Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, ceny towarów oraz usług konsumpcyjnych wzrosły w czerwcu o 1,5 proc. r/r, natomiast w stosunku do maja spadły o 0,2 proc.
Piotr Podębski, Dyrektor Centrum Korporacyjnego BOŚ Bank:
- W czerwcu br. inflacja zaczęła zwalniać, pomimo faktu, iż jest to miesiąc ,,nowalijkowy”, w którym ze względu na początek sezonu owocowego i warzywnego ceny żywności są zazwyczaj wyższe. Taka dynamika cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu, niższa niż w pierwszych pięciu miesiącach 2017 roku, wynika przede wszystkim ze znacznego spadku cen paliwa na rynkach światowych i silnego miesięcznego spadku cen detalicznych w czerwcu, w połączeniu z wyższą statystyczną bazą sprzed roku (przed rokiem w czerwcu wzrosły ceny paliw).
Sebastian Goschorski, RSM Poland:
- Obniżenie przez operatorów telekomunikacyjnych stawek roamingowych mogło przyczynić się także do spadku cen na usługi łączności. Jest to dobry znak dla pracowników, ponieważ ich realne dochody będą wyższe niż na początku roku. Jeżeli wynagrodzenia będą stale rosły w tempie 5 proc. i więcej, a inflacja będzie się zmniejszała, to możemy oczekiwać dalszej poprawy optymizmu konsumentów i tym samym znacznego wsparcia wzrostu PKB ze strony spożycia indywidualnego.