O polickich nawozach rozmawiamy z dr. inż. Dariuszem Dojssem, kierownikiem Marketingu Operacyjnego w Grupie Azoty Police
– Które z produkowanych w Policach nawozów sprzedają się najlepiej?
– Obecnie zdecydowanie największą popularnością cieszą się nawozy wieloskładnikowe dostosowane do potrzeb roślin ozimych, są to: Polifoska 6, Polifoska 8 oraz Polifoska Krzem. Charakteryzują się one mniejszą zawartością azotu w stosunku do potasu, który zagęszcza sok komórkowy roślin, zmniejszając ich podatność na stres zimowy (uszkodzenia mrozowe). Zdecydowanym liderem sprzedaży nawozów z Polic jest Polifoska 6. Dobrze sprzedają się również Polifoska 8, która zawiera osiem procent azotu i Polifoska Krzem zaopatrująca rośliny w składniki pokarmowe oraz w krzem, zmniejszający straty wody oraz podatność na choroby i szkodniki.
– Czy myślicie o wprowadzeniu na rynek nowych nawozów?
– Nie tylko myślimy, ale nawet działamy w tym kierunku. Jest to konieczne, jako że postęp technologiczny w rolnictwie oraz zmiany klimatyczne wymagają wprowadzenia nowszych technologii produkcji w tym środków produkcji, jakimi są np. nawozy. O potrzebie stworzenia nowego nawozu informuje nas rynek. Przykładowo, po dwóch ciężkich dla rolników latach, ulewach w 2017 roku i tegorocznej suszy, producenci rolni mają zdecydowanie mniejsze plony, a tym samym budżet. Ponieważ wiemy, że fosfor jest najmniej mobilnym pierwiastkiem w glebie i rolnicy mogą korzystać z jego zapasu po wcześniejszym prawidłowym nawożeniu, możemy wyprodukować tańsze nawozy o mniejszej jego zawartości, dostosowane do obecnych potrzeb gospodarstw rolnych. Jest to zmodyfikowana formuła produkowanych już wcześniej i sprawdzonych nawozów. Opracowaliśmy jednak także zupełnie nowy produkt – nawóz płynny dostosowany do dokarmiania dolistnego roślin, nawóz, który sprawdzi się zwłaszcza w suchym sezonie.
– Jak tworzycie nowe nawozy?
– Mamy między innymi program badania gleby „Grunt to wiedza”. Badając zasobność ziemi uprawnej u rolników, widzimy, jak kształtuje się jej stan w poszczególnych rejonach Polski. Fachowcy z Polic śledzą też trendy w rolnictwie. To pozwala przewidywać, na jakie nawozy będzie zapotrzebowanie w kolejnych sezonach wegetacyjnych. Wymagania, jakie stawiamy nowym nawozom, dotyczą zasilenia roślin uprawnych w niezbędne składniki pokarmowe. Nie mogą one jednak wpływać ujemnie na środowisko. Nowe produkty policcy eksperci sprawdzają laboratoryjnie pod kątem fizycznym i chemicznym, testują jakość granuli. Nawóz sprawdzany jest także agrotechnicznie na poletkach testowych. Jeśli produkt przejdzie pomyślnie testy w doświadczeniach polowych oraz u samych rolników, nowy nawóz jest gotowy do produkcji.
(b)