Niedziela, 24 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Słupsk, miasto ciekawe

Data publikacji: 21 grudnia 2017 r. 13:03
Ostatnia aktualizacja: 29 sierpnia 2018 r. 20:27
Słupsk, miasto ciekawe
 

Pojechaliśmy na wycieczkę, która zaczęła się na dworcu w Łobzie. Mile zaskoczeni dobrymi warunkami podróży pociągiem, wysiedliśmy około 14.30 w Słupsku. Po zakwaterowaniu w hostelu APA ruszyliśmy do miasta. Po drodze część chłopców niecierpliwie wypytywała: „Po co przyjechaliśmy do Słupska?”, a druga odpowiadała: „Przecież tu nic nie ma!”.

Wszyscy śmialiśmy się wesoło. Wkrótce okazało się, że do Słupska jest po co przyjechać…

Cztery w jednym ratuszu

Neogotycki ratusz pochodzi z 1901 roku i znajduje się w centrum miasta, na placu Zwycięstwa. Na pewno warto zwiedzić to miejsce ze względu na oryginalny wystrój poszczególnych gabinetów, przepiękne meble gdańskie w gabinecie prezydenta Roberta Biedronia czy też cztery kolorowe witraże w sali konferencyjnej, przedstawiające cnoty dobrego słupszczanina: pracowitość, sprawiedliwość, opiekuńczość, mądrość. Ciekawych przeżyć dostarcza także możliwość obserwowania przezroczystej konstrukcji ratuszowego zegara, o którym tak mówiła pani przewodnik:

Ten staruszek ma sto szesnaście lat i działa cały czas. Miał tylko dwie małe przerwy na konserwację, spóźnia się tylko jedną sekundę dziennie. Jego konstruktorem jest mieszkaniec Słupska. O pełnej godzinie rozlega się fragment IV Symfonii Karola Szymanowskiego.

Koniecznie trzeba także wspiąć się na 53-metrową wieżę, z której rozciąga się widok na pełne zieleni serce miasta.

U księcia Bogusława

Zamek jest usytuowany nieopodal rzeki Słupi, w obrębie dawnego średniowiecznego grodu. To dawna siedziba władz lokalnych i miejsce wystawiania przez książąt gdańskich szeregu dokumentów. W 1317 r. stał się własnością Gryfitów, książęcej dynastii zachodniopomorskiej. W 1454 r. urodził się tu najwybitniejszy władca Pomorza Zachodniego, książę Bogusław X. W ciągu wieków zamek przeżył różnych władców i nie zawsze dobre czasy. Na początku XX w., całkowicie przebudowany i zdewastowany, pełnił funkcję magazynów. Tuż przed wojną przechowywano w nim m.in. dekoracje teatralne. Po wojnie przez jakiś czas mieściła się tu wytwórnia lin i siatek. Od chwili zakończenia odbudowy w 1965 r. jest siedzibą Muzeum Pomorza Środkowego. Prezentowane są tu stałe wystawy: „Skarby Książąt Pomorskich”, „Kultura Pomorza Środkowego w XIV-XVIII w.”, „Firma Portretowa Stanisława I. Witkiewicza”, a także wystawy czasowe.

Kolorowy miejski obraz

Murale, wielkoformatowe rysunki, wywodzą się ze street artu – mówił przewodnik pan Piotr Ptak. Zaprowadził nas na skwer Pierwszych Słupszczan. W tym przyjemnym, pełnym zieleni miejscu obejrzeliśmy mural umiejscowiony na ścianie budynku. Przedstawia on scenki rodzajowe: Witkacego w czasie malowania, Jerzego Waldorffa, wynalazcę karty pocztowej Heinricha von Stephana, czarownicę na miotle. Bogaty w kolory i detale robi niesamowite wrażenie!

Niestety, czas do domu…

Wypełnione zwiedzaniem i spacerami dni szybko mijały. Co dobre, jak zwykle, szybko się kończy, także poznawanie Słupska i portu rybackiego w Ustce. Świadomość, że to nasz ostatni wspólny wyjazd w gimnazjum, sprawiła, że zżyliśmy się jeszcze bardziej.

Natalia JAKUBÓW, 

Martyna DEBERNA

Klasa IIId

Gimnazjum w Resku

Fot. Głos Budy

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Quistorp
2018-08-29 20:12:12
[Do Jarun] ratusz, burmistrz, mur, furta, stal, frezować, prezydent, sztaba dach i cała plejada słów jest i wrosła z języka niemieckiego do polskiego. To nie jest ujma. Chodzi o logiczne przenoszenie nazw pochodzenia etymologicznie obcego.
Jarun
2018-08-29 17:20:50
Stołp-nazwa niemiecka...dobre sobie. W filmie "Dwie Wieże" też jest użyte słowo: "...do stołpu"(uciekajcie!)Stołp (wieża ostatecznej obrony lub bergfried, bergfrit) – średniowieczna wieża obronna na planie koła, owalu, prostokąta lub wieloboku o znacznej wysokości (30–50 m) i dużej grubości murów (3–5 m). ...doczytaj! po starorusku-słup! (nie po starorosyjsku! takiego języka nie ma).
@Quistrop
2018-08-09 17:37:58
Racja i ironia po Twojej stronie . Tyle ,że w Dłupsku demokracja jest finansowana przez Smetka .
Quistorp
2018-04-22 15:21:02
Młodzieży! Idźcie ze społeczną petycją , do władz miasta, nie prosić, tylko żądać , zmiany nazwy, swojego grodu ze względy na ośmieszający charakter etymologiczny. Niewyedukowana po wojnie po 1945 roku, "komisja" bezmyślnie nadała nazwę , "Słupsk", jak od słupa. Ta nazwa w języku niemieckim także znaczy "Stołpa". To jest najbardziej obwarowany zamek wewnątrz grodu, najczęściej najwyższy z wieżą obserwacyjną, wewnątrz którego znajdował się skarbiec z pieniędzmi, dla zaciężnego wojska. Nie ma pieniędzy, nie ma obrony. Taka interpretacja , nazwy, przy rekonstrukcji nazw Pomorza , jest dla mieszkańców sprawą , prestiżu, godności i poszanowania. Stołpczanie , nie kołki, słupki i swój rozum mają. Stargardzianom uwierał przymiotnik "szczeciński", i zmienili na Stargard. Przecież macie przeuroczego mądrego Prezydenta, Roberta Biedronia. Na pewno , zawalczy o wasze głosy! Coś za coś.
nie nowoczesny
2018-02-03 07:48:48
wstyd chwalić sie biedroniem
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA