Czwartek, 23 maja 2024 r. 
REKLAMA

To tydzień dla pań. NFZ nie tylko na Dzień Kobiet (akt. 1)

Data publikacji: 05 marca 2024 r. 09:07
Ostatnia aktualizacja: 09 marca 2024 r. 00:22
To tydzień dla pań. NFZ nie tylko na Dzień Kobiet
Zachodniopomorski Oddział NFZ ten tydzień poświęca przede wszystkim promocji zdrowia pań.  

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, przypadającego 8 marca, Zachodniopomorski Oddział NFZ organizuje Tydzień Zdrowia Kobiet. Zaczął już w poniedziałek 4 marca i zakończy w następny poniedziałek, który - dla odmiany - poświęci zdrowiu mężczyzn.

W tym czasie mobilne stanowisko NFZ zagości w szpitalach w Goleniowie i Drawsku Pomorskim oraz w szczecińskich przychodniach przy Bolesława Śmiałego i Kopernika.

- Spotkamy się również z uczniami szkoły podstawowej – nie tylko po to, by rozmawiać o ich zdrowiu, ale też o zdrowiu ich mam - zapowiada Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ. - Będziemy również pamiętać o paniach i panach odwiedzających nasze sale obsługi – dla nich przygotowane będzie stanowisko ds. profilaktyki.

Poniedziałek 4 marca poświęcony był profilaktyce HPV (wirusa brodawczaka ludzkiego). Tego dnia stanowisko NFZ zagościło w Szpitalnym Centrum Medycznym w Goleniowie przy ul. Nowogardzkiej.

A wtorek 5 marca zdominuje program Profilaktyka 40 plus. W goleniowskim szpitalu promotorzy zdrowia z NFZ będą namawiać do wykonywania bezpłatnych badań profilaktycznych, w tym do pakietu diagnostyki w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS.

Środa zaś zostanie poświęcona mammografii.

- Mamy nadzieję spotkać się z paniami w Szczecinie w centrum handlowym Molo przy ul. Mieszka I/73 w godz. 9:00-15:00 - zapowiada Małgorzata Koszur. - Na przylegającym do tego obiektu parkingu stacjonować będzie mammobus, w którym kobiety w wieku od 45. do 74. roku życia będą mogły bezpłatnie wykonać profilaktyczne badanie mammograficzne.

W czwartek - cytologia.

- Tego dnia w godz. 10.00-14.00 będziemy w przychodni przy ul. Bolesława Śmiałego 33 w Szczecinie, w znanym wszystkim szczecinianom Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy – Zachodniopomorskim Centrum Leczenia i Profilaktyki - informuje NFZ.

Piątek uwaga skupi się na kardiologii i chorobach układu krążenia. To także w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy – Zachodniopomorskim Centrum Leczenia i Profilaktyki w Szczecinie, tym razem przy ul. Kopernika 18, w godz. 10:00-14:00. Tego dnia mobilne stanowisko NFZ będzie także w Drawsku Pomorskim , w szpitalu im. Matki Teresy
Kalkuty, przy ul. B. Chrobrego 4 - tutaj w godz. 12:00-15:00 będzie działać w ramach akcji „Wspólnie dla Zdrowia Kobiet”.

A 9 marca, sobota, będzie dniem dla zdrowia seniorek i seniorów. Tego dnia NFZ planuje spotkanie z seniorkami i seniorami w Morskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Szczecinie.​

W poniedziałek 11 marca uwaga skupi się na zdrowiu mężczyzn. NFZ zaprasza tego dnia do swojej Sali obsługi w Szczecinie - panów i panie, razem i osobno. Czekają niespodzianki. Natomiast mobilne stanowisko, obsługiwane przez Delegaturę w Koszalinie, zawita tego dnia do Szpitala Wojewódzkiego im. Mikołaja Kopernika przy ul. Tytusa Chałubińskiego 7, w godz. 10.00-14.00.

Dodatkowo od 4 do 8 marca uruchomiony zostanie specjalny dyżur konsultantów Telefonicznej Informacji Pacjenta. Dzwoniąc pod bezpłatny całodobowy numer 800 190 590, każda kobieta będzie mogła uzyskać pełną wiedzę na temat wszystkich zalecanych kobietom badań profilaktycznych. Konsultanci podpowiedzą również, gdzie takie badanie można wykonać.

(sag)


W związku z wątpliwościami Czytelników, które pojawiły się w komentarzach pod artykułem, swoje stanowisko w tej sprawie przesłała nam Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa ZOW NFZ.

Dziękujemy czytelniczkom i czytelnikom Kuriera Szczecińskiego za zainteresowanie Tygodniem Zdrowia Kobiet.
O programach i badaniach profilaktycznych stale informujemy w naszych salach obsługi, na stronach internetowych (www.nfz-gov.pl; www.nfz-szczecin.pl ), pod numerem bezpłatnej całodobowej infolinii (800 190 590), a także przy mobilnych stanowiskach. Ale NFZ nie wykonuje badań – tym zajmuje się personel medyczny w podmiotach leczniczych. Jedyne, co możemy robić – to pomiary na analizatorze składu ciała, które mogą wskazywać na ryzyka chorób (waga, wzrost, BMI, zawartość tkanki tłuszczowej, mięśni, wody w organizmie oraz wiek metaboliczny).
Na badania w mammobusach są zapisy, ale jak dotąd nie mieliśmy informacji, by odmówiono wykonania mammografii uprawnionej kobiecie, która się nie zarejestrowała. Widocznie w przypadku akcji przy centrach handlowych zainteresowanie badaniami jest większe. Generalnie - z mammografii w gminie Szczecin korzysta ok. 30% kobiet – adresatek programu. A pracownie stacjonarne (w Szczecinie: ZCO, USK nr1 i USK nr 2, WOMP, Szpital Zdroje, Medical-Care w Zdrojach) - wręcz czekają na panie. Osoby, które ukończyły 40 lat namawiamy do korzystania z programu Profilaktyka 40 PLUS (pakiet badań diagnostycznych, w tym w kierunku raka prostaty) oraz profilaktyki CHUK- chorób układu krążenia dla osób 35-65 lat, realizowanego przez wszystkich lekarzy POZ. Cieszymy się, że zainteresowanie profilaktyką rośnie, ale - także w przypadku dwóch ostatnich programów, nadal jest całkowicie niewystarczające.
Przykro mi, że przejechał Pan 20 km, mam nadzieję, że jednak nie całkiem nadaremnie.
Z pozdrowieniami i serdecznymi życzeniami zdrowia – Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa ZOW NFZ.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Xam
2024-03-08 23:57:10
Tydzień dla pań, super. A dla Panów... macie jeden dzień i spierd...lać. To ta równość w uśmiechniętej Polsce.
Dorota
2024-03-08 23:05:20
Tak to prawda, ogromna liczba Polek to mizoandryczki, przeważnie są to spasione niezadbane kobiety które mszczą się na mężczyznach za to że "żaden nigdy by jej nawet kijem nie dotknął'.
nfz
2024-03-06 17:46:19
Szczytny cel, tylko problem jak zawsze tkwi w szczegółach tzn. braku pełnej informacji. Środa badania mammograficzne. Przejechałem ponad 20km w jedną stronę, aby dowiedzieć się, że badane są tylko panie wcześniej zarejestrowane (tych informacji nie przekazała Pani Rzecznik NFZ ani Redakcja). Czwartek cytologia, piątek badania kardiologiczne (jakie?) , czy też tylko dla zarejestrowanych? Tak można zepsuć inicjatywę badań profilaktycznych. A może nie o to chodziło?
NFZ
2024-03-06 17:35:08
Szczytny cel, tylko problem jak zawsze tkwi w szczegółach tzn. braku pełnej informacji. Środa, miały być wykonywane badania mammograficzne. Przejechałam, ponad 20km w jedną stronę, aby dowiedzieć się, że badania wykonywane są dla pań tylko zarejestrowanych (brak info Pani Rzecznik i Redakcji). Czwartek cytologia, piątek badania kardiologiczne (jakie?), czy tylko dla zarejestrowanych? Tak można zepsuć potrzebną inicjatywę badań profilaktycznych, a może nie o to chodzi?
NFZ
2024-03-06 17:24:54
Wspaniała inicjatywa, tylko problem jak zawsze tkwi w szczegółach tzn. braku pełnej informacji. Środa miała być poświęcona mammografii. Przejechałam ponad 20 km w jedną stronę, aby dowiedzieć się, że badania owszem są wykonywane tylko dla pań zarejestrowanych o czym ani Kurier ani Pani rzecznik NFZ nie informują. Czwartek cytologia, w piątek badania kardiologiczne (ale jakie?) czy też z rejestracją? Tak można zepsuć szczytny cel w badaniach profilaktycznych, a może chodzi o coś innego?
Felek
2024-03-05 19:32:03
Czy to pogadanki bo kasę trzeba wykorzystać. Nie lepiej badania szczególnie panów chorób wstydliwych. Raz do roku bywają w Galaxy ale kolejki ogromne panów.
Fff
2024-03-05 13:16:15
Ale a czym konkretnie będzie polegała ta obecność NFZ np. w piątek na ul. Kopernika?! Jakie badania będzie można wykonać?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA