Diamentowy Grant to stypendium, które Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznaje najwybitniejszym polskim studentom. W tym roku otrzymała je jedna osoba z naszego województwa - Bartosz Wilk z Wydziału Prawa i Adminstracji Uniwersytetu Szczecińskiego. W ostatnich tygodniach sukcesy na innych polach odnotowali także studenci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.
Jak stanowi się prawo
Projekt, który został wyróżniony przez resort nauki, nosi nazwę "Ochrona Pomników Zagłady w polskiem systemie prawnym".
- Wszystko zaczęło się od tego, że pisałem konferencyjny artykuł poświęcony zagadnieniom wolności zgromadzeń - opowiada Bartosz Wilk. - Zbierając materiały trafiłem na ustawę o ochronie terenów byłych hitlerowskich obozów zagłady. Okazało się, że ta ustawa obowiązująca od 1999 roku została przygotowana w bardzo szybkim tempie, doraźnie. Media łączyły jej napisanie ze sprawą stawiania krzyży przez środowiska prawicowe na oświęcimskim żwirowisku. To zagadnienie skłania do ogólniejszej refleksji nad stanowieniem prawa w polskim systemie prawnym. Zwłaszcza że nie jest to jedyna ustawa, która została przygotowana w zaskakująco szybkim tempie.
W Polsce Pomniki Zagłady to między innymi Oświęcim, Majdanek, Sobibór, Bełżec. Bartosz Wilk w ciągu najbliższych dwóch lat - tyle czasu ma na zakończenie swojego projektu - chce je odwiedzić i porozmawiać z ich dyrektorami.
- Dałoby się zrobić ten projekt zza biurka, ale interesują mnie też zagadnienia pozaprawne, względy praktyczne - wyjaśnia Bartosz Wilk. - Moja praca będzie podzielona na trzy etapy. Najpierw zastanowię, jak wygląda ta ustawa w polskim porządku prawnym. W drugim sprawdzę, jak wyglądają podobne rozwiązania w innych krajach europejskich. Na koniec zastanowię, się jak funkcjonuje ta ustawa. Ten projekt ma być przyczynkiem do mojej pracy doktorskiej. Nastawiam się na karierę naukową. Na Wydziale Prawa i Administracij na Uniwersytecie Szczecińskim.
W tym roku do Diamentowego Grantu złożono bardzo różne projekty - od badań roli promieniowania ultrafioletowego w leczeniu czerniaka po badania siły woli w procesie podejmowania decyzji. Ostatecznie pieniądze powędrowały do 78 osób. Wyróżnieni młodzi badacze reprezentują trzy obszary nauk: humanistyczne i społeczne, przyrodnicze i medyczne oraz ścisłe i techniczne. Celem ministerialnego przedsięwzięcia jest przyspieszenie rozwoju naukowego laureatów przez umożliwienie realizowania własnego projektu badawczego oraz szybszego rozpoczęcia studiów doktoranckich (bez tytułu magistra).
Bartosz Wilk ma na koncie udział w wielu konferencjach ogólnopolskich i międzynarodowych - bez wątpienia był to argument za tym, żeby go nagrodzić.
Microsoft, kosmos, architektura
Kilka tygodni temu Beata Przewoźniak, Paweł Jardzioch oraz Mateusz Wyczawski, troje studentów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, zakwalifikowali się do finału Mistrzostw Świata Microsoft Office Specialist, który odbył się w Dallas w stanie Texas. To międzynarodowy turniej organizowany przez firmę Certiport - uczniowie i studenci rywalizują ze sobą w 6 kategoriach.
- Każde państwo biorące udział w mistrzostwach nominuje najlepszych studentów - informowal Stanisław Heropolitański z ZUT. - Najlepsi uczniowie z każdego kraju wybierani są w lokalnych rundach kwalifikacyjnych. Każdy z uczestników ubiegający się o start w finałach musi zdać jeden z następujących egzaminów: Microsoft Office Word, Excel lub PowerPoint. Nie inaczej jest w Polsce. W tym roku udało się wyłonić aż trzech kandydatów reprezentujących nasz kraj. Poziom rundy kwalifikacyjnej do finałów mistrzostw świata był bardzo wysoki. Wielu studentów i uczniów szkół średnich zbliżyło się do maksymalnych wyników możliwych do uzyskania. To olbrzymie wyróżnienie dla uczelni, miasta i województwa. Nigdy wcześniej żaden region nie posiadał tak silnej drużyny na finały mistrzostw świata MOS.
Inny student ZUT, Daniel Kaczmar z Wydziału Elektrycznego, współpracował przy misji JADE, którą niedawno ogłoszono najlepszym eksperymentem naukowym w międzynarodowym konkursie Global Space Baloon Challenge. W jej ramach polscy naukowcy sprawdzali m.in., jak organizmy żywe radzą sobie w stratosferze poddane działaniu ozonu i trudnych warunków. Kaczmar testował konstrukcję platformy do prowadzenia zdalnych eksperymentów w stratosferze.
Z kolei studenci Wydziału Budownictwa i Architektury kierunku architektura Urszula Chomiak, Paweł Potemkowski i Paulina Frączak zdobyli wyróżnienie honorowe w studenckim konkursie architektonicznym organizowanym przez ARCHMEDIUM. Tematem konkursu był projekt koncepcyjny basenu w macedońskim mieście Ochryda. Ochryda jest jednym z najcenniejszych miast półwyspu bałkańskiego, posiadającym unikatowy zespół staromiejski wpisany w 1980 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Jak czytamy na stronie ZUT: "Główną ideą pracy szczecińskich studentów było połączenie budynku z plażą oraz arterią komunikacyjną. Zrealizowano ją poprzez wprowadzenie systemu plażowych punktów widokowych łączących plażę z dachem budynku, stanowiącym przedłużenie przestrzeni rekreacyjnej".
©℗
(as)