Sobota, 13 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Festiwal Młodych Talentów. Co tam się dzieje w tym Szczecinie?! [GALERIA]

Data publikacji: 22 maja 2024 r. 07:19
Ostatnia aktualizacja: 22 maja 2024 r. 18:17
Festiwal Młodych Talentów. Co tam się dzieje w tym Szczecinie?!
W Szczecinie rodził się big-beat. Fot. Zbigniew WRÓBLEWSKI  

Ponoć właśnie tak miał zakrzyknąć Władysław Gomułka, I sekretarz Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Co go skłoniło do tak nerwowej reakcji? Były to dźwięki big-beatu dochodzące ze szczecińskiego Festiwalu Młodych Talentów.

Rok 2024 ogłoszono Rokiem Jacka Nieżychowskiego. Jego osoba jest wspominana na różne sposoby. Był wszak barwną postacią, która na dodatek przyczyniła się do zorganizowania imprezy niezwykłej - Festiwalu Młodych Talentów.

Nieżychowski w latach 1959-1967 dyrektorował Wojewódzkiemu Przedsiębiorstwu Imprez Artystycznych w Szczecinie. To właśnie za jego kadencji doszło do realizacji wydarzenia, które rozpromieniło siermiężne lata PRL i wniosło weń nową energię - nastała era big-beatu.

Impreza odbyła się zaledwie dwa razy, ale była bardzo istotna dla różnych wydarzeń w Polsce. Przede wszystkim przyczyniła się do symbolicznego odcięcia się młodych ludzi od wojennych doświadczeń ich rodziców i dziadków. Na Festiwalu zaistniało pokolenie cieszące się życiem. Co prawda wszędzie dookoła były gruzy, ale też powstawały nowe domy i budynki, co

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 65% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 22-05-2024

 

Krzysztof Żurawski
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Takie pytanie
2024-05-22 18:15:54
Część z koncertujących tam osób zrobiła potem szybką karierę w PRL, a nawet dalej. Mam więc pytanie: czy ci artyści musieli się skundlic z komuną by wyjść na gwiazdy, czy tamten ustrój pozwalał jednak dobrym artystom zaistnieć i być sławnym w PRL-u bez konieczności kolaborowanua?.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA