Poniedziałek, 25 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Karl Günter Lemke. Przyjaciel z Bremerhaven

Data publikacji: 2015-10-29 11:11
Ostatnia aktualizacja: 2015-10-29 11:12
Karl Günter Lemke. Przyjaciel z Bremerhaven
 

Urodził się 16 stycznia 1931 roku w Rederitz (dziś Nadarzyce; Wielkopolska), zmarł 22 kwietnia 2015 roku w Bremerhaven.

Naukę szkolną zaczynał w Deutsch Krone (dziś Wałcz), kończył po 1945 roku w Bremerhaven. Był pracownikiem Niemieckich Kolei Federalnych, przewodniczącym Okręgowego i Regionalnego Zarządu Kolejowych Związków Zawodowych, radnym Bremerhaven (SPD), przewodniczącym Rady Miasta Bremerhaven i senatorem miasta. Zajmował się głównie sprawami socjalnymi, zwłaszcza pomocą dla seniorów. Stworzył Stowarzyszenie „Starość bez Strachu”, przekształcone w Zakład Wypoczynku i Opieki nad Seniorami. 

Współtworzył Towarzystwo Niemiecko-Polskie w Bremie i był jego wiceprzewodniczący. Założył Towarzystwo Niemiecko-Polskie w Bremerhaven. 

Z końcem lat 80., jako radny Bremerhaven i przewodniczący Towarzystwa Niemiecko-Polskiego, nawiązał współpracę ze szczecińskimi organizacjami inżynierów, techników, architektów i menadżerów oraz Towarzystwem Przyjaciół Szczecina. Był inicjatorem podpisania umowy partnerskiej Szczecin-Bremervaven (16 października 1990). Już wcześniej organizował akcje pomocy dla mieszkańców Szczecina, Pomorza Zachodniego i innych regionów Polski. Latem 1981 roku organizował w Bremerhaven akcję pomoc żywnościowej dla robotników Szczecina. W późniejszych latach wielokrotnie organizował społeczne kwesty, dzięki którym szczecińskie szpitale otrzymały sprzęt medyczny, m.in. ultrasonograf, oraz zastrzyki, igły i leki wartości setek tysięcy marek zachodnioniemieckich. Organizował zbiórki na zakup protez dla osób przykutych do inwalidzkiego wózka, finansował ich pobyt w szpitalu w Bremerhaven.

W latach 90. organizował zbiórkę pieniędzy na renowację ratusza we Wrocławiu, pomagał mieszkańcom Łodzi, w 1997 roku wysyłał pomoc dla zagrożonego powodzią Szczecina (m.in. 120 łóżek szpitalnych), pomagał ofiarom powodzi w Trzęsinie, uczestniczył w pozyskiwaniu pieniędzy z Fundacji Niemiecko-Polskiej Współpracy na renowację Uniwersytetu Szczecińskiego.

Działał na rzecz wymiany młodzieży Szczecina i Bremerhaven, współpracy komend policji, Urzędu Miasta Szczecin i Urzędu Miasta Bremerhaven w zakresie opieki nad osobami starszymi. Organizował wymianę doświadczeń między stoczniowcami i architektami.

Za działalność na rzecz porozumienia i współpracy polsko-niemieckiej został uhonorowany Krzyżem Zasługi RFN i Złotą Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego.

(b)