Czwartek, 23 maja 2024 r. 
REKLAMA

Edwardiańskie uniesienia na Wieży Bismarcka. Kolejny plener w duchu mody retro

Data publikacji: 27 lutego 2024 r. 12:18
Ostatnia aktualizacja: 27 lutego 2024 r. 12:47
Edwardiańskie uniesienia na Wieży Bismarcka. Kolejny plener w duchu mody retro
Fot. Brygida Gębka  

Historyczny obiekt na Gocławiu, czyli wieża Bismarcka stała się planem wyjątkowej sesji fotograficznej. Modele i modelki ubrani byli w stroje nawiązujące do epoki edwardiańskiej i Art Deco. Organizatorką wydarzenia była Olga Dąbkiewicz, animatorka i promotorka wiedzy na temat dawnej mody.

Na spotkanie fotograficzne pt.: „Edwardiańskie uniesienia i zachwyt Art Deco na wieży Bismarcka” mógł zapisać się każdy, komu bliskie są klimaty dawnych epok. Tym razem motywem przewodnim pleneru był styl edwardiański i art deco - czyli moda, która obowiązywała w okresie budowy wieży (1914-1921). Pojawiły się też elementy późnej epoki wiktoriańskiej.

- Część uczestników miała na sobie stroje rekonstrukcyjne, pozostali natomiast kreacje inspirowane dawnymi epokami - tłumaczy Olga Dąbkiewicz, organizatorka pleneru. - Panie wystąpiły w sukniach z turniurą oraz sukniach z długim trenem, w długich płaszczach z etolami i w obowiązkowych kapeluszach. U panów natomiast dominował strój składający się z koszuli z wysoką stójką, podkreśloną jedwabną apaszką, kamizelki z obowiązkowym kieszonkowym zegarkiem, spodnie, marynarki oraz peleryny. Całość stylizacji dopełniały stylowe cylindry.

Modelki, które wystąpiły w sesji, na co dzień specjalizują się w klimatach retro: same szyją ubrania inspirowane historycznymi kreacjami lub kolekcjonują dawne stroje. Na wydarzenie przybyła również grupa szczecińskich fotografów. Powstały wspaniałe artystyczne kadry, które przenoszą odbiorcę w czasie.

Wydarzenie odbyło się we współpracy z inicjatywą "Ratujemy Wieża Bismarck Gocław- Szczecin" Wojciecha Kłodzińskiego. Od kilku lat zajmuje się on gruntowną renowacją zabytku, starając się jednocześnie zwrócić uwagę szczecinian na to, jak ważnym dziedzictwem jest wieża gocławska. ©℗

Agata Jankowska

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Mnie sie podoba
2024-02-27 17:02:34
capecka tej paniusi . No i ten kinolek dużo sugeruje !
:)
2024-02-27 16:15:02
Śmieszą mnie Wasze komentarze - naprawdę - mam niezły ubaw 🙂
Wieża Bismarcka?
2024-02-27 16:01:46
Może pani redaktora jeszcze na plac Batorego zacznie mówić Adolf Hitler Platz? Halo tu Ziemia, Bismarck to protonazista!
Wieża Gocławska
2024-02-27 15:07:30
uniesienia edwardiańskie pod symbolem Polakożercy i protofaszysty. Gdzie ci ludzie zdobywali wykształcenie?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA