Sierpień w Świnoujściu zacznie się Markowym Festiwalem, podczas którego wystąpi kilkudziesięciu artystów. A to tylko początek długiej listy atrakcji. Przed nami jeszcze Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej FAMA, Jarmark Bałtycki oraz na deser Regaty Unity Line.
Już po raz trzeci do Świnoujścia na Markowy Festiwal zjedzie plejada gwiazd. To festiwal sztuk, przedsięwzięcie interdyscyplinarne, choć z dominacją muzyki. To emanacja sztuki o wysokiej próbie wrażliwości, piękna i mądrości. Podczas festiwalu wyjątkowym blaskiem świeci też Świnoujście – bałtycki kurort o unikalnej urodzie i atmosferze. Idea Markowego Festiwalu to właśnie analogia charakteru Świnoujścia, miasta położonego na 44 wyspach – eleganckiego wczasowiska o prawdziwie europejskim sznycie, kojarzonego z tym co najlepsze i najpiękniejsze (czyt. markowe). Trzecia edycja Markowego Festiwalu odbędzie się między 3 a 5 sierpnia 2023 roku na legendarnych wyspiarskich scenach Amfiteatru im. Marka Grechuty oraz Muszli Koncertowej przy Promenadzie. Do Świnoujścia zjedzie blisko setka znakomitych twórców. W festiwalowym repertuarze koncerty, muzyczne widowiska, spotkania z gwiazdami oraz wystawa.
Na legendarnej scenie Amfiteatru im. Marka Grechuty zaplanowano trzy muzyczne widowiska. Pierwszym nich będą wokalne popisy TRE VOCI, czyli „tenorów nowej generacji” – Voytka Soko, Mikołaja Adamczaka oraz Miłosza Gałaja. Muzycy wprowadzili na polskie estrady gatunek classical crossover, przełamują stereotyp operowego śpiewaka. Na nowo odkryją piękno klasycznych dzieł, nadając im współczesne brzmienie, a przeboje muzyki popularnej wzbogacą symfonicznymi aranżacjami i operowym rozmachem. Specjalnie dla Markowego Festiwalu szykują także niespodziankę.
Drugiego dnia Markowego Festiwalu Amfiteatr przejmie… James Bond. Ale spokojnie, wyłącznie muzycznie. Koncert Bond to Beyond – 007 symfonicznie to niezwykła podróż tropem najsłynniejszego agenta wszech czasów. Publiczność usłyszy najpopularniejsze utwory towarzyszące jego przygodom. Na scenie pojawią się: Kasia Cerekwicka, Kasia Moś, Ania Rusowicz, Sławek Uniatowski, Antek Smykiewicz oraz Łukasz Zagrobelny. Towarzyszyć im będzie Warsaw Impressione Orchestra pod dyrekcją Tomasza Szymusia, a koncert poprowadzi Laura Łącz.
Trzeci z festiwalowych wieczorów należeć będzie do Jacka Cygana, poety, prozaika, autora tekstów piosenek, librecisty, a także wokalisty (!), który zaprosi do świata piosenek, które oprawił słowem, a jest ich już ponad tysiąc. Widowisko Odnawiam dusze to kontynuacja znakomicie przyjętych przez publiczność koncertów Życie jest piosenką, będących podsumowaniem ponad 40-letniej pracy artystycznej autora. W Świnoujściu muzyczne widowisko było ozdobą pierwszej edycji Markowego Festiwalu w 2021 roku. Tym razem, obok samego Jacka Cygana, w koncercie udział wezmą: Zofia Nowakowska, Beata Rybotycka, Joanna Trzepiecińska, Marcin Januszkiewicz, Krzysztof Kiljański, Krzysztof Kwiatkowski, Andrzej Poniedzielski. Towarzyszyć im będzie Kameleon Quintet pod kierownictwem Radosława Labahua.
W Muszli Koncertowej przy Promenadzie odbędą się dwa wyjątkowe koncerty. Pierwszy z nich to sekrety wielkiej Marilyn Monroe opowiedziane i wyśpiewane przez Sonię Bohosiewicz, aktorkę z niezwykłym temperamentem i tajemniczym blaskiem w oku. W repertuarze koncertu zatytułowanego 10 sekretów Marilyn Monroe będzie można usłyszeć utwory samej Monroe, a także Elli Fitzgerald, Franka Sinatry oraz piosenki z filmu Janusza Majewskiego Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy. Kolejny koncert w Muszli Koncertowej to spotkanie z nietuzinkowym artystą – Antkiem Sojką. Tak, to syn słynnego Stanisława Soyki, który próbował iść inną drogą. „Próbował”, bo swoją karierę muzyczną wiązał z tzw. drugą stroną, czyli techniczną – producencką i realizacyjną, a został… kompozytorem, wokalistą i autorem tekstów. Podczas koncertu zabrzmią utwory z dwóch płyt Sojki – debiutanckiego Po niebie oraz wydanej w 2022 roku Moimi Oczami.
Markowy Festiwal to także spotkania ze znakomitymi artystami. W ramach cyklu „Rozmowy festiwalowe” artystów przepyta Łukasz Maciejewski – dziennikarz, filmoznawca oraz krytyk filmowy. W ogień jego pytań dostaną się znani i uznani aktorzy – Renata Dancewicz, Sonia Bohosiewicz oraz Robert Więckiewicz. Konferansjerem Markowego Festiwalu będzie Zygmunt Chajzer.
Już XXI raz spotkamy się na akwenie Morza Bałtyckiego z żeglarzami podczas regat Unity Line im. Piotra Waszczenko. 10 sierpnia powitamy pierwsze jachty w marinie im. Jerzego Poręby w Świnoujściu. Przyjazny port i bezpieczna keja w Świnoujściu pomieści wszystkich uczestników regat. Cumy zabezpieczy ekipa brzegowa organizatora regat firmy HP REKLAMA, a sponsor tytularny – Unity Line, który nieprzerwanie od 21 lat sponsoruje wydarzenie, przygotował dla wszystkich uczestników pakiety startowe wraz z koszulkami, a dla zwycięzców poszczególnych grup statuetki i medale.
Pierwszy wyścig w wymagającej trasie Extreme planowany jest na 11 sierpnia w godzinach popołudniowych. Okolice Stawy Młyny, czyli popularnego Wiatraka i plaży w Świnoujściu to miejsce, z którego będzie można pożegnać żeglarzy płynących wzdłuż trasy promów Unity Line Świnoujście – Ystad, którą 7 dni w tygodniu pokonują statki armatora. Pozostali uczestnicy regat w dniu 12 sierpnia wystartują na redzie Świnoujścia do trzech wyścigów, również widzianych z plaży w Świnoujściu.
Jak mówi komandor regat kpt. Paweł Hapanowicz: „to bardzo wymagające dni dla organizatora. Mamy podział załóg na dwie grupy: pierwsza – wyrusza daleko w morze, a druga – ściga się na redzie. Dbamy przede wszystkim o bezpieczeństwo żeglarzy, więc w tym roku na trasie Extreme zdecydowaliśmy się na wyposażenie jachtów w urządzenia Yellow Brick tracker, pokazujące w czasie rzeczywistym pozycję jachtów, kierunek płynięcia i prędkość”.
13 sierpnia żeglarze pożegnają Świnoujście, startując w wyścigu długim. Jachty udadzą się do Dziwnowa. To, w zależności od kierunku wiatru, 17 do 22 mil morskich.
Impreza staje się tradycją w naszym mieście i ma na celu podkreślenie jego wyjątkowego położenia oraz morskich tradycji. Jarmark odbywa się na ul. Wybrzeże Władysława IV – od stacji PKN Orlen do skrzyżowania ulicy Jachtowej z ul. Rogozińskiego. Na jarmarku będą czekać na nas nie tylko tradycyjne przysmaki, wyroby rękodzielnicze i strefa gastronomiczna, ale przede wszystkim atrakcje dla dzieci i młodzieży. Strefa dmuchańców oraz animacji z pewnością ucieszy najmłodszych uczestników jarmarku. Dla tych trochę starszych atrakcją z pewnością będzie strefa edukacji, a w niej stoiska Centrum Nauki Kopernik oraz Wolińskiego Parku Narodowego.
Godziny funkcjonowania jarmarku:
– 17.08 (czwartek) – 12-22
– 18.08 (piątek) – 10–22
– 19.08 (sobota) – 10–22
– 20.08 (niedziela) – 10–17
FAMA 2023 została zaplanowana pomiędzy 21 a 26 sierpnia. Działania otwarte dla publiczności skupią się na dwóch obiektach – Sali Teatralnej, gdzie odbędą się pokazy teatralne, oraz w Hali w Basenie Północnym, która wypełni się muzyką wszelaką. Zapewne to właśnie marina żeglarska stanie się centrum studenckich zmagań.