Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Grupa Azoty Police uzyskała niskokadmowe fosforyty

Data publikacji: 05 lutego 2019 r. 19:27
Ostatnia aktualizacja: 14 maja 2019 r. 11:51
Grupa Azoty Police uzyskała niskokadmowe fosforyty
 

Umowę, która gwarantuje spółce do 2021 roku dostęp do niskokadmowych złóż fosforytów, zawarła Grupa Azoty Police. Trójstronny kontrakt podpisali w Szwajcarii 5 lutego br. prezesi firmy - dr Wojciech Wardacki i dr Włodzimierz Zasadzki.

Umowa ma charakter trójstronny, gdyż została zawarta pomiędzy polickim potentatem chemicznym (kupujący), firmą Ameropa AG (sprzedający) oraz Somiva SA (producent – kopalnią fosforytu). 

Niskokadmowy fosforyt to podstawowy surowiec do produkcji nawozów wieloskładnikowych (w tym niskokadmowych). Zawarta we wtorek umowa obowiązuje do 28 lutego 2021 roku. Jej całkowita wartość jest szacowana na 64 mln dolarów.

- Zagwarantowanie długoterminowego dostępu do źródeł fosforytów niskokadmowych staje się priorytetem i strategiczną decyzją dla każdego producenta nawozów kierowanych na rynek europejski. Podpisanie tej umowy gwarantuje Grupie Azoty Police dostawy fosforytu niskokadmowego ze stabilnego źródła o zweryfikowanej jakości, dającej gwarancję spełnienia unijnych wymagań teraz i w przyszłości – powiedział dr Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty Police.

Somiva SA od 2011 roku posiada 25-letnią koncesję na wydobycie kopalin Ndiendoury-Ouali Diala w regionie Matam (północny wschód Senegalu). To tzw. duża koncesja. Pierwsze kopaliny spółka wysłała do klientów w trzecim kwartale 2014 roku. Od 2015 roku Somiva SA dostarcza fosforyty klientom w Europie, Afryce, na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Północnej i Południowej.

Grupa Azoty Police od lat kupuje fosforyty od głównych i najbliższych logistycznie producentów, czyli z krajów Afryki Północnej, przede wszystkim z Maroka i Algierii, a także z Senegalu, Izraela czy Egiptu. Dotychczasowe zapotrzebowanie na nawozy niskokadmowe wynikało ze specyficznych wymagań niektórych odbiorców (np. skandynawskich). Skala produkcji takich nawozów stanowiła niewielki udział w całości. Jednakże w związku z możliwymi zmianami w prawodawstwie Unii Europejskiej, Grupa Azoty Police zabezpiecza w ten sposób pozyskanie długoterminowego dostawcy tego typu surowca.

Jednocześnie jakość i cena tego surowca sprawia, że może on być także stosowany jako standardowy, pełnowartościowy zamiennik dla aktualnie kupowanych fosforytów.

(k)

Fot. Marek Klasa

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Konot
2019-02-07 10:22:39
Szkoda, że redakcja nie pisze, ile poprzednicy Wardackiego nakradli w Policach i przywłaszczyli sobie na współpracy z Senegalem
a tymczasem
2019-02-06 07:20:02
sytuacja finansowa Grupy Azoty Police jest coraz gorsza
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA