Ten pomnik Ofiar Grudnia 1970, nazwany powszechnie przez mieszkańców Szczecina Aniołem Wolności, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w portowym mieście. I choć jego wizerunek nie wszystkim się podoba, to bez względu na to został zaakceptowany nie tylko przez szczecinian.
Odlany z brązu 11-metrowy monument usytuowany na placu Solidarności jest często pokazywany w ogólnopolskich mediach, a zarówno mieszkańcy, jak i przyjezdni często się przy nim zatrzymują. I to bez żadnych oficjalnych okazji. Taki pomnik, przy którym można oddać cześć tym, którzy zginęli, walcząc o ludzką godność i wolność, był bardzo potrzebny... Jest i będzie, bo jest nie tylko miejscem pamięci i szacunku dla Ofiar Grudnia 1970, ale także ważnej historycznej refleksji.
Zaprojektowany przez Czesława Dźwigaja anioł z pionowo uniesionymi skrzydłami, trzymający w dłoniach koronę cierniową, układającą się w stylizowany napis Grudzień 1970, stoi na łódce, która wyłania się z ziemi, roztrzaskując otaczający ją bruk. Wokół niego ustawiono cztery pionowe płyty granitowe, na których znajdują się inskrypcje pamiątkowe oraz nazwiska poległych w grudniu 1970 roku. To byli w większości młodzi, a nawet bardzo młodzi ludzie, którym nie dane było doczekać wolności. Ale to dzięki nim my ją mamy. I pamiętamy o tym, komu ją zawdzięczamy. Anioł o tym przypomina...
(o)