Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Ścieżka edukacyjna

Data publikacji: 12 listopada 2015 r. 12:35
Ostatnia aktualizacja: 12 listopada 2015 r. 12:35
Ścieżka edukacyjna
 

PANI Barbara Dobrowolska oprowadziła nas po całym terenie należącym do Ośrodka Szkoleniowo- Badawczego w Zakresie Energii Odnawialnej w Ostoi. Szliśmy specjalną ścieżką dydaktyczną z tablicami edukacyjnymi. Mogliśmy zobaczyć kolektory słoneczne. Są to po prostu tafle szkła, przez które przenikają promienie słońca i tak powstaje energia cieplna. 
Nasze zainteresowanie wzbudziła też znajdująca się po drugiej stronie ulicy winnica, należącą do Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. 
W jednym z budynków znajdowały się urządzenia kogeneracyjne z mikroturbiną, dzięki którym można jednocześnie wytwarzać energię elektryczną i cieplną. Wykorzystuje się do tego lekkie oleje i biopaliwa. Wszystkie te urządzenia są podłączone do komputera. Ich praca jest analizowana, sprawdzana, a wyniki są porównywane. Naukowcy i studenci ZUT-u prowadzą tu różne prace badawcze. 
Jak ośrodek radzi sobie z ogrzewaniem pomieszczeń zimą? Okazuje się, że pracuje tu pompa ciepła typu glikol-woda, wyposażona w siedem sond gruntowych, umieszczonych na głębokości 100 metrów. Glikol pobiera ciepło z gruntu i transportuje je na powierzchnię. Taka pompa może być wykorzystywana do ogrzewania pomieszczeń, ale także chłodzenia, gdy jest w układzie klimatyzacji. 
Ośrodek w Ostoi to jest naprawdę teren bardzo EKO. Posiada mechaniczno-biologiczną oczyszczalnię ścieków. Ścieki po opuszczeniu budynku trafiają do studni zbiorczej. Zawiesiny, które łatwo opadają na dno, są usuwane i transportowane wozem do oczyszczalni. Reszta jest pompowana do biologicznej części oczyszczalni, tak zwanego biorotora, gdzie następuje ich biologiczny rozkład przy pomocy mikroorganizmów. Oczyszczone ścieki są pompowane do stawu, który znajduje się na terenie ośrodka i zawracane do spłuczek w toaletach dworka. 
Woda w stawie raczej jest czysta. Żyją w nim ryby i dwa żółwie czerwonolice. Niestety, nie mogliśmy ich zobaczyć, bo jesienią zakopują się w mule, aby przygotować się do snu zimowego. 
Michella SKONIECZNA

Głos Jedenastki
Szkoła Podstawowa nr 11 w Szczecinie

Moduł fotowoltaiczny cieńkowarstwowy

Fot.: b.t.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA