Sobota, 23 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Będzie Fundacja Port Jachtowy Trzebież!

Data publikacji: 21 kwietnia 2016 r. 00:06
Ostatnia aktualizacja: 19 czerwca 2018 r. 17:47
Będzie Fundacja Port Jachtowy Trzebież!
 

List intencyjny podpisany… Tę dobrą wiadomość, na którą czeka cała żeglarska Polska, już zapowiadaliśmy. Właśnie na wtorkowej konferencji prasowej (19 kwietnia) w szczecińskiej „Jachtowej” - list uroczyście podpisali wiceprezes PZŻ Jerzy Domański oraz prezesi ZOZŻ - Zbigniew Zalewski i Zbigniew Jagniątkowski (na zdjęciach). Obydwie strony wyraziły tym samym wolę współpracy przy „odbudowie” ośrodka żeglarskiego w Trzebieży.

Teraz – w najbliższym czasie - kolejnym krokiem porozumienia ma być powołanie Operatora Ośrodka PZŻ i portu jachtowego w Trzebieży, który będzie realizował przedsięwzięcie oraz stworzy wszelkie warunki pozwalające na stabilne funkcjonowanie całego ośrodka, dotychczasowego historycznego COŻ PZŻ.

Najważniejsze, że jest wola współpracy stron. Mamy poparcie burmistrza Polic Władysława Diakuna, mocno wspiera nas także marszałek województwa Olgierd Geblewicz. To grono ludzi gwarantuje nam możliwość pozyskania środków na rewitalizację trzebieskiego portu i przywrócenie go do stanu na jaki zasługuje kolebka polskiego żeglarstwa – mówił prezes ZOZŻ Zbigniew Zalewski.

– Powołamy podmiot, który docelowo zostanie operatorem ośrodka. Będzie to fundacja o nazwie Port Jachtowy Trzebież, która zostanie ustanowiona przez PZŻ i ZOZŻ. Jeśli będzie to możliwe ze względów formalno-prawnych mamy nadzieję, że trzecim fundatorem będzie gmina Police zdradza wiceprezes ZOZŻ Zbigniew Jagniątkowski.

Ideę ratowania Ośrodka poparł też w swoim krótkim wystąpieniu burmistrz Polic Władysław Diakun. Jednocześnie przedstawiciele ZOŻŻ podkreślali, że warunkiem przejęcia ośrodka jest brak obciążeń i zobowiązań wynikających z działalności poprzedniego dzierżawcy.

 – Wszystkie kwestie tych rozliczeń bierze na siebie PZŻ – zadeklarował wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego Jerzy Domański. Przypomnijmy, że w wyniku postawienia w stan upadłości dotychczasowego dzierżawcy, cały majątek ośrodka, którego właścicielem jest PZŻ, znajduje się obecnie pod zarządem syndyka.

- Wierzymy, że uprawomocnienie się wyroku sądowego pozwoli nam na szybkie przejęcie ośrodka i dokonanie jeszcze w tym roku pierwszych niezbędnych inwestycji – tłumaczą przedstawiciele ZOZŻ. Zdaniem fundatorów „uruchomienie” portu jachtowego w Trzebieży i jak najszybsze udostępnienie go żeglarzom to koszt minimalny rzędu dwóch milionów złotych. Środki na pełną realizację przedsięwzięć inwestycyjnych w przyszłości miałby pochodzić m.in. ze środków unijnych.

Konferencja zgromadziła spore grono dziennikarzy i żeglarzy, było dużo pytań nt. prawnych i technicznych rozwiązań dotyczących przyszłości COŻ. Wszyscy czekają i liczą na jak najszybsze wznowienie działalności „trzebieskiej szkoły żeglarskiej”, na powrót na wodę słynnych jednostek szkoleniowych, w tym m.in. „Śmiałego”, „Juranda” i „Kapitana Głowackiego” (byłego „Henryka Rutkowskiego”). Warto przypomnieć, że COŻ PZŻ w Trzebieży, u wrót Zalewu Szczecińskiego i Bałtyku Południowego, czyli popularna kiedyś, a teraz historyczna już, to praktycznie najważniejszy – po Gdyni – ośrodek szkoleniowy żeglarstwa morskiego, gdzie kapitańskie patenty zdobyła znakomita większość uznanych w kraju i w świecie polskich żeglarzy. Kiedyś na jedno miejsce na kursach manewrowyh czekało nawet dziesięciu chętnych, a tzw. „manewr trzebieski” wszedł na stałe do podręczników szkoleniowych… Miejmy nadzieję, że tak będzie nadal. (WS)

Fot. Wiesław Seidler i Tomasz Matyśkiewicz

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

COŻ
2017-02-23 18:11:01
a kto rozliczy poprzedniego dzierżawcę za zmarnowanie i zniszczenie tak pięknego ośrodka? Kto odpowie za zniszczenie "Głowackiego" który zatonął przy molo przez głupotę poprzedniego dzierżawcy?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA