Po trzech latach intensywnej pracy zatrzymano instalację produkującą biel tytanową w celu przeprowadzenia planowanych prac remontowych. W trakcie trzytygodniowego postoju tylko przez niecały tydzień wszystkie urządzenia były jednocześnie dostępne do przeglądu i ewentualnego remontu.
Jak poinformował nas Jacek Jagiełło, kierownik Działu Technicznego Jednostki Biznesowej Pigmenty, w czasie postoju instalacji przeprowadzono mycie, wykonano rewizje wewnętrzne zbiorników, zweryfikowano stan techniczny urządzeń i aparatów. Umożliwiło to wytypowanie urządzenia do tzw. remontów znaczących na 2019 r. Ze względu na krótki czas, jaki miały brygady remontowe, zostały wykonane niezbędne remonty strategicznych urządzeń gwarantujących utrzymanie ciągłości produkcji, m.in.: kalcynatorów, chłodnic, reaktorów rozkładu i odsiarczania.
Wszystkie prace były przeprowadzone przez Spółkę Grupa Azoty Police Serwis z udziałem pracowników Działu Technicznego wydziału bieli tytanowej. Z uwagi na dużą ilość zadań i krótki czas postoju instalacji prace były prowadzone także w soboty i niedziele. Stopniowe wyłączanie poszczególnych fragmentów instalacji zaczęło się od części czarnej, czyli rozpoczynającej proces produkcji bieli tytanowej, a zakończone na maszynach służących do pakowania gotowego produktu. Po przeglądzie urządzeń określono niezbędne zakresy prac remontowych do wykonania w planowanym postoju remontowym w maju 2019 r. oraz wykaz niezbędnych zakupów części i urządzeń w 2018 oraz 2019 r.
Nauka nie wymyśliła doskonalszego białego pigmentu. Dlatego ten produkt jest absolutnie niezbędny w nowoczesnej gospodarce opartej na jakości, efektywności i komforcie użytkowania. Jedynym producentem bieli tytanowej w Polsce jest Grupa Azoty Police.
(pa)