Niestety, nie mamy dobrych wiadomości dla teatromanów, aktorów i innych pracowników zachodniopomorskich teatrów. Wejście w życie nowych obostrzeń związanych z pandemią, uniemożliwiło nam organizację gali wieńczącej tegoroczną edycję plebiscytu teatralnego pn. Bursztynowy Pierścień. Ta uroczystość miała się odbyć w poniedziałek (9 listopada) w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu. Szykowaliśmy mnóstwo niespodzianek i wspaniałych występów artystycznych... Mieliśmy wtedy podsumować sezon artystyczny 2019/2020.
Sytuacja epidemiczna w kraju uniemożliwiła nam spotkanie środowiska artystycznego oraz rozstrzygnięcie konkursu. Nie znaczy to wcale, że całkiem rezygnujemy z gali. Uznaliśmy bowiem, że plebiscyt z tak ogromnymi tradycjami (organizowany jest przecież przez redakcję „Kuriera Szczecińskiego”, z przerwami, od 1965 roku!), musi mieć corocznie właściwą oprawę. Wszak rozdanie bursztynowych nagród to święto naszych regionalnych teatrów, wyraz uznania dla pracy wszystkich pracowników tych instytucji i podziękowanie dla ludzi kultury. Chcemy zatem poczekać na lepszy czas i wtedy właśnie odpowiednio uhonorować wszystkich laureatów. Mamy nadzieję, że nastąpi to jak najszybciej.
W oczekiwaniu na galę, wstrzymamy się przed ujawnieniem zdobywców Bursztynowych Pierścieni, Srebrnej Ostrogi (dla najbardziej obiecującej młodej osobowości na zachodniopomorskiej scenie) oraz Wielkiej Nagrody Jury. Przedstawiamy jednak po raz kolejny, jednocześnie bijąc im wielkie brawa, aktorów nominowanych w tegorocznej edycji plebiscytu. Oto ci, którzy zachwycili widzów w ub. sezonie artystycznym: Arkadiusz Buszko, Bibianna Chimiak, Dorota Chrulska, Rafał Hajdukiewicz, Artur Liwuś, Dariusz Mikuła, Olek Różanek, Sylwia Różycka, Pavlo Tolstoy i Magdalena Wrani-Stachowska. I jeszcze oklaski dla twórców i wszystkich, którzy pracowali przy nominowanych do nagrody spektaklach. Oto tytuły tych przedstawień: „Będzie dobrze, Cohen” (Teatr Piwnica przy Krypcie w Zamku Książąt Pomorskich), „Dymny” (Teatr Polski), „Kaspar Hauser” (Teatr Współczesny), „Like Fake. Historia, której nie było” (Bałtycki Teatr Dramatyczny), „Piaf” (Teatr Polski), „Piknik pod Wiszącą Skałą” (Teatr Współczesny), „Romeo i Julia” (Opera na Zamku), „Rozbity dzban” (Teatr „nie ma”), „Sit-down Tragedy albo szesnaście dotyków śmierci” (Teatr Kana), „Zabić prezydenta”” (Teatr Współczesny). ©℗
(MON)
Fot. Ryszard Pakieser