W CZERWCU już po raz trzeci odbędzie się w Szczecinie Międzynarodowy Kongres Morski. Impreza wpisała się na stałe w kalendarz wydarzeń branży morskiej – z roku na rok się rozrasta, a jej program poszerza się o nowe tematy. To nie tylko forum dyskusyjne. Kongres zyskuje coraz większą siłę przebicia, a formułowane na nim postulaty są brane pod uwagę przez decydentów.
Idea zorganizowania w Szczecinie Międzynarodowego Kongresu Morskiego powstała około trzech lat temu. Na początku nie było pewności, czy inicjatywa chwyci i jak potoczą się jej dalsze losy. Okazała się jednak świetnym pomysłem, o czym świadczy m.in. rosnąca z roku na roku liczba uczestników, z Polski i zza granicy. W pierwszej edycji, która się odbyła w 2013 r., wzięło udział ok. 600 przedsiębiorców, naukowców, polityków i samorządowców. W drugiej, ubiegłorocznej, uczestniczyło prawie 900 osób. Można się spodziewać, że podczas 3. MKM, zaplanowanego na 10-12 czerwca, padnie kolejny rekord frekwencji.
Dwa poprzednie kongresy były bardzo bogate pod względem omawianych zagadnień. Swoje miejsce znalazły porty, stocznie, rybołówstwo, transport, energetyka, ekologia, nauka, prawo itd.
– Chodzi o wymianę myśli, poglądów i wypracowanie koncepcji oraz zadań na następne lata – mówił przy okazji pierwszego kongresu Dariusz Więcaszek, prezes Północnej Izby Gospodarczej, współorganizującej to wydarzenie. – Powinniśmy to robić co roku.
Na koniec pierwszej, jak i drugiej edycji sformułowano postulaty, które później w Sejmie były przedstawiane i przekazywane parlamentarzystom i ministrom. W listopadzie ub. roku wiceminister infrastruktury i rozwoju Dorota Pyć poinformowała, że większość wniosków i postulatów jest realizowana. Międzynarodowy Kongres Morski został wpisany przez ministerstwo jako jedno z wydarzeń w trakcie polskiej prezydencji Rady Państw Morza Bałtyckiego, która rozpocznie się w lipcu br. Wnioski i postulaty, wypracowane przez twórców i uczestników kongresu, znalazły się w rządowej uchwale w sprawie polityki morskiej RP do roku 2020 (z perspektywą do 2030 roku). Wypracowanie doktryny morskiej państwa polskiego było jedną z kluczowych propozycji kongresowych – zarówno w 2013, jak i w 2014 roku. Wspomnianą uchwałę przyjęto w marcu br.
W tegorocznym programie znalazły się nowe tematy, między innymi dotyczące inteligentnych specjalizacji morskich. Prelekcje odbędą się w pięciu głównych blokach: gospodarka morska – wyzwania i szanse rozwoju; gospodarka morska – badania, nauka i rozwój; ekologia i bezpieczeństwo na morzu; wykorzystywanie zasobów morza oraz rozwój morskiej energetyki wiatrowej w świetle polityki klimatycznej UE. W Szczecinie spodziewani są światowej klasy specjaliści, przedstawiciele morskich organizacji i instytucji o znaczeniu międzynarodowym.
Jednym z wydarzeń towarzyszących kongresowi będzie debata odrzańska, organizowana po raz drugi. Ubiegłoroczna była bardzo żywa, bo temat budzi duże emocje. Można się spodziewać, że podobnie będzie i tym razem. W dyskusji pt. „Odra szlakiem rozwoju” wezmą udział nie tylko polscy, ale też niemieccy, czescy i słowaccy przedstawiciele życia gospodarczego i politycznego.
Młodzi oceanem możliwości – pod takim hasłem 9-10 czerwca odbędzie się 3. Międzynarodowy Kongres Morski Młodych. Impreza od początku towarzyszy „dorosłemu” MKM. Spotykają się na niej studenci z Polski i Europy. W tym roku dyskutować będą podczas sesji podzielonych na trzy panele tematyczne: przemysł gospodarki morskiej; transport – technologia, bezpieczeństwo, ekologia oraz gospodarka morska – badania, nauka, rozwój. W debatach wezmą też udział szefowie dużych firm z branży morskiej oraz przedstawiciele władz uczelni.
Dodajmy, że głównymi organizatorami dwóch pierwszych edycji MKM były Północna Izba Gospodarcza i Polska Żegluga Morska. Trzecią przygotowuje Fundacja Kongres Morski.
(ek)
Fot. Robert STACHNIK