Czwartek, 21 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Azymut na pomaganie

Data publikacji: 21 grudnia 2017 r. 15:12
Ostatnia aktualizacja: 04 listopada 2020 r. 22:45
Azymut na pomaganie
Psy i koty - opuszczone, skrzywdzone zwierzaki. To je ratują i im pomagają uczestnicy „Maratonu makulaturowego - zamieniamy papier na leki”. Wielka rzecz małych ludzi na wagę… życia „naszych braci mniejszych”. Fot. TOZ  

Niespełna trzy miesiące zbiórki i już blisko 30 ton (!) na koncie. Takie tempo tylko w „Maratonie makulaturowym – zamieniamy papier na leki”, czyli szlachetnej akcji na rzecz skrzywdzonych przez los i ludzi bezdomnych zwierząt Szczecina. Pewnie dlatego, że jej siłą napędową jest… radość pomagania.

„Maraton makulaturowy" - to niezwykła przemiana niepotrzebnych starych papierów na bardzo potrzebne leki dla bezdomnych zwierząt.

- Żeby taka magiczna przemiana miała miejsce, uczniowie i przedszkolaki od października do maja zbierają makulaturę, dostarczają ją nieodpłatnie do punktu skupu, a za uzyskany surowiec firma Remondis przekazuje nam pieniądze, za które bezpłatnie leczymy i sterylizujemy bezdomne zwierzęta mówi Winter-Zielińska, koordynatorka akcji w Towarzystwie Opieki nad Zwierzętami.

W zbiórce uczestniczą przede wszystkim najmłodsi: przedszkolaki, uczniowie szkół i podopieczni placówek wychowawczych. To na nich czeka Puchar Przyjaciela Zwierząt oraz morze nagród, w tym bardzo atrakcyjne wycieczki, ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. „Maraton” wspierają również prywatne osoby i firmy, także instytucje. Zbierają makulaturę nie dla nagród lecz dla samej idei pomagania.

* * *

„Maraton” ma formułę konkursu. Stąd ranking jej najaktywniejszych grup. Obecnie I miejsce dzierży Szkoła Podstawowa nr 51 (ul. Jodłowa). Podopieczni Elżbiety Perkowskiej do tej pory zebrali ponad 3,4 t makulatury. To świetny wynik, który rywalom przypomina, że ta placówka to twardy zawodnik, który ma na koncie niejedną czołową lokatę i zwycięstwa w „maratonowych” zmaganiach. Gratulujemy!

Drugie miejsce w rywalizacji zajmuje Szkoła Podstawowa im. Księcia Barnima I w Żabnicy - spadek z miejsca I. Jej uczniowie i przyjaciele do tej pory na koncie zbiórki utrzymują wynik 2,06 t makulatury. Natomiast na III miejscu rywalizacji awansowało Przedszkole „Pod Muchomorkiem” (ul. Dworska), czyli podopieczni Renaty Chełmowskiej. Ze świetnym wynikiem: 1920 kg.

- W każdej edycji konkursu uczestnicy zbierają po 50-150 ton makulatury. To masa papieru, która po zamianie na pieniądze pozwala nam na finansowanie kilkumiesięcznego zakupu leków, które wykorzystujemy podczas nieodpłatnego leczenia zwierząt objętych naszymi działaniami interwencyjnymi. Możemy leczyć zwierzęta przebywające w skrajnym ubóstwie na działkach, operować bezdomne psy i koty, za które nikt nie chce lub nie może zapłacić, poszukiwać im nowych domów. Możemy po prostu pomagać... - dodaje K. Winter- Zielińska.

- Czekamy na kolejne zgłoszenia nowych uczestników „Maratonu” - zachęcają wolontariusze TOZ. - Zapraszamy też osoby prywatne i firmy, które również zechcą wesprzeć naszą akcję.

* * *

„Maraton" jest stale otwarty na nowych uczestników. Do szlachetnej rywalizacji można przystąpić w każdej fazie jej trwania. Jest skierowana przede wszystkim do najmłodszych, ale mile widziany i bardzo oczekiwany jest także udział innych podmiotów: od osób indywidualnych. stowarzyszeń i związków po zakłady usługowe, firmy handlowe, banki. Na specjalnych zasadach. Co znaczy: są wpisywane na listę uczestników wspierających ideę konkursu, bez szans na nagrody rzeczowe. Bowiem „Maraton" pozostaje rywalizacją dla dzieci i młodzieży. Dla nich będą nagrody, a dla firm i osób prywatnych głównie satysfakcja ze wsparcia bezdomnych i potrzebujących pomocy zwierząt. Choć także renoma społecznie zaangażowanych - na współczesnym rynku walor bezcenny.

Obecnie na liście podmiotów wspierających ideę „Maratonu Makulaturowego" są 24 firmy oraz osoby prywatne, które do tej pory na swych kontach zgromadziły wspólnie ponad 10 t. Wynik, że… czapki z głów!

Na czele tego rankingu, podobnie jak przed miesiącem, znajduje się firma Jana Michniewicza Usługi i Nadzory Budowlane - z 4840 kg na koncie. Sporo za nią jest teraz Piekarnia „Bagietka - Renata Jackowska i Rafał Strąg, czyli skok na II miejsce z III, a to za sprawą zebranych 2180 kg makulatury. Natomiast na miejscu III (spadek z II) jest teraz Przedsiębiorstwo Budowlane Calbud Sp. z o.o. (820 kg). Tuż za podium są również: Escort Sp. z o.o. (740 kg), Szczecińska Energetyka Cieplna (400 kg), PAZO (300 kg), Arete Bistro (240 kg), Małgorzata Burska (160 kg) oraz Szymon Dąbrowski (140 kg).

* * *

- Każdy uczestnik otrzymuje swój indywidualny numer konkursowy, na który oddaje zebraną makulaturę. Można również oddawać makulaturę na konto innego uczestnika akcji, podając jego numer. Lista uczestników wraz z numerami jest dostępna na naszej stronie: www.toz.szczecin.pl - dodaje Karolina Winter-Zielińska z TOZ.

Nasz „Kurier" od pierwszej edycji jest patronem medialnym „Maratonu Makulaturowego" oraz fundatorem prestiżowego pucharu Przyjaciela Zwierząt. Na naszych łamach na bieżąco prezentujemy aktualne notowania „maratonowych" rankingów. ©℗

Arleta NALEWAJKO

Fot. TOZ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA