Przeładowcy działający w portach Szczecin-Świnoujście, Gdańsk i Gdynia wypracowali w 2022 roku znakomity wynik operacyjny. Obsłużyli łącznie 133,2 mln ton ładunków, czyli o 18 procent więcej niż w roku 2021. Z tego wyniku na port Szczecin-Świnoujście przypada 27,6 proc. Ten dobry dla polskich portów miniony rok podsumowano w poniedziałek (23 stycznia) na konferencji prasowej w Ministerstwie Infrastruktury.
– Rok 2022 był kolejnym rekordowym dla polskich portów morskich – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. – Wyniki przeładunkowe jasno pokazują, w jak dobrej kondycji znajdują się polskie porty. Jestem przekonany, że na te sukcesy wpływ mają również zrealizowane w ostatnich latach inwestycje, które przyczyniły się do rozwoju tego sektora i zwiększenia możliwości przeładunkowych. Chciałbym w tym miejscu podziękować zarządom i operatorom portów oraz wszystkim pracownikom za wytężoną pracę. Mam nadzieję, że obecny rok przyniesie jeszcze więcej pozytywnych informacji dla polskiej gospodarki morskiej.
Rekordy odnotowano w ub. roku we wszystkich największych portach. Gdańsk miał obroty na poziomie 68,2 mln ton, zespół Szczecin-Świnoujście – 36,8 mln ton, a Gdynia – 28,2 mln ton. W porównaniu do roku 2021, porty Szczecin i Świnoujście poprawiły wynik o blisko 11 procent.
– To rekord, który został osiągnięty dzięki pracy wszystkich interesariuszy pracujących w porcie – powiedział Daniel Stachiewicz, wiceprezes ds. ekonomiczno-finansowych w Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. – Dziękuję operatorom portowym oraz pracownikom zarządu portu.
Wiceprezes zwrócił uwagę, że wzrosły również gabaryty statków wpływających do zespołu portów.
Co ciekawe, wynik 33,3 mln ton wypracowany w całym 2021 roku porty osiągnęły już 30 listopada ub. roku. W efekcie w grudniu pracowały już na rekord.
Więcej na ten temat we wtorkowym „Kurierze Szczecińskim” i eKurierze z 24 stycznia 2023 r.
(ek)