Przez trzy miesiące brygadyz Grupy Azoty Police uczestniczące w konkursie Ranking Najbardziej Produktywnej Zmiany otrzymują punkty zgodnie z kryteriami określonymi w regulaminie. Pozwala to na wyłonienie najlepszych spośród nich. Zwycięzcy otrzymują zarówno nagrody finansowe, jak i rzeczowe. Po ostatnich uroczystościach pracownicy wychodzili obdarowani wkrętarkami, sokowirówkami i innymi upominkami, które sami sobie wybrali.
Od 2013 roku w polickiej spółce, w ramach Programu Kształtowania Zaangażowania Pracowników, organizowany jest konkurs mający na celu wyłonienie najlepszej brygady wydziałów produkcyjnych. Zwyciężają te, które na przestrzeni kwartału wykażą się najwyższą efektywnością na stanowiskach pracy, przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa, innowacyjnością i frekwencją. Rywalizacja z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem pracowników. Do konkursu przystępują przedstawiciele kolejnych wydziałów. Wymierne korzyści w postaci nagród zachęcają do starań o tytuł najlepszej zmiany.
– Zaczynaliśmy od Jednostki Biznesowej Nawozy. W pilotażowej edycji staraliśmy się dobrać obiektywne wskaźniki ocen i zasad punktacji. Ustalone zostały również sposoby gratyfikacji. Ponieważ każda następna edycja konkursu cieszyła się rosnącym zainteresowaniem, projekt został rozszerzony. Aktualnie uczestniczą w nim wszystkie wydziały z jednostek biznesowych oraz centra: energetyki, analiz laboratoryjnych i infrastruktury. Cztery lata doświadczeń uświadomiły nam, ale przede wszystkim pracownikom biorącym udział w konkursie, że jest to świetna forma motywowania do dobrej i bezpiecznej pracy – mówi kierownik Działu Zarządzania Zasobami Ludzkimi Iwona Wojnowska.
W uroczystości wręczania dyplomów, pucharów i nagród zawsze uczestniczą: przedstawiciel zarządu spółki, dyrektor jednostki organizacyjnej i kierownicy wydziałów. Spotkanie z nagradzanymi jest okazją do podkreślenia, jak ważni w spółce są ludzie. Nie wszystkie procesy można przecież zautomatyzować. Urządzenia bywają zawodne, więc nie da się wyeliminować pracowników obsługujących instalacje. W przemyśle chemicznym ma to szczególne znaczenie, gdyż każda nawet drobna awaria może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami. Tak więc premiowana w konkursie umiejętność współpracy i zaangażowanie w osiąganiu sukcesów indywidualnych, zespołowych, jak i biznesowych całej spółki ma szczególne znaczenie.
(zet)