Człowiek żyje nie tylko obok innych, lecz również z innymi.
Wśród wielu zadań Volkssolidarität Ueckerrandow e.V. ważną część stanowi praca na rzecz migrantów i uchodźców oraz z nimi. Pracownicy tej pozarządowej organizacji, jak również wolontariusze, którzy z nią współpracują, angażują się aktywnie w działania na rzecz integracji obcokrajowców.
Wspólnie z burmistrzem miasta Torgelow organizują dwa razy w roku spotkania „Willkommen In Torgelow” („Witamy w Torgelow”). Nowo przybyli mogą wtedy zapoznać się z ofertą miasta. W Mehrgenerationenhaus (Dom Generacji) odbywają się rozmowy z politykami, których celem jest przybliżenie problemów ludzi z korzeniami migracyjnymi i wspólne poszukiwania możliwości ich rozwiązania.
W Torgelow działa Punkt Doradczy dla Dorosłych Imigrantów (MBE), finansowany przez Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodzców (BAMF), który jest jednym z pierwszych miejsc, gdzie zgłaszają się uchodźcy po otrzymaniu prawa stałego pobytu w Niemczech. Przychodzi tu również wielu obywateli UE i przesiedleńców. Można tu uzyskać pomoc w wypełnianiu dokumentów, składaniu wniosków, znalezieniu odpowiedniego kursu integracyjnego, miejsca w przedszkolu i szkole, pomocy w kontaktach z urzędami itp.
Problemy, z którymi przychodzą migranci, inspirują Volkssolidarität i MBE do angażowania się w nowe przedsięwzięcia. W Mehrgenerationenhaus, gdzie przychodzą ludzie wielu pokoleń, zainteresowań i narodowości, organizowane są kursy pierwszej pomocy, kursy plastyczne, spotkania kulinarne, z lekarzami i pielęgniarkami, skierowane do kobiet i rodziców. Są też spotkania doradcze, bardzo praktyczne: jak uzyskać w Niemczech uznanie dyplomów z kraju pochodzenia, jak przygotować CV, zredagować list motywacyjny, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Można tu zaprezentować swoje umiejętności i talenty: muzyczne, recytatorskie, taneczne. To wzmacnia poczucie własnej wartości, zaspokaja potrzebę bycia zauważonym w obcym kraju.
W Mehrgenerationenhaus zawsze widzę uśmiechnięte twarze, wiele razy słyszałam: „Dziękuję”, a raz nawet: „Jesteś moim przyjacielem”. Dla mnie to bardzo ważne, bo przecież chcemy żyć wspólnie i zgodnie, ze sobą, a nie tylko obok siebie.
Iwona ZIĘTEK
Autorka pracuje w MBE Volkssoridarität Uecker-Randow e.V. Torgelow leży 15 km od granicy z Polską.