Wykorzystanie odpadów i bioimmobilizacja będą wiodącymi tematami 7 Międzynarodowego Forum Gospodarczego Chemika Expo 2015. Organizatorzy, Klaster Zielona Chemia, spodziewają się ponad 130 gości z siedmiu krajów.
22 i 23 października Szczecin będzie stolicą polskiej branży chemicznej. W tych dniach miasto odwiedzą przedsiębiorcy i naukowcy zainteresowani technologiami odzysku i bioimmobilizacją oraz samorządowcy, którzy chcą się dowiedzieć, jak wspierać te obszary gospodarki. Spotkają się w Regionalnym Centrum Innowacji i Transferu Technologii Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.
- Często bywa tak, że to, co jest odpadem u jednego przedsiębiorcy, u innego może być surowcem do produkcji. Kemipol wytwarza środki służące do oczyszczania ścieków wykorzystując siarczan żelaza II, produkt uboczny powstający w Grupie Azoty ZCh Police SA. Z kolei firma Fosfan stosuje w produkcji nawozów fosfor ze spalonych osadów ściekowych ze szczecińskiej oczyszczalni - mówi Jacek Drożdżal, prezes zarządu Klastra Zielona Chemia
Drugi dzień Chemiki Expo poświęcony będzie bioimmobilizacji, która ma coraz większe zastosowanie w przemyśle spożywczym - m.in. w procesach fermentacji i stabilizacji w piwowarstwie i winiarstwie, otrzymywania fermentowanych napojów mlecznych i różnych syropów, ale też, pośrednio, w produkcji antybiotyków czy bioetanolu.
(jps)
Fot. Robert STACHNIK