Sobota, 23 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Sport - czyli biznes

Data publikacji: 29 grudnia 2015 r. 12:25
Ostatnia aktualizacja: 29 grudnia 2015 r. 12:25
Sport - czyli biznes
 

Niedawno wystartowały najnowszy obiekt Uniwersytetu Szczecińskiego: Centrum Badań Strukturalno-Funkcjonalnych Człowieka przy ul. Narutowicza 17C, nowoczesny ośrodek zajmujący się badaniami nad kulturą fizyczną i medycyną sportową. Ma pozwolić uczelni nie tylko na współpracę ze sportowcami z Polski i Europy, ale także z firmami z różnych branż.

- Bardzo wiele mówi się o konieczności budowania innowacyjnej gospodarki - mówił podczas uroczystej inauguracji Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego. - A to nic innego jak nauka użyteczna. W tym miejscu nauka będzie służyła praktycznemu zastosowaniu. Sport stał się elementem gospodarki, zdrowy styl życia stał się towarem. Innowacyjność na Pomorzu Zachodnim powinna być budowana przez dostęp do różnych nisz, takich jak na przykład sport.

- Centrum pokazuje, że Wydział Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia prowadzi ciekawe badania - dodawał prof. Edward Włodarczyk, rektor US.

Pomysłodawcą Centrum jest prof. Paweł Cięszczyk z WKFiPZ. Zainspirowały go miejsca, w których był na stażach - w Polsce i za granicą. Przyznaje, że gdy zaczynał opowiadać o swojej idei, koledzy z branży z innych miast nie byli przekonani, że ta inwestycja mogłaby udać się w Szczecinie.

- Byli dość sceptyczni - wspomina. - Tymczasem powstał obiekt wyjątkowy. W podobnych ośrodkach badania są z reguły mocno sprofilowane, jest tam jedno laboratorium, czasem dwa. Tymczasem u nas działają cztery laboratoria: genetyki, biochemii, fizjologii, kinezjologii. A to sprawia, że jesteśmy o wiele bardziej wszechstronni niż inni. Nasze badania są kompleksowe. Sceptycyzm brał się też stąd, że niektórym mogło się wydawać, że nawet jeśli ten obiekt powstanie, to nie będziemy w stanie pociągnąć go dalej. Zdarza się bowiem tak, że powstają laboratoria, do których za duże pieniądze zakupiono nowoczesny sprzęt, ale w którym nie ma personalu. U nas kolejność postępowania była zupełnie inna. Najpierw powstał zespół - zdeterminowanych i pełnych entuzjazmu ludzi wiedzących, czego chcą. I dopiero pod te potrzeby zakupiono odpowiednią aparaturę. Na szczęście władze uczelni - rektor i prorektorzy - dały się bez problemów przekonać, że ta inwestycja ma sens. Zobaczyły w nim potencjał i dla uczelni, i dla lokalnej społeczności.

Cztery laboratoria pozwalają na pełne "przeskanowanie" sportowców. Upraszczając: za sprawą tych badań będą lepiej znali swoje organizmy a dzięki tej wiedzy mogą uzyskać lepsze wyniki. Z Centrum korzystają piłkarki ręczne, piłkarze Pogoni Szczecin, a także bokserzy czy łyżwiarze. Pełny przekrój. Badania są także przydatne w przypadku ludzi, którzy nie uprawiają sportu zawodowo - pozwalają bowiem określić predyspozycję do uprawiania określonych dyscyplin. Ta zależy bowiem także od genów. Istotna dla rozwoju Centrum ma być współpraca z firmami z całej Polski.

- Przychodzą do nas ludzie z konkretnymi pomysłami, chętnych do współpracy jest sporo - opowiada prof. Paweł Cięszczyk. - Zgłosiła się firma New Balance, producent obuwia sportowego. Zgłosiły się zakłady mięsne - ponieważ mamy sprzęt, który pozwala precyzyjnie zbadać jakość mięsa. Rozmawiamy z zakładami chemicznymi, które chcą badać u nas jakość produktów do dezynfekcji. Jesteśmy w kontakcie z firmą Adamed, producentem suplementów diety. Nigdy dość wspominać, że sport, to, co związane z ruchem, to jedna z najprężniej rozwijających się gałęzi gospodarki. Współpracujemy też z wojskiem. Z Instytutem Sportu z Warszawy. Dopiero rozpoczęliśmy działalność, jesteśmy przed etapem finalizowania pewnych spraw.. Zobaczymy, co przyniesie przyszłość. Może jeśli współpraca ze światem biznesu będzie układała się bardzo dobrze, to uda się przenieść do naszego miasta jakiś poważny kapitał?

Całkowity koszt projektu wyniósł 10,8 miliona złotych, z czego 6,8 miliona to unijne dofinansowanie. Od momentu podpisania umowy na wsparcie z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego do zakończenia inwestycji minęło siedemnaście miesięcy. Inwestycja, która rozpoczęła się w czerwcu ubiegłego roku, zrealizowała założenia 1 Osi Priorytetowej RPO WZ na lata 2007-2013 „Gospodarka - Innowacje - Technologie".

©℗

(as)

Fot. R.PAKIESER

Na zdj.: 1. W Centrum działają cztery laboratoria.

2. Podczas inauguracji obiektu sprzęt testował Paweł Czapiewski, wielokrotny zdobywca tytułu Mistrza Polski w biegu na 800 metrów.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA