Sobota, 23 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Energa wita bociany

Data publikacji: 24 marca 2020 r. 21:22
Ostatnia aktualizacja: 25 marca 2020 r. 16:13
Energa wita bociany
 

Grupa Energa od lat angażuje się w ochronę bocianów, m.in. poprzez montaż platform pod gniazda na słupach energetycznych. Dotąd umieszczono ich tam już ponad 11,5 tys. W rejonie Słupska i Koszalina platform jest przeszło 1,7 tys. 

– Bociany przylatują właśnie do Polski, a wraz z nimi na naszej infolinii pojawiają się najróżniejsze pytania, także te związane z obecnym zagrożeniem epidemicznym. „Czy bociany przenoszą koronawirusa, czy bociany są zagrożeniem dla ludzi?” – mówi Krzysztof Konieczny, współpracujący z Grupą Energa biolog i przyrodnik z fundacji proNatura. – Na razie nie ma żadnych informacji, by bociany, czy też wróble, a także psy czy koty przenosiły tego wirusa. Nie ma więc powodu, by nagle po setkach lat wspólnego przebywania obrazić się na bociany. Łączenie przylotu bocianów i innych ptaków z epidemią jest nieuzasadnione.

Nowych „gniazd Energi” wciąż przybywa. Tylko w zeszłym roku na słupach ulokowanych na terenie działania Grupy Energa zamontowano 415 nowych platform. 123 zostały „wyremontowane” – tak, aby bociany, które wrócą tej wiosny z ciepłych krajów, mogły spokojnie na nich zamieszkać. Przez całą wiosnę i lato energetycy będą obserwować, jak sprawdzają się platformy, będą też przyjmować zgłoszenia o konieczności montażu kolejnych.

Wiosną Energa wita bociany

Bociany lubią wybierać słupy energetyczne na swoje domostwa bo… czują się na nich bezpieczniej. Do jaj i młodych boćków trudniej dostać się drapieżnikom, wspięcie się na słup nie jest tak łatwe jak na drzewo, czy stodołę. Niestety, tak ulokowane gniazda stwarzają zagrożenie nie tylko ich lokatorom, ale także otoczeniu – w sąsiedztwie linii energetycznych może dojść do porażenia ptaków, a materiał wykorzystany jako budulec, może w danym miejscu spowodować zwarcie i uszkodzenia linii energetycznej. A w konsekwencji przerwy w dostawach prądu.

Jak zgłosić miejsce, które wymaga interwencji energetyków? W pierwszej kolejności, przypadki związane z zagrożeniem linii energetycznych zgłaszamy do Energi Operatora pod numer 801 404 404.

Dodatkowo, z inicjatywy Grupa Energa, już 7 lat temu uruchomiono specjalną infolinię 801 BOCIAN, czyli 801 26 24 26, na którą można zgłosić inne przypadki związane z bocianami, lub zadać wszelkie pytanie związane z ochroną tych ptaków w Polsce. Od początku jej funkcjonowania przyjęto już ponad 8,5 tys. zgłoszeń.

Więcej na temat życia bocianów w Polsce na blogu dbajobociany.pl. Partnerem strony jest Grupa Energa.

(ip)

Fot. Energa

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA