Według danych GUS produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w ubiegłym roku o 6,5 proc. r/r, a produkcja budowlano-montażowa o 12,1 proc.
Sebastian Goschorski, RSM Poland:
- Ubiegły rok był niezwykle udany dla polskiego przemysłu, o czym świadczy wzrost o 6,5 p. proc. Dynamika byłaby jeszcze wyższa, jednak w górnictwie i sektorze wydobywczym produkcja sprzedana spadła o 7,4 proc. Przetwórstwo przemysłowe wykorzystało jednak dobrą koniunkturę na rynku krajowym oraz za granicą. Miała na to wpływ bardzo dobra sytuacja w krajach strefy euro. W styczniu wskaźnik PMI wynosił 55,2, natomiast w grudniu 60,6. Liderami wzrostu produkcji sprzedanej były przede wszystkim firmy z branż eksportowych.
Aleksandra Turbaczewska, ekspertka ds. rynku pracy:
- Rok 2017 był udany dla produkcji budowlano-montażowej, która wzrosła o 12,1 proc. Jest to najlepszy wynik, jaki mogliśmy zaobserwować od 2011 roku. Sytuacja w przemyśle i budownictwie wskazuje, że ubiegły rok był doskonały dla całej polskiej gospodarki. Można założyć, że poziom PKB wzrósł co najmniej o 4,5 proc. Nasuwa się więc pytanie, czy taka tendencja utrzyma się w 2018 roku. Przemysłowi sprzyja dobra koniunktura na rynkach unijnych i światowych, a budownictwo ma szansę na pozyskanie na jeszcze większą skalę środków unijnych. Oby tylko nie doszło do sytuacji, w której zabraknie pracowników lub też ostatnie inwestycje okażą się zbyt małe.