W październiku 2017 roku ceny usług i towarów wzrosły o 2,1 proc. r/r, w stosunku do września 2017 roku, jak podaje GUS.
Piotr Podębski, dyrektor Centrum Korporacyjnego BOŚ Bank:
- We wrześniu oraz październiku mogliśmy zauważyć znaczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych. Inflację na takim poziomie obserwowaliśmy ostatnio w lutym br., a wcześniej w końcówce 2012 roku. Wśród głównych kategorii dóbr i usług najsilniej w ostatnich miesiącach rosły ceny żywności, głównie za sprawą silnego wzrostu cen surowców żywnościowych na globalnych rynkach. Żywność jest produktem podstawowym, jej elastyczność cenowa jest niska, zatem wzrost cen nie zmniejsza lub w niewielkim stopniu zmniejsza popyt na produkty żywnościowe.
Sebastian Goschorski, RSM Poland:
- Producenci oraz sprzedawcy produktów żywieniowych korzystają z dobrej koniunktury. Podnoszą ceny i zdają sobie sprawę, że jeśli zaistnieje taka potrzeba, to będziemy mniej oszczędzać. W przypadku niższych dochodów rozporządzalnych będziemy na przykład kupować mniej dóbr trwałego użytku. Silnie rosnące ceny żywności w największym stopniu uderzają w gospodarstwa domowe o niskich dochodach, gdyż w ich wydatkach żywność stanowi przewagę.