Sobota, 13 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Departament Stanu USA: jesteśmy w kontakcie z polskimi władzami nt. cyberataku na PAP

Data publikacji: 01 czerwca 2024 r. 10:49
Ostatnia aktualizacja: 02 czerwca 2024 r. 12:56
Departament Stanu USA: jesteśmy w kontakcie z polskimi władzami nt. cyberataku na PAP
Fot. PAP/Andrzej Lange  

Jesteśmy zaznajomieni z sytuacją i jesteśmy w kontakcie z polskimi władzami nt. ataku hakerskiego na PAP i fałszywej depeszy o mobilizacji w Polsce - powiedział w piątek PAP rzecznik Departamentu Stanu USA. Dodał, że administracja blisko monitoruje próby wpływu na wybory i wzywa państwa do powstrzymania się od podważania demokratycznych procesów.

"Jesteśmy zaznajomieni z tymi doniesieniami. Jesteśmy w bliskim kontakcie z naszymi odpowiednikami w polskim rządzie" - powiedział PAP przedstawiciel resortu. Odniósł się w ten sposób do piątkowego ataku hakerskiego na PAP, w wyniku którego w serwisie Agencji pojawiła się pochodząca z zewnątrz depesza z nieprawdziwą treścią o mobilizacji wojskowej w Polsce.

Jak dodał, amerykański resort dyplomacji "blisko monitoruje wybory w 2024 r., bo jest to w naszym interesie, by były bezpieczne, wolne i uczciwe i wzywamy wszystkie państwa do powstrzymania się od wrogich działań cybernetycznych zmierzających do destabilizacji i podważania procesów i społeczeństw demokratycznych".

Wcześniej incydent skomentowała też przebywająca w USA wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova, która stwierdziła, że rosyjskie próby dezinformacji dotyczące rzekomych mobilizacji nie są niespodzianką i były przewidywane już wcześniej.

"Widzimy Polskę jako kraj, gdzie presja dezinformacyjna nasiliła się przez ostatnie kilka tygodni (...). Dezinformacja na temat mobilizacji jest czymś, czego się spodziewaliśmy, co było przewidziane. Zostało to już użyte przed słowackimi wyborami, te groźby o mobilizacji, która miałaby zostać ogłoszona przez zwycięzcę wyborów. Więc nie jestem tym zaskoczona" - powiedziała w odpowiedzi na pytanie PAP podczas konferencji w San Francisco.

Według przedstawicieli polskiego rządu fałszywa depesza na temat ogłoszenia przez premiera Tuska mobilizacji w serwisie PAP na skutek cyberataku, najprawdopodobniej ze strony rosyjskiej. Służby wyjaśniają sprawę.

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Tak naprawdę
2024-06-02 12:26:05
ten Brzeziński to komunistyczny bełkot i czas , aby wygrany Tramp zasadził mu kopa do dupy !
Jego Ekscelencja
2024-06-01 23:56:30
Jego Ekscelencja Gubernator Polin Mark Brzezinsky powinien wystąpić w orędziu do "narodu" i zapewnić że Stany Zjednoczone Ameryki będą stały u boku Polin do ostatniego Polaka w obronie demokracji i interesu narodowego USA.
do klemens
2024-06-01 15:23:11
Nie!!! Ma PO_zostać "Putin się włamał" .
FIGO
2024-06-01 15:02:12
Departament stanu ! Nie nadymajcie się tak , Przypominacie polskich kolarzy w Wyścigu Pokoju : komentator nawija , nasi kontrolują peleton , nasi w czołówce itp. nadymki ,a na mecie zwycięzcą po raz kolejny zostaje Olaf Ludwig z NRD . To samo teraz ! Miernota Brzeziński , wielki TVN-owski gwiazdor , oszukiwany przez SB-ckich twórców ! Dał swoją twarz , aby się ogrzała Kurdej i Szatan u jego boku , po krytyce polskiego żołnierza strzegącego granicy Sojusznika . Przypał godny jego kompetencji !
klemens
2024-06-01 14:05:31
poznamy wreszcie źródło tej tzw. fałszywki ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA