Na Odrze będzie około 20 stopni wodnych – zapowiedział Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. W czwartek (5 kwietnia) otworzył konferencję konsultacyjną dla nadodrzańskich samorządów, zorganizowaną w Akademii Morskiej w Szczecinie. Zaprezentowano na niej wstępne warianty modernizacji Odry na jej granicznym odcinku. To drugie takie spotkanie. Pierwsze się odbyło w listopadzie ub. roku we Wrocławiu.
Trwają prace nad Programem rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej. Jego przygotowanie to pierwszy etap wypełniania Założeń do planów modernizacji śródlądowych dróg wodnych w Polsce na lata 2016-2020, z perspektywą do roku 2030. Przypomnijmy, że rząd przyjął ten dokument w czerwcu 2016 roku.
– Dzisiejsza konferencja zamyka dyskusje na temat modelu związanego z Odrzańską Drogą Wodną – powiedział minister Gróbarczyk. – Przy okazji ustalamy wszelkie najistotniejsze kwestie związane ze stopniami wodnymi, piętrzeniami, czy parametrami opartymi o najwyższą wodę żeglowną.
Jak dodał, ma to zasadnicze znaczenia dla kosztów, ale również dla samej realizacji tej inwestycji.
– Kolejny etap to studium hydrotechniczne, które już będzie pokazywało konkretne rozwiązania konstrukcyjne dla poszczególnych stopni wodnych, ale również odcinków żeglugowych – poinformował szef MGMiŻŚ.
Pytany o stopnie wodne na Odrze, odpowiedział, że ma być ich łącznie około 20 (wcześniej zakładano mniejszą liczbę).
– To duża zmiana w dotychczasowej koncepcji, ponieważ zostaje zmniejszona wysokość piętrzenia – wyjaśnił.
Minister Gróbarczyk podkreślił, że opóźnienia dotyczące użeglownienia szlaków śródlądowych w Polsce sięgają ok. 30 lat.
– Przywrócenie żeglowności Odrze będzie miało niebagatelny wpływ na rozwój zespołu portów Szczecin-Świnoujście, ale też takich portów jak Police czy Stepnica – mówił Dariusz Słaboszewski, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.
Uczestnicy konferencji mogli się zapoznać m.in. ze wstępnymi wariantami modernizacji Odry granicznej do wymogów klasy żeglowności Va. Zaprezentowała je dr inż. Dorota Dybkowska-Stefek, szefowa Biura ds. Odrzańskiej Drogi Wodnej w ZMPSiŚ.
Organizatorem konferencji „Program rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej. Nowe szanse i wyzwania dla samorządów terytorialnych” było MGMiŻŚ, a partnerami – AM w Szczecinie oraz ZMPSiŚ.
(ek)
Fot. Dariusz GORAJSKI