W ubiegłym miesiącu przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 4,5 proc. r/r, natomiast miesięczne wynagrodzenie brutto było wyższe o 6 proc. r/r i wyniosło 4473,06 zł.
Sebastian Goschorski, RSM Poland:
- Pomimo rynku pracownika i najniższego w historii stopnia bezrobocia pracodawcy wciąż sceptycznie podchodzą do znacznego podnoszenia wynagrodzeń. Osoby rekrutujące skupiają się przede wszystkim na efektywności procesu pozyskania nowego pracownika. Zwłaszcza duże firmy nie mają powodu do narzekania, gdyż nieustannie cieszą się zainteresowaniem kandydatów. Konkurują dobrymi warunkami pracy, świadczeniami pozapłacowymi oraz możliwościami rozwoju zawodowego. Są to czynniki, do których poza wynagrodzeniem pracownicy przywiązują największą wagę.
Łukasz Żak, Żak Legal Support Office:
- Wciąż brakuje pracowników w sektorze usług oraz handlu. Niedobory kadrowe wypełniają pracownicy z Ukrainy oraz osoby, które pracowały sezonowo w okresie letnim. Pracodawcy coraz częściej zatrudniają pracowników po 50. roku życia. Są oni doceniani przede wszystkim za odpowiedzialność, pracowitość i skrupulatność. Szczególnie cenieni są wysoko wykwalifikowani pracownicy 50+. Ich wiedza oraz wieloletnie doświadczenie są doceniane głównie w takich branżach jak budownictwo i usługi. Jednocześnie należy zauważyć, iż wskazana grupa kieruje się innymi priorytetami, w kontekście zatrudnienia niż młodsi pracownicy. Jak wynika z przeprowadzonych badań pracownicy 50+ najbardziej cenią sobie stabilność zatrudnienia oraz bezpieczeństwo finansowe, z czego wynika ich większe zaangażowanie w pracę.
Na zdjęciu (od lewej): Sebastian Goschorski i Łukasz Żak