Za niespełna cztery miesiące, bo 1 października br., wejdzie w życie ustawa obniżająca wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Da ona uprawnionym możliwość wyboru, czy chcą skorzystać z tego prawa i zakończyć swoją aktywność zawodową, czy też pracować dłużej i mieć w ten sposób wyższą emeryturę, wyjaśniano w szczecińskim oddziale ZUS. Był on miejscem spotkania odbywającego się w ramach ogólnopolskiej kampanii społeczno-informacyjnej „Godny wybór. Obniżenie wieku emerytalnego".
Kampania „Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego", prowadzona przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, NSZZ „Solidarność”, Kancelarię Prezydenta RP przy współudziale ZUS, służy dostarczeniu informacji o zmianach w systemie emerytalnym.
- Odroczenie momentu przejścia na emeryturę o jeden rok wiąże się z podwyższeniem świadczenia o około 8 procent – mówił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki. - A to jeden z najwyższych wskaźników na świecie - podkreślał Paweł Mucha, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
Kampania informacyjna może przyczynić się do tego, że odsetek osób przedłużających aktywność zawodową po nabyciu uprawnień emerytalnych wzrośnie do ok. 20-25 proc. Obecnie na dłuższą pracę decyduje się ok. 17 proc. Polaków.
- Chcemy uświadomić ubezpieczonych, że decyzja, w jakim momencie chcą zakończyć aktywność zawodową, zostaje oddana w ich ręce - podkreślał Marcin Zieleniecki. - Każdy będzie musiał przeprowadzić własny bilans zysków i strat.
Już od 1 lipca we wszystkich oddziałach ZUS będą doradcy emerytalni oraz kalkulator emerytalny.
(mag)
Na zdj. od lewej: Marcin Zieleniecki, Paweł Mucha i wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz.
Fot. Robert Stachnik