Firmy brightONE, P3 Systems oraz Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie podpisały list intencyjny w zakresie wspólnej współpracy z Miastem Szczecin.
W środę (11 bm.) przedstawiciele firm z branży IT spotkali się z dziekanami oraz rektorem ZUT-u na terenie budowy kompleksu biurowego Posejdon. Zawarta między nimi współpraca ma podnieść atrakcyjność i jakość rynku pracy. Ma się też przysłużyć wymianie wiedzy i kompetencji pomiędzy uczelnią a biznesem. Miasto Szczecin reprezentował prezydent Piotr Krzystek.
BrightONE tworzy nowoczesne rozwiązania dla branży samochodowej oraz technologie webowe (internetowe – red.). Z efektów pracy programistów i inżynierów zatrudnionych w takich firmach, codziennie korzystają miliony osób na całym świecie. Między innymi osoby podróżujące samochodem, siedzące za biurkiem czy przygotowujące się do zawodów sportowych.
Firma P3 Systems powstała w 1997 roku w Aachen, w Niemczech. Zajmuje się szeroko pojętym programowaniem. Związana jest z sektorem motoryzacyjnym oraz lotniczym. W samej Europie firma zatrudnia 400 specjalistów, a w Stanach Zjednoczonych kolejnych 200 inżynierów oraz programistów.
Natomiast Szczecin jest jednym z miast w Polsce, w którym najprężniej rozwija się sektor IT. Miasto posiada wykwalifikowaną kadrę pracowniczą. To na ogół absolwenci dwóch wydziałów ZUT-u – informatycznego oraz elektrycznego.
– To nie jest przypadek, że została nawiązana współpraca z naszymi wydziałami. Obszary, w których poruszają się brightONE i P3 Systems są tymi, których uczą się oraz doskonalą poruszanie się w nich nasi studenci. Jest nam niezmiernie miło, że możemy nawiązać współpracę z tak prężnie działającymi firmami – mówił dr hab. inż. Jerzy Pejaś, dziekan Wydziału Informatycznego ZUT-u.
Dla studentów obu wydziałów współpraca uczelni z firmami jest dodatkową szansą na podniesienie swoich kompetencji oraz kwalifikacji zawodowych. Jak tłumaczył Sebastian Keller z firmy P3 Systems, współpraca z brightONE stworzy 100 nowych miejsc pracy w dziale IT w przeciągu dwóch najbliższych lat.
– Mam nadzieję, że współpraca uczelni z branżą programistyczną zachęci uczniów szkół średnich do studiowania w Szczecinie. Wszyscy dobrze wiemy, że mamy problem z odpływem absolwentów szkół średnich do innych miast. Nawiązanie współpracy, a w ten sposób stworzenie dodatkowych miejsc pracy, może przyczynić się do wzrostu liczby studentów w Szczecinie – dodał dr hab. inż. Krzysztof Okarma, dziekan Wydziału Elektrycznego ZUT-u.
(KaNa)
Fot. Dariusz GORAJSKI