Czy szczecinianie mogą próbować polepszać jakość życia społeczeństw mieszkających na innych kontynentach? Jak najbardziej. W taką pomoc angażują się przedstawiciele szczecińskiego oddziału stowarzyszenia Polska Zielona Sieć.
- W przyszłym roku w Kenii zostaną organizowane wybory, na wszystkich szczeblach, co będzie wydarzeniem wielkiej wagi - opowiada Aleksandra Antonowicz-Cyglicka z Polskiej Zielonej Sieci. - I które może doprowadzić do poważnego konfliktu, bo państwo ma problem z etnicznymi napięciami. Z powodu sporów o upolitycznieni komisji wyborczych zginęły już 3 osoby a wybory dopiero w 2017 roku! W Nairobi poważny konflikt miał miejsce już w roku 2008. Ich zarzewiem była dzielnica slumsów Kibera. I to właśnie tam pomagamy. Jak? Przykład: edukacja poprzez sport. W Kenii prawie wszyscy grają w piłkę nożną, a już zwłaszcza ludzie młodzi, stąd pomysł na przedsięwzięcie pod hasłem "Futbol 3". Polega to na tym, że tworzy się drużyny piłkarskie z mieszanymi etnicznie składami, które ustalają między sobą reguły gry. Mogą to być reguły takie jak w normalnym futbolu a mogą być także zmodyfikowane. To kwestia otwarta, do dyskusji. Nie ma sędziego, jest mediator. W ten sposób uczestnicy tego przedsięwzięcia uczą się współpracy, samodzielnego rozwiązywania swoich problemów. No i tego, że można tworzyć inne wspólnoty niż tylko te plemienne. Jeździmy do Afryki w czteroosobowych zespołach, ale nie prowadzimy zajęć. Uważamy, że Kenijczycy sami sobie z tym świetnie poradzą. Koordynujemy ich działania i pomagamy zdobywać na nie pieniądze z polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Na zaproszenie szczecinian do Afryki od pewnego czasu przyjeżdża Malwina Wędzikowska, projektantka kostiumów pracująca przy takich produkcjach telewizyjnych jak "Taniec z gwiazdami" czy "The Voice of Poland". Pomaga młodym kobietom z lokalnej kooperatywy w szyciu strojów.
- Pomagała stworzyć im produkt flagowy, który można sprzedać za dobre pieniądze - dodaje Aleksandra Antonowicz-Cyglicka. - To ważne, żeby pokazać, że nawet w slumsach Kibery moża robić nie tylko rzemiosło, ale także prawdziwą sztukę. W spółdzielni pracują głównie młode matki - choć zdarzył się także zafascynowany krawiectwem mężczyzna - a szycia uczą się podczas bezpłatnego półrocznego kursu. Niektóre pozostają w spółdzielni, inne działają potem na własną rękę. Malwina chętnie angażuje się w takie akcje, opowiada, że Afryka ją inspiruje.
Szczecinianie pomagali także w stworzeniu biblioteki społecznej, którą odwiedzało w pewnym momencie 300 osób dziennie. Użytkownicy tego miejsca nie tylko wypożyczają książki, ale także odrabiają lekcje, korzystają z Internetu. Głośna w ubiegłym roku była udana zbiórka pieniędzy pod hasłem "Piłka dla pokoju". Dzięki niej udało się rozegrać w Kiberze dziecięcy turniej piłkarski. Wzięło w nim udział ok. tysiąca osób - chłopców i dziewcząt. Lekcja futbolu miała być dla nich także lekcją społeczeństwa obywatelskiego.
W połowie października PZS zorganizowała w Starej Rzeźni w Szczecinie drugą edycję imprezy Global Justice Night. W jej trakcie rozmawiano o globalnych sprawach między innymi ze znanym dziennikarzem i historykiem, Adamem Leszczyńskim, autorem książek takich jak "Skok w nowoczesność. Polityka wzrostu w krajach peryferyjnych 1943 - 1980" oraz "Zbawcy mórz".
- Globalna sprawiedliwość zaczyna się od lokalnych spotkań - podsumowuje Aleksandra Antonowicz-Cyglicka. - Zamiast izolować się od świata w obawie przed jego problemami, możemy je odsłonić i oswoić, a przy tym dobrze się bawić.
GJN to element kampanii "Rozwój? Nie szkodzi". Jest to kampania z zakresu edukacji globalnej, w trakcie której będzie mowa o nowej agendzie ONZ na lata 2015-2030 w postaci Celów Zrównoważonego Rozwoju. Do końca 2017 roku PZS chce zorganizować 24 wydarzenia dla dzieci, młodzieży, studentów i dorosłych w różnych miastach Polski.
Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć jest ogólnopolską organizacją pożytku publicznego zrzeszającą organizacje ekologiczne działające w największych miastach Polski. Celem PZS jest rozwój w zgodzie z naturą. Zielona Sieć działa poprzez m.in. tworzenie mechanizmów społecznej kontroli wydatkowania publicznych funduszy, zwiększenie wpływu konsumentów na jakość produktów oraz politykę globalnych korporacji, a także wspieranie ekorozwoju krajów Globalnego Południa oraz społeczeństwa obywatelskiego w Europie Wschodniej.
©℗
(as)