Wprowadzenie sezonowego zezwolenia na pracę czy też modyfikacja tzw. systemu oświadczeniowego spowodują sformalizowanie procedury krótkoterminowego zatrudniania cudzoziemców. Już dziś, w przypadku zwykłych zezwoleń, oczekiwanie na rozpatrzenie wniosku trwa kilka miesięcy.
Aleksandra Turbaczewska, ekspertka ds. rynku pracy: Projekt ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ma na celu uszczelnienie tzw. procedury oświadczeniowej dla obywateli wybranych 6 państw oraz wdrożenie dyrektywy unijnej w sprawie pracy sezonowej. Jednak w pewnym sensie wprowadza też zmiany w procedurze wydawania ,,standardowych” zezwoleń na pracę przez wojewodę. Oczywiście są przewidziane terminy na rozpatrzenie wniosków, jednak wiele zależy od zaangażowania oraz właściwego przygotowania organów administracji.
Łukasz Żak, Żak Legal Support Office: Pewne zastrzeżenia budzi przyznanie ministrowi pracy prawa do wprowadzania, w drodze rozporządzenia, rocznych limitów zezwoleń na pracę, zezwoleń sezonowych i rejestrowanych oświadczeń. Podstawowym elementem ograniczenia nieprawidłowości jest z pewnością zapewnienie skutecznych mechanizmów zatrudniania cudzoziemców. Nie stanowią oni konkurencji dla obywateli polskich, gdyż są głównie zatrudniani na stanowiskach oraz w zawodach deficytowych na rynku pracy. Warto pamiętać, że rosnącemu napływowi obcokrajowców stale towarzyszy trend spadku bezrobocia.