To już dokładnie za miesiąc… Dokładnie za miesiąc, siódmego października nasza gazeta, „Kurier Szczeciński”, będzie obchodzić 75. urodziny! Szmat czasu, historii, ponad dwadzieścia tysięcy wydań, uparte trwanie w zmieniającym się świecie. Niezwykły dokument życia niezwykłego miasta. „Kurier Szczeciński” jest najstarszym nieprzerwanie ukazującym się tytułem w Szczecinie, ale to nie znaczy, że między kwietniem a październikiem 1945 roku w mieście nie było prasy. Była, choć specyficzna, rzec można doraźna.
Internetowa Encyklopedia Szczecina przynosi na ten temat następujące informacje: Powstanie „Kuriera Szczecińskiego” poprzedziły trzy tytuły prasowe, które ukazywały się w Szczecinie między majem a październikiem 1945 roku. Pierwszą szczecińską gazetą był „Głos Nadodrzański” wydawany przez SW Czytelnik. Osiem numerów „Głosu”, który ukazywał się od 16 maja do 25 lipca 1945 roku redagowano i drukowano w Poznaniu, skąd gazetę przywożono do Szczecina. Następcą „Głosu” były „Wiadomości Szczecińskie” drukowane już w Szczecinie. Ten codzienny biuletyn Urzędu Informacji i Propagandy ukazywał się od 9 lipca do 5 października 1945 roku. W ciągu niecałych czterech miesięcy ukazało się 39 numerów gazety. W przedostatnim numerze „Wiadomości” informowano m.in. o powstaniu „Kuriera Szczecińskiego”. Trzecim tytułem, również drukowanym w Szczecinie, był tygodnik społeczno-kulturalny „Pionier Szczeciński”, którego ukazały się tylko dwa numery.
Tak więc wyglądał krajobraz prasowy przed dniem pojawienia się naszej gazety. A jeśli już jesteśmy przy lokalnych mediach tamtego czasu, to warto dodać, że w grudniu 1945 roku ruszyło Polskie Radio Szczecin.
(lem)