Monumentalny, trzynawowy, halowy kościół Mariacki w Chojnie, wzniesiony w latach 1389-1407, rozbudowany został w XV wieku. Wieża tego jednego z największych w Polsce kościołów gotyckich powstała w drugiej połowie XIX wieku, po katastrofie budowlanej, w wyniku której zawaliła się część starej wieży i południowy narożnik świątyni. Wieża liczy aż 102,6 m i zdecydowanie góruje nad okolicą.
Zniszczony w czasie wojny i tuż po jej zakończeniu do lat 90. był tzw. trwałą ruiną. Wówczas to podjęto decyzję o odbudowie tego gotyckiego kościoła, który stać się miał symbolem pojednania polsko-niemieckiego i świątynią ekumeniczną. Zrekonstruowano (z wykorzystaniem współczesnych materiałów i technologii) konstrukcję sklepienia i więźbę dachową. Położono dachówkę; dwukrotnie, bo pierwsza okazała się bardzo słabej jakości. Wzmocniono również konstrukcję wieży, gdzie obecnie znajduje się platforma widokowa.
W sensie administracyjnym kościół przynależy do parafii pod wezwaniem Świętej Trójcy w Chojnie.
Po trzech dekadach odbudowy świątynia nadal nie odzyskała dawnego kształtu i najprawdopodobniej już nie odzyska; będzie w dużej mierze współczesną rekonstrukcją. Odbudowano gotycką konstrukcję wnętrza kościoła, w tym część filarów podtrzymujących zadaszenie. Planuje się też prace wewnątrz kościoła. Powstał też w końcu solidny dach, tyle tylko że położono nań bardzo nietrwałą dachówkę, która po kilku latach zaczęła się kruszyć. Producent zbankrutował, reklamacji więc nie było. Obecna konstrukcja „sklepienia” to konstrukcja więźby dachowej. Fundacja Odbudowy Kościoła Mariackiego chce jednak odbudować prawdziwe sklepienie (przed zniszczeniem świątyni było to sklepienie gwiaździste). Koszty będą jednak ogromne, liczone w milionach złotych.
Tekst i fot. (r.c.)