaczek patridioten! Siewcy nienawiści, płatni zdrajcy, pachołki Rosji - won!
Linda
2024-03-01 17:18:29
sprawca pewnie będzie udawał niepoczytalnego i nic mu nie zrobią, taki kraj
65+
2024-03-01 16:50:26
Dalej twierdzicie że osobom po 65 latach życia powinno się zabierać prawa jazdy bo to oni stwarzają niebezpieczeństwo na drogach????
Mieszkaniec
2024-03-01 16:43:29
Samochód sam wjechał? Narodowości to już nie podacie…
Beata
2024-03-01 16:43:06
Deportacja na front.Natychmiast.
No jak to!!!
2024-03-01 16:34:33
Piesi mają pierwszeństwo, nie muszą obserwować co dzieje się do okoła tylko jak bydło zasować przed siebie bo jest zielone !!!
Czy się dowiemy
2024-03-01 16:30:17
Jakiej narodowości jest sprawca
Szok
2024-03-01 16:23:47
A monitoring od czego?
Dick
2024-03-01 16:20:49
Jaka narodowość sprawcy?
A radary
2024-03-01 16:19:52
A radary gdzie.... Na wjeździe do Szczecina i moście pionierów aby pilnować kierowców tam gdzie mogą zabić tylko siebie !!!
abc
2024-03-01 16:19:22
Za takie cos powinno być dożywocie z automatu bez sądu!
Pytanie
2024-03-01 16:05:39
Kto to był?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA