Poniedziałek, 25 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Grupa Azoty Police chce wdrażać technologie jądrowe. Dołączyła koreańska firma

Data publikacji: 17 lipca 2023 r. 12:48
Ostatnia aktualizacja: 17 lipca 2023 r. 14:48
Grupa Azoty Police chce wdrażać technologie jądrowe. Dołączyła koreańska firma
Porozumienie podpisano w piątek podczas Forum Gospodarczego Korea-Polska. Fot. Grupa Azoty  

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” SA, amerykańska spółka Ultra Safe Nuclear Corporation (USNC) oraz koreański Hyundai Engineering CO. Ltd (HEC) podpisały w piątek (14 lipca) wstępne porozumienie dotyczące współpracy w zakresie rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Odbyło się to podczas Forum Gospodarczego Korea-Polska. Tym samym HEC dołączył do projektu Grupy Azoty Police i USNC budowy badawczego reaktora mikromodułowego (MMR®).

Strony porozumienia zakładają ścisłą współpracę w zakresie wdrożenia technologii MMR (mikromodułowych reaktorów) firmy USNC w przemyśle chemicznym, budowę układu energetycznego opartego na modułowych reaktorach oraz wykorzystanie zeroemisyjnej energii jądrowej do wytwarzania wodoru.

Koreański HEC jest integratorem technologii energetycznych w przemyśle i świadczy usługi wdrożeniowe dotyczące źródeł energii, w tym małych elektrowni jądrowych i ich integracji z infrastrukturą odbiorców przemysłowych. Razem z USNC oraz innymi partnerami HEC opracowuje bezemisyjną technologię produkcji wodoru, która polega na ekstrakcji wodoru poprzez rozkład wody za pomocą energii elektrycznej wytwarzanej z energii jądrowej. Obecność koreańskiego partnera w planowanej inwestycji w Policach będzie więc znaczącym wzmocnieniem dla projektu.

HEC, USNC oraz Grupa Azoty Police wyraziły również wolę wzajemnego wsparcia i zaangażowania w rozwój i wdrażanie energii jądrowej, której głównym celem jest ograniczenie niekorzystnych zmian klimatu.

– Porozumienie, które dziś podpisaliśmy, nie tylko znacząco wzmacnia nasz projekt dzięki pozyskaniu doświadczonego partnera, jakim jest HEC, ale również wzmacnia nasze prace nad wdrożeniem w przemyśle chemicznym technologii jądrowych – podkreślił wiceprezes Grupy Azoty SA, prezes Grupy Azoty Police Mariusz Grab. – Dokument ten wyznacza kierunek działań, które zamierzamy podjąć w celu ułatwienia licencjonowania technologii MMR w Polsce. Poszukiwanie dostępu do zeroemisyjnych źródeł energii, przy jednoczesnej dekarbonizacji własnych źródeł wytwórczych to działania wpisujące się w Strategię Grupy Azoty na lata 2023-2030. Transformacja energetyczna Polski to nie tylko działania podejmowane na szczeblu rządowym, ale także zmiany, jakie podejmują kluczowe polskie spółki produkcyjne, takie jak Grupa Azoty, w tym zastępowanie paliw kopalnych zeroemisyjnymi źródłami energii cieplnej elektrycznej, stopniowe zmniejszanie zużycia energii, czy poprawa efektywności energetycznej. Zawarte porozumienie jest dla nas ważnym krokiem w tym kierunku.

USNC jest integratorem technologii nuklearnych zajmującym się m.in. projektowaniem, licencjonowaniem, produkcją, budową, rozwojem i eksploatacją zeroemisyjnych rozwiązań w zakresie energetyki jądrowej. Spółka opracowała technologię reaktora mikromodułowego MMR wykorzystującego w pełni ceramiczne paliwo mikrokapsułkowane (FCM®) i uzyskała ochronę patentową na część technologii z nim związanych.

– Ta umowa jest kolejnym ważnym krokiem w kierunku niezależności energetycznej Polski i wysiłków na rzecz dekarbonizacji – powiedział Francesco Venneri, prezes USNC. – Doceniamy nieustające zainteresowanie i wsparcie Grupy Azoty i naszego partnera Hyundai Engineering Company w rozmieszczeniu wysokotemperaturowych baterii jądrowych USNC w Zakładach Chemicznych Police SA.

Jak dodał, baterie jądrowe MMR® doskonale nadają się do produkcji pary przegrzanej i wodoru w takich projektach na całym świecie.

– Jestem dumny z kontynuacji współpracy z Grupą Azoty, wiodącym graczem w polskim przemyśle nawozowo-chemicznym oraz USNC, które posiada wybitną technologię reaktorów mikromodułowych (MMR) – mówił HyeonSung Hong, dyrektor naczelny Hyundai Engineering CO., Ltd. – Nasza firma posiada bogate doświadczenie biznesowe w Polsce. Bazując na tym doświadczeniu, połączymy zdobytą wiedzę i umiejętności, aby osiągnąć synergiczne efekty, przyczyniając się do powstania zielonej energii w Polsce.

Energetyka jądrowa wpisana jest w założenia Zeroemisyjnego Systemu Energetycznego, będącego jednym z filarów „Polityki energetycznej Polski do 2040 r.”. Energia jądrowa to wydajna, niezawodna i bezemisyjna forma energii i korzystne dla wszystkich rozwiązanie problemu zmian klimatycznych. Technologia MMR jest kolejną generacją innowacyjnych reaktorów jądrowych, które przyczynią się do osiągnięcia korzyści w zakresie bezpieczeństwa, gospodarki i ochrony środowiska.

(ek)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA